HomeImprezy outdoor

Bezpiecznie do celu – szkolenia Fundacji im. Anny Pasek i GP GOPR

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu, kiedy dojdzie do załamania pogody i stracimy orientację w terenie? Co zrobić jeśli w trakcie wyprawy dojdzie do wypadku? Weź udział w szkoleniu organizowanym przez Fundację im. Anny Pasek i Grupy Podhalańśkiej GOPR. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, dowiedz się jak samodzielnie radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Kurs nawigacji z wykorzystaniem odbiorników GPS

Celem szkolenia jest przekazanie wiedzy na temat praktycznego wykorzystania odbiorników GPS w nawigacji. GPS nie jest urządzeniem „idiotopodpornym”. Nie zastąpi elementarnego zestawu do nawigacji (mapa + kompas). Może być jednak niezwykle przydatny w trudnych sytuacjach. Pozwala dość precyzyjnie określić nasze położenie w przestrzeni, dodatkowo umożliwia nawigacje w warunkach załamania pogody i utraty orientacji spowodowanej np. mgłą lub zamiecią śnieżną.

Czego nauczysz się w trakcie kursu?

 • Przypomnisz sobie podstawy nawigacji: określanie położenia, kierunków, odległości, podstawy posługiwania się mapą i kompasem.
 • Poznasz zasady bezpiecznego wykorzystania odbiornika GPS w terenie górskim, zgłębiając funkcje tego urządzenia, jego możliwości i ograniczenia.
 • Dowiesz się m.in. jak przy pomocy odbiornika GPS określić odległość i kierunek, poznasz prostą nawigację do punktu, nawigację po trasie, zapis śladu i jak można to wszystko wykorzystać w praktyce.
 • W trakcie zajęć terenowych będzie można przećwiczyć zdobytą wiedzę w praktyce. W rejonie Gorców, każdy z uczestników będzie miał za zadanie przeprowadzić nawigację do punktu, nawigację po trasie (wykorzystując trasę własną i ustaloną w oparciu o wektorową mapę odbiornika).Uczestnikom przyjdzie także zaplanować trasę przejścia w oparciu o tradycyjną mapę i odbiornik GPS.
 • Dodatkowo, dowiesz się jak właściwie planować podróż, a także jak samodzielnie wykonać cyfrowy podkład mapowy do swojego odbiornika.

Odbiorniki GPS dostarczają organizatorzy.

Szkolenie z pomocy przedmedycznej – zakres podstawowy

Zasady przeprowadzenia podstawowej pomocy przedmedycznej to swoiste abecadło, które powinien poznać i przećwiczyć każdy z nas. Wiedza na temat funkcjonowania organizmu w niesprzyjających warunkach, znajomość procedur i umiejętność przeprowadzenia podstawowej pomocy przedmedycznej może się okazać przydatna nie tylko w górach.

W trakcie szkolenia poznasz zasady udzielania pomocy przedmedycznej:

 • Dowiesz się co należy zrobić w sytuacji, gdy ktoś z twojego otoczenia straci przytomność.
 • Jak należy postępować przy urazach kostno stawowych – metody ich opatrywania.
 • Nauczysz się opatrywać rany i krwotoki: opatrunek uciskowy, dostosowanie opatrunków do rożnych okolic ciała. Dowiesz się również co zrobić jeśli w ranie znajduję się ciało obce.
 • Dowiesz się czym jest „łańcuch przetrwania” co to jest BLS.
 • Jak należy prawidłowo przeprowadzić zabieg reanimacyjny, jak przywrócić pracę serca, jak postępować w przypadku zadławienia.
 • Jak przeprowadzić postępowanie reanimacyjne wykorzystując półautomatyczne defibrylatory AED.
 • Co zrobić w przypadku wystąpienia zagrożenia życia: padaczka, omdlenia, ukąszenie żmii etc.
 • Jak postępować względem objawów hipotermii i jak jej zapobiegać.
 • Dowiesz się także co powinno znaleźć się w twojej apteczce osobistej.

Zajęcia odbędą się w Stacji Centralnej GP GOPR i Centrum Koordynacji Ratownictwa Górskiego w Rabce-Zdrój.

Termin Szkoleń:

26.10.2011 Kurs nawigacji z wykorzystaniem odbiornika GPS

27.10.2011 Szkolenie z pomocy przedmedycznej – zakres podstawowy

Szczegółowe informacje na temat szkoleń na stronie Fundacji im. Anny Pasek: www.annapasek.org.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0