HomeImprezy outdoor

Muzyka na żywo i najwyższej klasy routesetterzy na adidas Rockstars 2011

Za moment rozpoczną się Mistrzostwa Świata w Arco (15-24 lipca), a zaraz potem czołowi boulderowcy świata przeniosą się do Oetztal w Austrii, gdzie powalczą o super atrakcyjne nagrody na adidas Rockstars (28-31 lipca).

adidas ROCKSTARS (stanowiąca część większej imprezy Outdoor Experience) ma być w założeniu organizatorów kolejnym dowodem na to, że we wspinanie, w tym akurat przypadku w bouldering, warto inwestować, a wspinaczka sportowa może być atrakcyjna dla szerokiej publiki. Co ma decydować o tejże wyjątkowości?

Po pierwsze mały eksperyment, czyli nowatorski pomysł połączenia rywalizacji zawodników z muzyką na żywo. Wspinacze będą walczyć w rytm muzyki granej przez popularne zespoły rockowe, co w połączeniu z głośnym dopingiem publiczności ma stworzyć niezapomniane i oryginalne widowisko sportowe.

Po drugie pomysłodawcy zawodów postawili ogromny nacisk na stronę techniczną. I nie chodzi tu bynajmniej wyłącznie o znane nazwiska, które pojawią się na arenie w Oetztal, ale w równym stopniu o zespół wysokiej klasy, doświadczonych routesetterów, którzy będą w stanie zaproponować zawodnikom unikalne problemy, a publiczności super widowisko.

Wg jednej z czołowych zawodniczek Pucharu Świata, Francuzki Mélissy Le Nevé dobry routesetter: powinien być kreatywny, sam wspinać się na wysokim poziomie i mieć swój unikalny styl.

Inni wspinacze wskazują na wszechstronność, otwartość, umiejętność określenia poziomu zawodników i dostosowania do niego problemów boulderowych…

Zapewne wszystkie te rady weźmie pod uwagę trójka obsługujących Rockstars routsetterów – Austriacy Reinhard Fichtinger i Matthias Woitzuck oraz Francuz Laurent Laporte. Szefem tej trójki jest cieszący się w środowisku doskonałą reputacją 36-letni Fichtinger, przez wiele lat czołowy austriacki zawodnik, obecnie szkoleniowiec austriackich routesetterów.

Rekomendacją dla umiejętności Austriaka niech będą jego słowa: Routsetter musi znaleźć idealną równowagę między trudnością problemów boulderowych i dobrą zabawą, tak aby zawody były atrakcyjne w równym stopniu dla zawodników, jak i publiczności.

Reinhard Fichtinger (fot. adidas-rockstars.com)Reinhard Fichtinger (fot. adidas-rockstars.com)

W sumie w adidas Rockstars wystartuje 40 mężczyzn i 25 kobiet. Do półfinałów przepustkę otrzyma 20 zawodników i 10 zawodniczek, a w finałach wystartują już najlepsze szóstki. To jednak nie koniec. Zabawa będzie trwała dalej, bo trójka najmocniejszych zawalczy jeszcze o miejsce w wielkim superfinale.

W Tyrolu pojawią się m.in.: Anna Stöhr, Alex Johnson, Juliane Wurm, Mélissa Le Nevé, Cecile Avezou, Katharina Saurwein, Aleksandra Balakirewa, Sabine Bacher, Kilian Fischhuber, Dmitry Szarafudinow, Rustam Gelmanow, Stewart Watson, Guillaume Glairon Mondet , Aleksy Rubtsow, Stefan Danker, Wouter Jongeneelen, Lukas Ennemoser, Jonas Baumann.

Więcej szczegółów na stronie: www.adidas-rockstars.com

Dorota Dubicka

wspinanie.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0