HomeRynek outdoor

Legendarna bawełna Ventile w kolekcji Tilaka

W roku 2011 czeski producent wysokiej klasy odzieży outdoorowej wprowadza do swojej kolekcji nowe produkty wykonane z bawełny Ventile®, wywodzącej się z Wielkiej Brytanii. To zupełnie nowy element u Tilaka, który dotychczas był znany głównie z wyrobów wyposażonych w Gore-Tex® i Windstopper®. W kolekcji znalazły się trzy modele odzieży wykonane z zastosowaniem nowej tkaniny.

Ventile® jest pierwowzorem wszystkich nowoczesnych tkanin nieprzemakalnych. Jego tajemnicą jest wykorzystanie bardzo długich włókien bawełny (tylko 2% światowej produkcji bawełny nadaje się do tkania Ventile®), które wykorzystuje się do uzyskania bardzo gęstego splotu. Ventile ma o 30% gęściejszy splot niż tradycyjna tkanina. Po wystawieniu tkaniny na działanie wody, włókna bawełny chłoną ją zwiększając swoją objętość. To zjawisko powoduje całkowite zatkanie przestrzeni między wątkiem a osnową, co uniemożliwia dalszy przepływ wody.

Historia tej wyjątkowej tkaniny rozpoczęła się w latach 30. ubiegłego stulecia. Władze brytyjskie zaniepokoił fakt, iż w razie rozpoczęcia wojny na rynku może zabraknąć lnu, używanego wówczas do produkcji węży i oporządzenia strażackiego. W związku z tym postanowiono rozpocząć pracę nad alternatywnymi materiałami, i tak pod lupę naukowców trafiła gęsto tkana bawełna.

Zastosowanie i zapotrzebowanie na gęsto tkaną bawełnę zmieniło się wraz z wybuchem II Wojny Światowej. W tym okresie przemysł Wielkiej Brytanii zależny był od dostaw ze Związku Radzieckiego. Konwoje z zaopatrzeniem wysyłane z Murmańska, poprzez morze Arktyczne były często atakowane przez niemieckie okręty podwodne i bombowce dalekiego zasięgu. Samoloty brytyjskich sił powietrznych RAF z powodu niewystarczającego zasięgu nie mogły skutecznie chronić konwojów. Winston Churchill podjął decyzję o użyciu myśliwców Hurricane do ochrony statków przed niemieckimi atakami.

W zamyśle samoloty miały startować bezpośrednio z pokładu statków handlowych, wystrzeliwane za pomocą katapulty. Po wykonaniu zadania pilot nie miał jednak możliwości powtórnego wylądowania na zbyt krótkim pokładzie. Pozostawało mu tylko posadzić maszynę na wodzie, bądź wyskoczyć na spadochronie i czekać na wyciągnięcie z wody przez statek pomocniczy. Problemem okazała się być niska temperatura wody – piloci bardzo często umierali z wyziębienia już po kilku minutach.

Ta sytuacja wymusiła powstanie materiału, który nie krępowałby ruchów w czasie lotu i walki powietrznej, a jednocześnie chroniłby przed wychłodzeniem organizmu w czasie długiego oczekiwania w morzu.

Tialk, Odin Ventil bundaTilak, Odin Ventile bunda

Po wielu próbach naukowcy z Instytutu Shirley w Manchesterze stworzyli tkaninę bawełnianą Ventile®. Kombinezon lotniczy uszyty z tego materiału pozwolił wydłużyć czas przeżycia zanurzonego w Oceanie Arktycznym lotnika z kilkudziesięciu sekund do 20 minut.

Po wyposażeniu lotników w kombinezony z nowego materiału, aż 80% przeżywała oczekiwanie w morzu na ratunek.

Kombinezony z bawełny Ventile® wprowadzono do RAF-u w 1943, przez lata zmienił się tylko ich desing. Piloci brytyjscy latający na samolotach Tornado używają ich do dnia dzisiejszego.

Zalety odzieży wykonanej z bawełny Ventile®

  • Wodoodporność : Ventile® chroni przed wiatrem, deszczem, gradem i śniegiem.
  • Wiatroszczelność: materiał zatrzymuje wiatr, co zapobiega dodatkowemu wychładzaniu organizmu.
  • Oddychalność: bardzo wysoki współczynnik transpiracji wilgoci gwarantuje utrzymanie komfortu przy dużej aktywności ruchowej.
  • Naturalny w 100%: materiał jest całkowicie naturalny i ekologicznie przyjazny dla środowiska.
  • Komfort: idealne połączenie jakości i funkcjonalności, doskonałe zarówno na wymagające wyjazdy jak i do codziennego użytkowania w mieście
  • Wytrzymałość: materiał jest bardzo trwały, gwarantując lata użytkowania z zadowoleniem.
  • Cichy: Ventile® nie „szeleści” jak większość tradycyjnych wyrobów z membraną, dzięki temu jest idealny do pracy z kamerą, na polowania, do lasu czy też dla osób lubiących podpatrywać naturę z bliska.
  • Sprawdzony: jakość potwierdzona wieloletnim doświadczeniem profesjonalnych użytkowników gwarantuje, że materiał nie zepsuje się nagle w najmniej dogodnym momencie.

Kolekcja odzieży Tilak wykonana z Ventile®

Tilak, Odin Ventile PantsTilak, Odin Ventile Pants

Odzież Tilaka wykonana z bawełny Ventile® zachowała swój unikalny krój z szeregiem praktycznych rozwiązań. W kolekcji są dostępne obecnie dwa modele kurtkek oraz jeden model spodni w kilku wersjach kolorystycznych. Wszystkie wyroby firmy Tilak z bawełny Ventile® objęte są specjalną przedłużoną 4-letnią gwaracją.

Kurtka Loke

Tilak, Loke JacketTilak, Loke Jacket

Kurtka posiada zintegrowany, chowany w wysokim kołnierzu kaptur. Pod pachami umieszczono wywietrzniki zapinane na dwubiegowe zamki. W celu lepszej ochrony przed deszczem zastosowano laminowane zamki zewnętrzne a ich brzegi zabezpieczono dodatkowo garażykami. Wszystkie gażdety niezbędne na szlaku bez problemu zmieścimy w aż sześciu kieszeniach (po dwie boczne, piersiowe i naramienne). Doskonałą regulację i dopasowanie gwarantują troczki, ściągacze oraz rzepy. Waga: 640 g (dla rozmiaru L).

Produkty marki Tilak dostępne są w firmowym sklepie marki: www.rockcentric.pl.

Źródło: Tilak

 

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0