HomeRynek outdoor

Piąta rocznica istnienia w Polsce UIMLA

UIMLA (Union of International Mountain Leaders Associations) to jedna z dwóch uznawanych na arenie międzynarodowej organizacji zrzeszających przewodników górskich. Powołana do życia we Francji w 2004 roku, obchodzi w tym roku swoją piątą rocznicę istnienia w Polsce.

UIMLA, logo

Organizacja zrzesza, poza Polską, Szwajcarię, Andorę, Belgię, Francję, Wielką Brytanię oraz Hiszpanię. W kolejce do wstąpienia w szeregi czekają kolejne kraje, np. Czechy, Włochy, Kanada, Bułgaria, Indie czy Peru. Instytucją reprezentującą w Unii nasz kraj jest SMPG (Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewodników Górskich) „Lider", które dzięki zrównaniu umiejętności członków z innymi stowarzyszeniami, pozwoliło na wprowadzenie polskich przewodników na arenę międzynarodową, stając się największym związkiem branżowym tego typu w Polsce.

UIMLA, skład

Historyczną chwilą było także przyjęcie do stowarzyszenia kolegów ze Słowacji, sytuacji bezprecedensowej w ponad 137-letniej historii przewodnictwa górskiego w Polsce. W szeregach SMPG znaleźć możemy wiele indywidualności polskiego świata outdooru – podróżników, polarników, geologów czy nawet poetów. Na szczególną uwagę zasługuje postać Aleksandry Dzik, która walczy o tytuł pierwszej polskiej damskiej „Śnieżnej Pantery"- prestiżowego tytułu nadawanego za zdobycie pięciu najwyższych szczytów dawnego ZSRR (wszystkie powyżej siedmiu tysięcy metrów). W tym roku planuje ona zdobywanie kolejnych wysokich gór.

W związku z tak szerokim spektrum działalności przewodnicy zrzeszeni w UIMLA pozyskali do współpracy firmę Lifesystems wyposażającą ich w profesjonalne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa oraz SALEWA, która przygotowała specjalną kolekcję sprzętową dla członków „Lidera".

Sebastian Fijak

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0