HomeImprezy outdoor

Łańcuch życia. Szkolenie medyczne z ratownikami GOPR

Jak udzielić pomocy osobie poszkodowanej w wypadku nie będąc profesjonalnym ratownikiem. Co zrobić, jeśli wezwanie pomocy do poszkodowanego jest utrudnione lub wręcz niemożliwe, a czas nagli? W takiej sytuacji najlepiej samemu przystąpić do akcji, mając świadomość, że szybka i właściwa reakcja może komuś uratować życie. Szczególnie w górach lub w podróży, kiedy znajdujemy się z dala od cywilizacji i profesjonalnej pomocy medycznej.

Szkolenie medyczne GOPRSzkolenie medyczne z ratownikami GOPR

Aby jednak móc świadomie i właściwie reagować w sytuacjach krytycznych, należy wpierw posiąść wiedzę i odpowiednie umiejętności. Możemy tego dokonać na specjalnie organizowanych szkoleniach, takich jak te zorganizowane w centralnej stacji ratunkowej Grupy Podhalańskiej GOPR.

Szkolenia z wiedzy przedmedycznej i podstawowych procedur ratowniczych w warunkach górskich, zorganizowała Fundacja im. Anny Pasek wraz z Grupą Podhalańską GOPR, w ramach projektu szkoleniowego „Bezpiecznie do celu". Szkolenia skierowane są do młodych osób zajmujących się szeroko rozumianą aktywnością górską. Jego celem jest przekazanie młodym osobom wiedzy i umiejętności, które pozwolą im uniknąć w górach niebezpiecznych sytuacji. Zajęcia organizowane są nieodpłatnie.

W trackie dotychczasowych szkoleń uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak należy właściwie przeprowadzić zabieg resuscytacji, jak używać zewnętrznych defibratorów typu AED, i o czym należy pamiętać przeprowadzając powyższe czynności, aby w trakcie ich wykonywania nie narażać zdrowia poszkodowanego, jak i siebie samego. Duży nacisk kładziono na specyfikę terenu i warunki, z jakimi spotykamy się w warunkach górskich. Ogrzanie organizmu wysoko w górach, na zaśnieżonym stoku, nastręcza więcej trudności aniżeli w warunkach miejskich, na ulicy, czy w ciepłym pomieszczeniu…

Kiedy znajdujemy się z dala od profesjonalnej pomocy medycznej, bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich w dużym stopniu zależy od sposobu, w jaki się zachowamy. Umiejętność opatrywania ran i krwotoków, czy też opatrywanie i unieruchamianie urazów kostno stawowych to swoiste abecadło, z którym warto się oswoić.

Wiedza, którą gromadzą uczestnicy szkolenia, wcześniej czy później okaże się im przydatna – podkreśla prowadzący szkolenie Michał Zmarz, ratownik medyczny i ratownik górski GOPR.

W trakcie szkolenia dowiedzieliśmy się wielu przydatnych informacji na temat hipotermii, jak jej zapobiegać, i jak postępować względem odmrożeń. Praktyczne okazały się także informację dotyczące postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, takich jak: padaczka, udar słoneczny, omdlenia czy ukąszenie żmii…duże walory poznawcze miały także przykłady zdarzeń, z jakimi w swojej codziennej pracy spotykają się ratownicy górscy. Pokazuje to między innymi, jakich sytuacji i zachowań należy w górach unikać – wspomina jeden z uczestników szkolenia.

Szkolenie medyczne GOPRSzkolenie medyczne z ratownikami GOPR

Po zakończeniu zajęć przyszła kolej na weryfikację zdobytej wiedzy w praktyce. W trakcie symulacji wypadku z udziałem pozoranta, uczestnikom przypadło zadanie przeprowadzenia działań ratowniczych. Należało ocenić sytuację i stan poszkodowanego, oszacować potencjalne zagrożenia i zabezpieczyć poszkodowanego do czasu dotarcia profesjonalnej pomocy.

Zajęcia z wiedzy przedmedycznej poprowadził ratownik górski i zarazem ratownik medyczny Michał Zmarz, przy pomocy: Mateusza Nawary, Jerzego Kapłona i Krzysztofa Przybyło.

Organizatorami cyklu szkoleń są Fundacja im. Anny Pasek i Grupą Podhalańska GOPR, we współpracy z firmą Garmin i Plus GSM.

Szkolenia zostały zorganizowane nieodpłatnie dzięki pomocy i zaangażowaniu darczyńców i przyjaciół Fundacji im. Anny Pasek. Zespół Fundacji pragnie szczególnie podziękować Naczelnikowi GP GOPR Mariuszowi Zaródowi, bez którego wsparcia zorganizowanie całego cyklu szkoleń byłoby niemożliwe.

Więcej informacji na temat szkoleń na stronie Fundacji im. Anny Pasek: www.annapasek.org

Adrian Zelga

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0