HomeRynek outdoor

Wreszcie mapa Czarnohory

Za sprawą krośnieńskiego wydawnictwa Ruthenus na rynku pojawiła się mapa Czarnohory, najwyższego pasma ukraińskich Karpat. Pozycja ta jest pierwszą i jedyną na polsko-ukraińskim rynku, obejmującą pełny geograficzny obraz najwyższego ukraińskiego pasma gór. Inne, dostępne na rynku wydawnictwa, nie obejmowały całego pasma, bądź pokazywały je w zbyt małej, niepraktycznej skali.

Mapa CzarnohoryMapa CzarnohoryMapę przygotowali geografowie: dr Mateusz Troll, pracownik krakowskiego UJ oraz dr Wojciech Krukar z krośnieńskiego PWSZ, znany m. in. jako autor mapy Bieszczadów wydanej również przez Ruthenus. Trzeba zaznaczyć, że mapa jest efektem żmudnych, kilkuletnich badań i pracy kartograficznej, dzięki której znacząco uzupełniony został dotychczasowy obraz nazewniczy Czarnohory.

W okresie pracy nad mapą autorzy każdą wolną chwilę spędzali w Czarnohorze, penetrując cały obszar włącznie ze wszystkimi zakamarkami pasma. Długotrwałe badania zaowocowały ogromną ilością informacji. Znajdziemy tu aktualny na wiosnę 2010 roku przebieg szlaków turystycznych, informacje o bazie turystycznej, włącznie z takimi elementami, z których korzystają turyści, jak schrony czy staje pasterskie. Posiada również lokalizację ruin i miejsc, gdzie znajdowały się liczne schroniska czarnohorskie wraz z ich opisami i nazwami. Dzięki skali 1:60000 jest to najdokładniejsza z dostępnych w sprzedaży mapa najwyższego ukraińskiego pasma górskiego.

Oprócz Czarnohory, mapa obejmuje także wschodnią część Świdowca (z Bliźnicą), północną część Gór Marmaroskich, Góry Hryniawskie oraz Góry Pokucko-Bukowińskie. Mapa w formacie 98 x 68 cm (B-1) jest jednostronna. Rewers obydwu wersji zawiera podstawowe informacje o środowisku przyrodniczym, nazewnictwie, ludności oraz historii. Umieszczono tu też słownik wybranych nazw geograficznych, informacje o ochronie przyrody, służbie ratunkowo-poszukiwawczej oraz mapę i panoramę 360° stopni z Howerli. Więcej informacji na temat mapy znajdziecie pod adresem: www.karpatywschodnie.pl. Mapę można nabyć pod adresem www.ruthenus.pl oraz w najlepszych księgarniach i sklepach górskich.

Dane wydawnicze:
Mapa Czarnohora
Skala 1:60 000,
Wydanie I, Krosno 2010,
Format 980 x 680 mm (B1)
mapa jednostronna + rewers opisowy.
Sprzedaż: www.ruthenus.pl oraz najlepsze księgarnie i sklepy górskie

Cena:
wersja papierowa: 14,9 zł
wersja foliowana: 21,9 zł.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0