HomeNowości z rynku

Black Diamond – lighter, faster, harder… nowe kije Compactor

Innowacyjność jest podstawową siłą napędową firmy Black Diamond. Jeśli nie udaje nam się zrobić lepszego, mocniejszego, lżejszego, szybszego, bardziej trwałego i łatwiejszego w użyciu sprzętu, oznacza to że nie wywiązujemy się naszego zadania. 

W tym miesiącu udało nam się spotkać z Curtisem Gravesem, dyrektorem działu Akcesoriów Narciarskich, aby porozmawiać o kijkach narciarskich Compactor, które pozwalają na zastosowanie naszej innowacyjnej technologii Z-Pole w świecie sportów zimowych. Model Compactor jest produkowany w dwóch różnych rozmiarach i już został nagrodzony Nagrodą Redakcyjną czasopisma Freeskier Magazine.

Black Diamond, kije narciarskie CompactorBlack Diamond, kije narciarskie Compactor


Jakie były podstawowe założenia projektowe przy tworzeniu kijków Compactor?

Curtis Graves, dyrektor działu Akcesoriów Narciarskich w Black Diamond: Naszym celem przy tworzeniu modelu Compactor było wprowadzenie wysoce skutecznej i kompaktowej technologii Z-Pole do sportów zimowych.

W jaki sposób kategoria sportów zimowych może skorzystać na technologii Z-Pole?

Klienci zainteresowani modelem Compactor szukają wysokiej pakowności w trakcie uprawiania sportów takich jak turystyka zimowa, skitouring czy splitboarding – szczególnie duże zainteresowanie zauważyliśmy w środowisku splitboarderów – ludzi, którzy potrzebują kijka trekkingowego na podejściu, ale do zjazdu chcą go schować w plecaku. Zamiast szukać jak najbardziej kompaktowego kijka trekkingowego, mogą teraz zastosować na podejściu prawdziwy kijek narciarski.

Jaka jest przewaga kijka Compactor nad tradycyjnym kijkiem narciarskim?

Pakowność. Fakt, że składa się do długości 40 centymetrów powoduje, że można go umieścić wewnątrz plecaka bez konieczności przytraczania na zewnątrz. A dla osoby szukającej prawdziwego kijka narciarskiego na podejściach lub podczas skitourów na lekko, będzie to po rozłożeniu w pełni funkcjonalny kijek narciarski.

Czy są jakieś ograniczenia w porównaniu z standardowym kijkiem narciarskim?

Nie jest równie mocny. Oryginalna konstrukcja Z-Pole została stworzona z myślą o biegaczach długodystansowych i górskich, jednak włożyliśmy dużo wysiłku we wzmocnienie konstrukcji do zastosowań całorocznych i skitouringu na lekko. Jednak nie chcielibyśmy porównywać go do tradycyjnego kijka zjazdowego – w świecie narciarskim wstępują pewne siły nacisku, na które kijek Compactor nie jest w gruncie rzeczy przygotowany.

Black Diamond, kije narciarskie CompactorBlack Diamond, kije narciarskie Compactor

Jakie były szczególne wyzwania podczas projektowania i tworzenia modelu Compactor?

Największym wyzwaniem było rozszerzenie sprawdzonej już technologii Z-Pole na świat sportów zimowych. Podczas kiedy oblodzenie i zamarzanie nie jest istotnym czynnikiem dla kijków trekkingowych, my musieliśmy poradzić sobie z tymi wyzwaniami oraz dodatkowo musieliśmy wzmocnić konstrukcję do zastosowań zimowych, głównie poprzez zwiększenie grubości nasadek i optymizację długości rurki, tak aby składała się odpowiednio względem rączki.

Jakie kroki zostały podjęte aby rozwiązać problem zamarzania?

Zwiększyliśmy wewnętrzną średnicę rurki zewnętrznej o dziesiąte części milimetra względem standardowej technologii Z-Poles, dzięki temu w chwili kiedy mechanizm FlickLock jest otwarty, rurka jest luźniejsza w środku, co zasadniczo tworzy samoczyszczący się system i zapobiega zamarzaniu kijka.

Proces projektowania nie polegał jedynie na umieszczeniu narciarskiej rączki na standardowym kijku Distance FL – to byłoby zbyt łatwe. To był jedynie punkt wyjścia, jednak ostatniej zimy wykonaliśmy wiele testów mających dopracować odpowiednio konstrukcję. Dzięki pracom nad modelem Compactor wiele się nauczyliśmy, a ta wiedza zostanie przez nas wykorzystana do tworzenia w przyszłości nowych linii kijków trekkingowych i narciarskich.

[video:http://vimeo.com/22145277]

Źródło: Black Diamond

KOMENTARZE

WORDPRESS: 2
 • comment-avatar
  Anonim 13 lat ago

  jaki czad, ciekawe ile ważą!. jaki czad, ciekawe ile ważą!

  • comment-avatar
   Aneta Żukowska 13 lat ago

   Waga kijków Compactor. Na stronie producenta czytamy:
   Weight Per Pair : [105-125 cm] 1 lb 4 oz, 580 g; [115-135 cm] 1 lb 5 oz. 595 g