HomeImprezy outdoor

Moro, Urubko i Richards planują zimowe wejście na Nanga Parbat

Po pierwszym w historii zimowym wejściu na Gasherbrum II w lutym tego roku, team The North Face nie spoczywa na laurach. Tej zimy trzej himalaiści powrócą do Pakistanu by spróbować swoich sił na Nanga Parbat.

Tegoroczny sukces na mierzącym 8035 metrów Gasherbrumie II (GII) Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richards zawdzięczają przede wszystkim lekkiemu alpejskiemu stylowi wspinaczki, który pozwolił im wykorzystać pierwszą nadarzającą się okazję do ataku szczytowego.

Nanga Parbat (fot. Cory Richards)Nanga Parbat (fot. Cory Richards)

Himalaiści chcą zastosować tę samą strategię na Nanga Parbat, położonej w prowincji Gilgit-Baltisan w Pakistanie. Dziewiąta co do wysokości góra świata (8126 m n.p.m.) została zdobyta po raz pierwszy przez Austriaka Hermana Buhla w 1953 roku. Zimą szczyt wciąż jeszcze nie został zdobyty.

Uważana za jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających szczytów, przez lata zdobyła mało zaszczytne miano „zabójczej góry”. Podobnie jak w lutym tego roku sukces wyprawy The North Face zależał będzie od okna pogodowego w okresie między styczniem a marcem 2012 roku.

Simone Moro, Denis Urubko i Cory Rchards (fot. arch. Cory Richards)Simone Moro, Denis Urubko i Cory Rchards (fot. arch. Cory Richards)

Lider wyprawy Simone Moro ma na koncie ponad 40 wypraw w góry najwyższe, z czego 11 odbyło się w ciężkich warunkach zimowych. Wraz ze słynnym Denisem Urubko stanowią zgrany zespół – wspólnie wspinali się na Gasherbrum II, Makalu, Shisha Pangma oraz Marble Wall. W zespole nie mogło zabraknąć Cory’ego Richardsa, który udowodnił swoją siłę jako wspinacz na GII i po raz kolejny zajmie się dokumentacją foto i video wyprawy.

Relacje z kolejnych etapów ekspedycji znaleźć będzie można na stronie www.thenorthfacejournal.com

Tymczasem już na początku grudnia Simone Moro i Denis Urubko odwiedzą Polskę, gdzie będą gośćmi Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

Jacek Będkowski

Snow PR 

KOMENTARZE

WORDPRESS: 2
 • comment-avatar
  Anonim 13 lat ago

  małe sprostowanie. Na KFG będzie tylko Simone Moro. Natomiast Denis Urubko będzie gościem Dni Lajtowych odbywających się w dniach 11-13 listopada w Zakopanem.

  • comment-avatar
   Aneta Żukowska 13 lat ago

   Denis Urubko będzie również na Krakowskim Festiwalu Górskim. Z naszych informacji wynika niezbicie, że zarówno Simone Moro, jak i Denis Urubko będą gośćmi 9. Krakowskiego Festiwalu Górskiego:)