HomePrasa outdoorowa

Listopadowy numer „Rowertour”

Ukazał się najnowszy numer magazynu Rowertour. Wyprawą numeru jest Madagaskar, poza tym czytelnicy znajdą informacje m.in. o Orawie, szlakach Podkarpacia, Kaszubach i Rumunii.

 • Wyprawa numeru

Madagaskar

Gdy w marcu 2009 roku kończyliśmy naszą ponaddwuipółletnią podróż rowerową dookoła świata, czuliśmy, że była ona niepełna. Kryzys finansowy, który się wtedy rozpętał na świecie, pochłonął resztki naszych oszczędności i odebrał nam… Afrykę. Mieliśmy niedosyt i zamiast, co wypomniała nam przyjaciółka, każdy zarobiony grosz zbierać na kołyskę, odkładaliśmy na kolejną podróż.

 • Na szlaku

Więcej niż się spodziewasz. Orawa

Słowacka Orawa to cicha, spokojna kraina niewielkich wiosek i miasteczek oblanych zewsząd malowniczymi górami, ale dla fanów MTB i sportów outdoorowych to worek bez dna, z którego przy każdej kolejnej wizycie czerpać można nowe idee, trasy, szlaki. Bez trudu utkniemy tu na dobry tydzień. 

Śladem bursztynu. Wielkopolska

Szlak Bursztynowy jest jedną z najpopularniejszych tras turystycznych w Polsce. W przeciwieństwie do większości innych znanych szlaków – Piastowskiego czy Orlich Gniazd – jest międzynarodowy. I wszystko byłoby wspaniale, gdyby tylko jego przebieg można było pokazać na mapie. Niestety, nie jest to wcale takie proste… 

Dzikie góry do zdobycia. Podkarpacie

Polska jest pełna pięknych, tajemniczych terenów o bogatej historii, które z perspektywy rowerowego siodełka ukazują znane miejsca w zupełnie innym świetle. Nasz nowy projekt zakłada objechanie rowerami naszego pięknego kraju wzdłuż jego granic. Na pierwszy ogień wzięliśmy Podkarpacie – region, którego żaden z nas do tej pory nie odwiedził.

Dla panów kolejki, dla pań garnki. Kaszuby

Jak mówią: Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Przed nami długi trzydniowy weekend, szperamy w internecie, przewodnikach… Może góry, może jeziora, a może morze? Złoty środek odnajdujemy w województwie pomorskim.

Rumuński spleen. Rumunia – Bukowina

Na pierwszy rzut oka krajobraz tego miejsca przypomina nasze polskie Beskidy. Zielone wzgórza oraz o wiele wyżej wznoszące się szczyty pokryte są w sporej części bujną zielenią, a u podnóża rozciągają się rozliczne łąki, pastwiska i pola uprawne. Jednak tutejszy klimat jest łagodniejszy i względnie ciepły.

 • Rowerowa baza podjazdów

Sucha Przełęcz

Zanim śnieżna zawierucha przegoni kolarzy z górskich szos, proponuję wypad w najdzikszą część Kotliny Kłodzkiej, czyli w Góry Bialskie. Ze względu na swój odludny charakter są określane mianem sudeckich Bieszczad. Pod kątem rowerowym są jednak atrakcyjniejsze od nich, bo można tu legalnie wjechać na dwóch kółkach znacznie wyżej, niż da się to uczynić w Bieszczadach, gdzie nawet niektóre szosy są objęte zakazem wjazdu dla kolarzy.

 • Pierwszy wśród wielu. W cztery oczy z Tadeuszem Koptą

Z człowiekiem, który pierwszy w Polsce profesjonalnie zaczął się zajmować ruchem rowerowym – szefem zespołu ds. ścieżek (dróg) rowerowych w Biurze Studiów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, autorem pierwszego polskiego podręcznika o ruchu rowerowym – rozmawia Ewa Nowaczyk-Przybylak. 

 • Poradnik

Lampy przednie

Coraz krótsze dni wymuszają na rowerzystach większe zainteresowanie oświetleniem swoich pojazdów. Niezaprzeczalnie dla naszego bezpieczeństwa najważniejsze jest światło tylne. Natomiast dla komfortu jazdy – przednie. 

Ogumienie

Dobór odpowiednich opon to jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii związanych z zakupem osprzętu. Każdy rowerzysta ma własne upodobania, a kryteriów jest znacznie więcej niż tylko powszechnie stosowane: waga, cena i układ bieżnika.

 • Styl życia

Nocna jazda

Jesień w pełni, może nawet ma się ku końcowi. Słońce zachodzi około 16. Dla większości to wystarczający powód, by odstawić rower do piwnicy lub powiesić na haku. Warto jednak jeszcze się zastanowić, nie rezygnować. Nocny przejazd każdą, nawet znaną jak własna kieszeń, ścieżką czy leśną drogą będzie zupełnie nowym doświadczeniem. Doświadczeniem, które nas ominie, jeśli spędzimy listopadowy wieczór przed telewizorem.

Serce do dzwonków

Z Marianem Kwaśnym, kolekcjonerem i znawcą dzwonków rowerowych, rozmawia Jakub Terakowski.

 • Afryka Nowaka

Etap XXI – Ukraina

Ukraiński odcinek XXI etapu sztafety „Afryka Nowaka” rozpoczyna się od granicy, która samochodem, autobusem lub pieszo zdaje się być nie do pokonania! Wydawać by się mogło, że najlepszym sposobem dojazdu z Polski na Ukrainę jest pociąg lub rower… Ale i to mylne przypuszczenia, gdyż jedynym połączeniem kolejowym w kierunku Lwowa jest pociąg relacji Wrocław – Kijów, którym nie wolno przewozić bicyklów.

Jak co miesiąc w magazynie „Rowertour”:

 • nowości sprzętowe
 • komiks – Max Siodełko kręci

oraz

 • felieton – Na finiszu. W tym miesiącu pisze dla nas Ryszard Szurkowski.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 1
 • comment-avatar
  Anonim 13 lat ago

  Grudniowy numer. Od 2 tygodni w sprzedaży jest już grudniowy numer 🙂