HomeImprezy outdoor

The North Face Exploring The Alps – nowa droga na Mont Blanc

Herve Barmasse realizuje swój najnowszy projekt – The North Face Exploring The Alps. Wraz z braćmi Ikerem i Eneko Pou udało mu się poprowadzić nową drogę wspinaczkową na południowych zboczach Mont Blanc. Już we wrześniu słynny alpinista odwiedzi Polskę podczas 7. Spotkań z Filmem Górskim.

Herve Barmasse, Iker i Eneko Pou na zboczach Mont Blanc (fot. Damiano Levati)Herve Barmasse, Iker i Eneko Pou na zboczach Mont Blanc (fot. Damiano Levati)

O kimś, kto wychował się u stóp Matterhornu, w rodzinie gdzie od 3 pokoleń mężczyźni są przewodnikami górskimi, z pewnością można powiedzieć, że ma wspinaczkę we krwi. Herve Barmasse od najmłodszych lat związany jest z górami. Już w wieku 22 lat zaczął pracować jako przewodnik górski, od tego czasu stopniowo zdobywał uznanie na całym świecie za wyznaczanie nowych i powtarzanie wielu trudnych dróg wspinaczkowych.

W ramach swojego najnowszego projektu – The North Face Exploring The Alps, słynny alpinista zaplanował poprowadzić trzy nowe drogi wspinaczkowe na trzech najwyższych szczytach Europy. Na początku kwietnia br. udało mu się osiągnąć sukces na Matterhornie.

Relacja video z wyprawy (STORY.teller COLLECTIVE):

[video:http://vimeo.com/28100445]

Teraz, wraz z Ikerem i Eneko Pou, wyznaczył w stylu klasycznym drogę na południowych zboczach najwyższego szczytu Europy. Pierwszego dnia, przy słonecznej pogodzie wspinaczom udało się pokonać 11 wyciągów na lewym filarze Brouillard. Po noclegu w Rifugio Monzino (2590m), postoju na Bivacco Eccles (3850m) i biwaku w pobliżu szczytu Mont Blanc po stronie Courmayeur wspinacze zeszli w kierunku Chamonix.

W czasie wspinaczki Pou i Barmasse używali jedynie podstawowego sprzętu asekuracyjnego. Jak tłumaczy Barmasse: Nasza wspinaczka była zgodna z filozofią Waltera Bonattiego, który w 1959 roku jako pierwszy wspinał się po tej stronie Mont Blanc. Określiłbym to jako mieszankę nowoczesnego i klasycznego stylu wspinania. Główne jego założenie jest takie, że aby wrócić do domu trzeba dojść na szczyt. Stąd nazwa La Classica Moderna.

La Classica Moderna (fot. Damiano Levati)La Classica Moderna (fot. Damiano Levati)

Więcej o tym, a także innych dokonaniach Herve Barmasse’a, będzie można dowiedzieć się podczas spotkania z nim oraz jego ojcem w czasie 7. Spotkań z Filmem Górskim, które odbędą się w dniach 8 – 11 września w Zakopanem.

Jacek Będkowski

Snow PR

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0