HomeImprezy outdoor

Najlepsze kino górskie na 9. Krakowskim Festiwalu Górskim

Polski film górski od samego początku stanowił wizytówkę Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Od ubiegłego roku na festiwalowym ekranie możemy zobaczyć nie tylko najlepsze produkcje rodzimych twórców, ale także doskonałe kino światowego formatu.

Tradycyjnie już odbędzie się Konkurs Filmu Polskiego, w którym uczestnicy będą walczyć o główną nagrodę festiwalu – Grand Prix KFG 2011. Za każdym razem konkurs ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów i twórców. Konkurs Filmu Polskiego jest także szansą na artystyczny debiut, zaprezentowanie własnej twórczości szerszej publice i, co szczególnie istotne, na konfrontację początkujących filmowców z uznanymi twórcami. Obrazy oceniać będzie jury w składzie Marcin Koszałka, Dariusz Załuski, Krzysztof Wielicki, Wojciech Słowakiewicz, Piotr Turkot, pod przewodnictwem Jerzego Surdela. Swój film wybierze także publiczność festiwalu.

W tym roku spośród 17 zgłoszonych obrazów 9 zostało zakwalifikowanych do walki o Grand Prix KFG 2011, a aż dwa filmy stanął do walki z najlepszymi zagranicznymi produkcjami.

Na ekranie zobaczymy:

 • 270 hektopaskali, czyli Makalu bez tlenu 2011, 16 min. – PREMIERA na KFG

reż. Małgorzata Lebda

Dokument, którego szkieletem jest wywiad z Maciejem Stańczakiem, a uzupełnieniem sceny z wyprawy, zarówno wspinaczkowe, jak i bazowe.

 • Halny 2011, 39 min. – PREMIERA na KFG

reż. Jakub Brzosko

Wiatr halny intrygował reżysera od zawsze. Żyjąc i pracując w Tatrach, wielokrotnie miał okazję przyglądać się jego niszczycielskiej sile. Jednoczesna wielowymiarowość tego niezwykłego zjawiska przyrodniczego, jest opowiedziana w filmie przez ludzi różnych zawodów i profesji. Inspirujący, tajemniczy a nawet metafizyczny wiatr halny, w jednych wywołuje pozytywne moce by w innych wyzwalać demoniczne, autodestruktywne skłonności. Film jest próbą głębszej analizy zjawiska kulturowo- społecznego zachodzącego pod Tatrami. 

 • JN Rocklands 2011, 15 min. – PREMIERA na KFG

reż. Michał Ginszt

Relacja z wyjazdu polskiej ekipy do jednego z najbardziej spektakularnych rejonów boulderowych na świecie – Rocklands w RPA.

 • Kukuczka 2011, 46 min.

reż. Jerzy Porębski

Film o Jerzym Kukuczce, jednym z najwybitniejszych himalaistów świata, drugim zdobywcy Korony Himalajów. Pierwszy obraz, który w całości został poświęcony wyłącznie tej postaci. Historia została opowiedziana słowami jego bliskich, przyjaciół, rodziny oraz innych himalaistów. Reżyser, Jerzy Porębski mówi: „Mnie się wydaje, że film pokazuje postać Jurka, ale nie tylko. Pokazuje ludzi kochających góry. Ich pasję. O tej pasji jest ten film.”

[video:http://www.youtube.com/watch?v=AvN_-UePJPU]
 • Obcy spręż 2011, 29 min.
Polska, Liban

reż. Marcin Pius

Krótka historia wypadu w Tatry – jak zwykle w kiepskich warunkach pogodowych. Jedynym elementem, który odbiegał od tatrzańskiego „jak zwykle” był spręż. Był to „obcy spręż” dyktowany kasą i pogonią za prestiżem lodowego wojownika. Wspinanie na „obcym sprężu” zakończyło się interwencją Horskiej Sluzby.

 • People of the White House 2011, 27 min.

reż. Łukasz Gabryelski

Film o narciarzach freesking oraz freeride. Estetyczne i efektowne zdjęcia powstały podczas zjazdów na stokach Austrii, Włoch, Słowenii i Słowacji.

 • Szkoła bez barier na Dachu Świata 2011, 9 min.

reż. Dariusz Zalewski

W Nepalu otwarto szkołę im. J. Kukuczki i W. Rutkiewicz. Pieniądze na ten cel zebrała podróżniczka, zdobywczyni Korony Ziemi, Anna Lichota. Nowo otwarta szkoła to jedna z nielicznych szans dla tamtejszych dzieci do zdobycia wiedzy i wyjścia z biedy. W Nepalu bardzo mocno utrwalony jest kastowy system społeczeństwa. Szkoła Pokoju w Arupokhari ma przełamać te bariery. Jest bowiem otwarta na dzieci z różnych warstw społecznych. Potrzeba pieniędzy na zbudowanie jeszcze 13 podobnych placówek w dolinie Ganesh Himal.

 • Three Dimensional State of Mind 2011, 4 min.

reż. Maciej Ziętara

Film przedstawia realizację jednego z marzeń autora – swobodnego lotu paralotnią z najwyższego szczytu polskich Tatr.

 • W pogoni za śnieżną panterą 2011, 20 min.

reż. Sebastian Chrząszcz

Film opowiadający o wyprawie Tomka Kowalskiego i jego próbie zdobycia tytułu Śnieżnej Pantery (czyli wejścia na 5 najwyższych szczytów byłego ZSRR) w czasie poniżej 42 dni.

W ramach Międzynarodowego Konkursu Filmowego zobaczymy 11 zagranicznych obrazów:

 • Grand libre au Grand Capucin, reż. Delapierre Bertrand, 20 min.
 • Linea Continua, reż. Herve Barmasse, 20 min.
 • Solitaire, reż. Nick Wagonner, 52 min.
 • The Prophet, reż. Alaister Lee, 45 min.
 • Cold, reż. Anson Fogel, 20 min.
 • Race to the Nose, reż. Peter Mortimer i Nick Rosen, 23 min.
 • Pinnacle, reż. Paul Diffley, 45 min.
 • SoulTrip Argentina, reż. Martin Winkler, 26 min.
 • 5 Climbs, 5 Islands, reż. Richard Else, 59 min.
 • The Scene, reż. Chuck Fryberger, 60 min.
 • Ice Revolution, reż. Josh Lowell, 13 min.
[video:http://vimeo.com/23336972]

Polskę będą reprezentować filmy:

 • Sztuka wolności 2011, 70 min. – POLSKA PREMIERA na KFG

reż. Marek Kłosowicz i Wojtek Słota

Dokument jest odpowiedzią na pytanie o fenomen polskiego himalaizmu. Polacy rządzili w najwyższych górach świata bez mała 20 lat. Wyznaczyli nie tylko nowe drogi, ale i nowe sposoby zachowań. Odznaczali się oryginalnym stylem wspinania, wytrwałością, poczuciem odpowiedzialności za siebie i partnerów, solidarnością. Jerzy Kukuczka jako pierwszy Polak zdobył Koronę Himalajów. Po nim dokonał tego również Krzysztof Wielicki. Najlepsza polska himalaistka Wanda Rutkiewicz zdobyła aż 8 z tych szczytów, częściowo nowymi drogami. Im więcej mieli przeszkód do pokonania w Polsce dotkniętej wiecznym kryzysem gospodarczym, tym lepsze osiągali wyniki w Himalajach. Wszyscy himalaiści podkreślali, że problemy, jakie napotykali w kraju, aby zdobyć paszporty, sprzęt i środki potrzebne do wyprawy, determinowały ich jeszcze bardziej do wspinaczki. „Sztuka wolności” opowiada o najtrudniejszych polskich wyprawach i najbardziej spektakularnych wejściach na szczyty. Pokazuje też istotę himalaizmu: przezwyciężanie słabości własnego ciała i sprawdzian w niewyobrażalnie trudnych warunkach. To również historia odwagi, solidarności i przedsiębiorczości. Bo w końcu – himalaizm to szkoła życia, lekcja przeżycia i sztuka prawdziwej wolności.

 • Monkey Business – a story behind the highlining 2011, 13 min.
Polska, Kanada

reż. Wojtek Kozakiewicz

Dwie łyżki wspinania mieszamy z czterema szklankami montowania, na koniec doprawiamy szczyptą taśmy – oto przepis na historię pewnego highlinu. Film powstał we współpracy z Daily Planet – Discovery Channel Kanada.

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie: www.kfg.pl.

Dorota Dubicka/KFG

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0