HomeRynek outdoor

Buty narciarskie na miarę – ERTL/RENZ

Na polskim rynku pojawiła się nowa niemiecka marka ERTL/RENZ, założona przez Svena Renza, byłego triathlonistę oraz Martinę Ertl-Renz, wieloletnią czołową zawodniczkę Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.

ERTL/RENZ, buty narciarskieERTL/RENZ, buty narciarskie

Produkty, które oferuje ERTL/RENZ to zindywidualizowane i przygotowywane specjalnie dla konkretnego klienta buty sportowe – od butów dla biegaczy, rowerzystów, poprzez obuwie golfowe, aż po buty narciarskie.

ERTL/RENZ SkiButy.pl, dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii skanowania 3D, umożliwia stworzenie butów narciarskich „na miarę”.

Dobrze dobrany i zindywidualizowany kształt skorupy gwarantuje prawidłowe trzymanie nogi i optymalne przenoszenie energii płynącej z mięśni na nartę. Buty stworzone „na miarę” są rozwiązaniem zarówno dla zawodników, jak i dla narciarzy amatorów, którym do tej pory jazda na nartach kojarzyła się z niewygodą i palącym bólem stóp i łydek – mówi Tomasz Krzemirski, współwłaściciel Fabryki Narciarzy.

Proces przygotowania butów – nowoczesna technologia i precyzyjne rzemiosło:

  • Etap I – Technologia skanowania 3D 

Skaner Lightbeam Corpus.e jest wiodącym i najbardziej precyzyjnym przyrządem pomiarowym wykorzystywanym przy produkcji protez ortopedycznych. ERTL/RENZ jest jedyną firmą, która może wykorzystywać go również w celach sportowych.

ERTL/RENZ, skanowanie 3DERTL/RENZ, skanowanie 3D

Skaner ten składa się ze specjalnej płyty mierzącej rozkład sił nacisku stopy na podłoże oraz z kamery poruszającej się wokół nogi klienta.

ERTL/RENZ, skanowanie 3DERTL/RENZ, skanowanie 3D

Na czas skanowania zakładana jest specjalna skarpeta, dzięki której program obliczeniowy może dokonać cyfrowej wizualizacji stopy.

ERTL/RENZ, skarpety do skanowania 3DERTL/RENZ, skarpety do skanowania 3D

  • Etap II – analiza trójwymiarowego modelu

Na bazie skanu 3D powstaje dokładny trójwymiarowy model nogi klienta. Zaznaczona jest na nim nie tylko długość i szerokość stopy, ale również rozkład sił nacisku na podłoże.

ERTL/RENZ, skan stopy 3DERTL/RENZ, skan stopy 3D

Dane pochodzące z cyfrowego modelu nogi analizowane są przez specjalistę, który proponuje klientowi najbardziej odpowiedni dla niego model buta.

Dobór skorupy buta zależy również od dodatkowych zmiennych, takich jak preferowana sztywność, poziom zaawansowania, styl jazdy, czy liczba dni w roku, które klient spędza na nartach. Spośród modeli butów zamieszczonych w bazie, wybierany jest jeden – najbardziej odpowiedni do danego rodzaju stopy.

ERTL/RENZ, skan stopy 3DERTL/RENZ, skan stopy 3D


Klient mierząc buta wskazuje, w których miejscach odczuwa ewentualny dyskomfort i ucisk. Równolegle z rzeczywistą przymiarką, na ekranie monitora obserwuje się punkty styku wirtualnej stopy i skorupy, które odpowiadają uciskającym klienta punktom. Wszystkie dane zapisywane są w systemie i przekazywane do centrali firmy ERTL/RENZ w Monachium, gdzie następuje kolejny- ręczny już etap przygotowywania butów narciarskich „na miarę”.

  • Etap III – ręczna obróbka

W specjalistycznej monachijskiej pracowni obuwniczej na bazie przesłanych danych i wirtualnego obrazu nogi, przygotowywane jest drewniane kopyto. Na jego podstawie dopracowywana jest skorupa, but wewnętrzny oraz specjalna wkładka.

ERTL/RENZ, przygotowywanie kopytaERTL/RENZ, przygotowywanie kopyta


ERTL/RENZ, przygotowywanie kopytaERTL/RENZ, przygotowywanie kopyta

Zindywidualizowanie skorupy buta polega na wygrzaniu jej w temperaturze 140 stopni Celsjusza i uformowaniu odpowiednio do kształtu drewnianego kopyta.

But wewnętrzny, według indywidualnych preferencji, może zostać przygotowany na dwa sposoby:

  • z materiału termoformowalnego, który układa się odpowiednio do stopy klienta;
  • ze specjalnej pianki wtryskiwanej do skorupy buta w momencie, gdy znajduje się w nim drewniane odwzorowanie nogi klienta. Po utwardzeniu pianki powstaje perfekcyjne połączenie między nogą a butem, co umożliwia optymalne przekazywanie energii płynącej z mięśni na nartę.

Proces przygotowywania zindywidualizowanych butów wymaga dużego doświadczenia oraz dogłębnej specjalistycznej, techniczno-ortopedycznej wiedzy.

  • Etap IV – specjalna wkładka

Ostatecznym etapem przygotowywania buta na bazie skanu 3D jest specjalna ortopedyczna wkładka. Gwarantuje ona optymalne rozłożenie ciężaru ciała w bucie, komfort i ulgę dla stóp.

ERTL/RENZ, przygotowywanie wkładkiERTL/RENZ, przygotowywanie wkładki

Założyciele i właściciele firmy Ertl/Renz:

Sven Renz – urodzony 15 lutego 1975 roku w Obendorf am Neckar. Do 2000 roku był aktywnym triatlonistą startującym w Bundeslidze. Co ciekawe, równolegle studiował architekturę wnętrz. W listopadzie 2001 roku otworzył swój pierwszy sklep dla biegacz – „Heart and Sole”. W czerwcu 2005 roku ożenił się z Martiną Ertl. 

Sven Renz, założyciel firmy ERTL/RENZSven Renz, współzałożyciel firmy ERTL/RENZ

Martina Ertl- Renz – urodzona 12 wrzenia 1973 roku w Bad Tölz. Przez 16 lat była zawodniczką w Narciarskim Pucharze Świata. Uczestniczyła w 430 zawodach Pucharu Świata, z czego 14 razy odniosła zwycięstwo.

Martina Ertl-Renz, współzałożycielka firmy ERTL/RENZMartina Ertl-Renz, współzałożycielka firmy ERTL/RENZ

Dwa razy zdobyła Małą Kryształową Kulę w slalomie gigancie. Dwukrotnie zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Pięciokrotnie brała udział w Igrzyskach Olimpijskich. W Lillehammer w1994 roku zdobyła srebro w slalomie gigancie. W 1998 roku w Nagano – srebro w kombinacji, a w 2002 roku brąz w Salt Lake City w kombinacji. Siedmiokrotnie brała udział w Mistrzostwach Świata w narciarstwie alpejskim.

W 1993 roku w Morioka oraz w 1996 roku w Sierra Nevada zdobyła brąz w slalomie gigancie. W 2001 roku w St. Anton – złoto w kombinacji. W Bormio w 2005 roku – drużynowe złoto. W czerwcu 2005 roku wyszła za mąż za Svena Renza.

W marcu 2006 roku po raz ostatni wzięła udział w zawodach Pucharu Świata w Åre w Szwecji. Później przyszedł czas na dzieci… Od 2006 roku wspomaga firmę ERTL/RENZ. Po zakończeniu aktywnej kariery i urlopie macierzyńskim dwa razy w tygodniu osobiście doradza swoim klientom przy doborze butów w sklepie w Monachium.

Sprzedażą butów ERTL/RENZ w Polsce zajmuje się Fabryka Narciarzy z siedzibą w Warszawie przy ul. Bema 65 (lok 1B). 

Fabryka Narciarzy – założona w 2006 roku przez dwóch pasjonatów narciarstwa, Piotra Tekiela i Tomka Krzemirskiego, zajmuje się organizowaniem szkoleń narciarskich zarówno dla dzieci, dorosłych, jak i dla firm.

Prócz organizacji wyjazdów szkoleniowych, Fabryka Narciarzy prowadzi również Klubonarciarnię – miejsce spotkań miłośników narciarstwa, w którym można napić się kawy, skorzystać z narciarskiej biblioteczki, poradzić się w kwestii sprzętu, jak również go zakupić. W ofercie znajduje się sprzęt i akcesoria firm: ERTL/RENZ, Elan, Carpani, Briko, Invicta, Cober, Mizuno, Bolle, Zandona, VIST i Hey Sport.

Dominika Kijowska

Fabryka Narciarzy

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0