HomeNowości z rynku

Light & Fast według Marmota

Obecnie dzięki najnowszym technologiom specjalistyczne firmy górskie są w stanie dostarczać pasjonatom outdooru odzież, która umożliwi im realizację nawet najbardziej ryzykownych zamierzeń. A wszystko zgodnie z filozofią Light & Fast. Kocepcję tą od wielu lat stosuje firma Marmot.

Wspinanie nieustannie ewoluuje – kiedyś wystarczyło wspiąć się na szczyt dużej góry, aby przejść do historii. Dzisiaj to już za mało – żyjemy w czasach, w których każdy zamożniejszy turysta może osiągnąć Everest (oczywiście przy wydajnej pomocy niosących go Sherpów). Obecnie prawdziwi wyczynowcy górscy koncentrują się na ambitniejszych celach – szukają coraz bardzie abstrakcyjnych linii, które mogą pokonać w coraz lepszym stylu oraz w coraz krótszym czasie.

Marmot, logo

Takie przejścia, jak Północna Ściana Eigeru w wykonaniu Ueli Stecka w czasie 2:47:33, The Nose na El Capitain w wykonaniu Thomasa i Alexa Huberów w 2:45:45, czy zdobycie w stylu alpejskim Chomo Lhari (7326m) przez Marko Prezelja i Borisa Lorencica (nagrodzone w 2007 r. prestiżowym Piolet d’Or) – wszystkie te przejścia wymagały wizji, odwagi i wielkich umiejętności. Jednak nawet bardzo duże doświadczenie i świetne przygotowanie kondycyjne to wciąż za mało, aby odnieść sukces. Do bicia kolejnych górskich rekordów niezbędny jest jeszcze najwyższej jakości sprzęt alpinistyczny – a w szczególności supernowoczesna odzież górska – wysoce oddychająca, odporna na deszcz, śnieg i wiatr, no i przede wszystkim ultra lekka. 

Jeszcze kilka lat temu tak wygórowane wymagania byłyby trudne do spełnienia przez producentów ubrań, jednak dzisiaj dzięki najnowszym technologiom specjalistyczne firmy górskie są w stanie dostarczać pasjonatom outdooru odzież, która umożliwi im realizację nawet najbardziej ryzykownych zamierzeń. A wszystko zgodnie z filozofią Light & Fast, która mówi, że góry należy zdobywać w sposób szybki, lekki i elegancki.

Na tym wszechobecnym w wyczynowym wspinaniu trendzie korzystają również mniej ekstremalni użytkownicy – każdy górski wędrowiec potrafi docenić fakt, że jego sprzęt traci z roku na rok kolejne dekagramy, a równocześnie zyskuje na wytrzymałości i jakości. Wyprawy skitourowe, wyjazdy wspinaczkowe, czy zwykłe spacery w górach stają przyjemniejsze i mniej męczące dzięki temu, że nowoczesna odzież górska tworzona jest przy użyciu coraz bardziej zaawansowanych tkanin i technologii. 

Firma Marmot od wielu lat wdraża programy rozwojowe odzieży skoncentrowane na kryteriach Light & Fast. Nacisk położony jest na:

  • super lekkie tkaniny (np.: GORE-TEX® Paclite®, PrecipTM, Marmot M3 Softshell),
  • minimalistyczne, a równocześnie maksymalnie funkcjonalne kroje (patrz: Kurtka Stormlight oraz Kurtka Minimalist),
  • oraz zaawansowane technologie (spajane szwy, wodoodporne suwaki, perforacje laserowe, itd.).

Pozwala to stworzyć odzież, która nie tylko sprosta nawet najbardziej niekorzystnej pogodzie, ale równocześnie będzie lekka i niezawodna. 

  • Kurtka Mica 

Marmot, Mica Jacket, dółMarmot, Mica Jacket

Ta ultralekka, ważąca jedynie 185 g kurtka, zmieści się w kieszeni każdego kto wyrusza na górską przygodę. Pomimo drastycznego obniżenia wagi, konstruktorzy Marmota, wyposażyli Micę, w szereg technicznych rozwiązań, które zaspokoją oczekiwania zarówno turystów, wspinaczy jak i ludzi którzy kochają jakikolwiek ruch na świeżym powietrzu. Kurtka posiada membranę Marmot StrataTM o wysokich parametrach oddychalności (20 000 gr/m/24h) i wodoodporonści (20 000 mm, 40+ PSI).

Zobacz jak Fabrizio Zangrilli opisuje naszą kurtkę: film youtube 

  •  Softshell Tempo

Marmot, softshell TempoMarmot, softshell Tempo

Softshell Tempo z serii M3 doskonale nadaje się do sportów wysokoaerobowych: biegania, wspinania, jazdy na rowerze. Aby zapewnić maksymalny komfort użytkowania postanowiliśmy wyposażyć go w elastyczny i
wysokooddychający materiał przy zachowaniu możliwie jak najniższej wagi (453 g przy rozmiarze M).

  • Spodnie Scree 

Marmot, spodnie ScreeMarmot, spodnie Scree

Bardzo wytrzymałe, elastyczne i oddychające. Spodnie Scree to uzupełnienie kolekcji Fast&Light. Waga 482 g. 

  • Plecak Kompressor 

Marmot, plecak KompressorMarmot, plecak Kompressor

Nasza perełka wśród ultralekkich plecaków. Jego waga to jedyne 283 g! Idealny dla biegaczy górskich i triathlonowców. 

źródło: Marmot

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0