HomeImprezy outdoor

Kursy lawinowe 2010/2011

Dla młodych narciarzy i snowboardzistów uprawiających freeride góry są najpiękniejszym i najlepszym placem zabaw. Jednakże odkrywanie nowych, nieprzetartych jeszcze szlaków wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, z których największym są lawiny.

NEVER STOP EXPLORING SAFELY – to hasło, które przyświeca trzeciej już edycji cyklu niekomercyjnych Kursów Lawinowych organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR. W ramach szkoleń prowadzonych przez doświadczonych ratowników, omawiane są podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się w górach i ratownictwa lawinowego. Uwaga uczestników zwracana jest przede wszystkim na odpowiednie planowanie wypraw i zjazdów, sposoby unikania zagrożeń oraz konieczność posiadania odpowiedniego sprzętu. Specjalnie przygotowane pozorowane akcje poszukiwania zasypanych są niezastąpioną okazją do treningu praktycznego.

Kursy lawinowe 2010/2011(fot. Tomek Gola/fikcja.pl)
Jak powiedział Andrzej Lesiewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu:

Organizując pierwszy Kurs trzy lata temu wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom młodego pokolenia narciarzy, którzy zdawali sobie sprawę z zagrożeń występujących zimą w górach, chcieli zdobyć potrzebną wiedzę i umiejętności, ale oferta cenowa innych szkoleń skutecznie im to uniemożliwiała. Dzięki współpracy z TOPR i naszymi partnerami byliśmy w stanie przygotować cykl szkoleń na różnym poziomie i możemy skutecznie promować bezpieczeństwo w górach.

Wszystkie kursy rozpoczynają się w piątki wieczorem i trwają do niedzielnego popołudnia. Koszt weekendowego szkolenia na poziomie podstawowym wynosi tylko 290 zł (dwa noclegi, szkolenie, wypożyczenie kompletu sprzętu lawinowego). W związku z dużym zainteresowaniem uczestników poprzednich edycji, w tym sezonie organizowane będą także szkolenia na poziomie zaawansowanym. Bazą Kursu będą – w zależności od wybranego terminu – Schronisko Murowaniec na Hali Gąsiennicowej lub schronisko w Dolinie Chochołowskiej.

Już teraz można wysyłać swoje zgłoszenia – specjalny formularz i wszelkie informacje na temat Kursów znaleźć można na nowo otwartej stronie www.kursylawinowe.pl. Bieżące wiadomości, zdjęcia i filmy, pojawiały się będą także na profilu www.facebook.com/lawiny.

Partnerami akcji są firmy: The North Face, Armada Skis, Pieps, Ortovox oraz ABS.

Jacek Będkowski

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0