HomePrasa outdoorowa

Jest już nowy numer Taternika (2-3/2011)

Ukazał się kolejny numer „Taternika” (2-3/2011). Dostępny jest na stronie www.taternik.org, w Empikach oraz wybranych sklepach górskich.

Przewodnicy i ich klienci wychodzący z górnej stacji kolejki na Aiguille du Midi. Zdjęcie zostało wykonane we wrześniu 2011 r., po przejściu przez Pawła Strzeleckiego i Macieja Ostrowskiego drogi Peuterey Intégral (VI+, TD+ ED 1) w masywie Mont Blanc. FotOkładka: Przewodnicy i ich klienci wychodzący z górnej stacji kolejki na Aiguille du Midi. Zdjęcie zostało wykonane we wrześniu 2011 r., po przejściu przez Pawła Strzeleckiego i Macieja Ostrowskiego drogi Peuterey Intégral (VI+, TD+ ED 1) w masywie Mont Blanc. (fot. Maciej Ostrowski)

A w najnowszym numerze: 

50 lat temu, 31 sierpnia 1961 r. Janusz Onyszkiewicz, Bernard Uchmański i Krzysztof Zdzitowiecki stanęli na tzw. starym dnie Jaskini Śnieżnej w Tatrach Zachodnich. To był rekord głębokości nie tylko na skalę krajową, Śnieżna z -640 metrami (późniejsze pomiary wykazały –568 m) zajęła wówczas czwarte miejsce na liście najgłębszych jaskiń świata.

Wtedy to była sensacja! – powie dziś J. Onyszkiewicz: grotołaz, taternik, himalaista, polityk, prezes Polskiego Związku Alpinizmu. Na koncie ma dwa rekordy Polski: wspomniany już głębokości oraz wysokości. W 1975 r. bowiem stanął na pierwszym zdobytym przez Polaków ośmiotysięczniku – Gasherbrumie II i na najwyższym wówczas dziewiczym wierzchołku Ziemi – Gasherbrumie III.

Właśnie wywiadem z „Onyszkiem” otwieramy najnowszy numer „Taternika”.

Skąd wzięły się „prawa Onycha”? Dlaczego w 1976 r. Janusza zawieszono w czynnościach „członka zarządu PZA i jego komisji”? Czy z wyprawy na K2 musiał uciekać do Anglii? Z kim spotykał się w konspiracji w Tatrach? Jak widzi dziś PZA? Przeczytacie o donosach do SB, jaskiniach, wspinaczce, wielkich ekspedycjach… O tym jak miłość przeplatała się z górską pasją… O tym, jak polityczna działalność opozycyjna Janusza w czasach PRL-u miała wpływ na jego działalność taternicką, a taternicka – na polityczną… W końcu poświęcił się polityce, w alpinizm angażując się głównie społecznie.

A w numerze również podsumowania sezonów, nowe drogi, relacje, w tym Macieja Ostrowskiego z przejścia (wraz z Pawłem Strzeleckim) Peuterey Intégral w masywie Mont Blanc. – Czytając to skromne sprawozdanie można by sądzić, że chodzi o przejście przeciętnej drogi alpejskiej – komentuje Janusz Kurczab. – Tym, którzy niezbyt dobrze się orientują w topografii Alp, warto wyjaśnić, że Wielka Grań Peuterey (taką nazwę należałoby stosować w Polsce) jest najdłuższą i najpoważniejszą drogą na najwyższy szczyt Alp, a prawdopodobnie również w całych Alpach.

W rozmaitościach znajdziecie teksty Rudawa Janowica m.in. na temat najczęstszych przyczyn wypadków wspinaczkowych w USA oraz „O American Alpine Journal 2011 i o rzetelności dokumentacji przejść”.

Są stałe działy: jaskinie, szkolenie, pożegnania, wspomnienia, w tym dwa warte szczególnej uwagi, nigdzie dotąd niepublikowane opracowania. Pierwsze z nich – autorstwa Jana Kiełkowskiego „O Stanisławie Haneckim, czyli o pierwszych polskich wejściach na Elbrus i Pik Lenina”, drugie, pióra Pawła Kukurowskiego „W cieniu >>profesora himalajskiego<<: Oskar Erich Meyer – geolog, wspinacz i pisarz górski”.

Spis treści:

 • Chciałem być jak kamień, który może zmienić bieg lawiny (wywiad z Januszem Onyszkiewiczem)
 • Przegląd wydarzeń w Himalajach i Karakorum; wiosna – lato 2011 (J. Kurczab)
 •  Klasyczne przejście w Alpach: Maciej Ostrowski i Paweł Strzelecki na Peuterey Intégral w masywie Mont Blanc (M. Ostrowski)
 • Nowe drogi w Tatrach (M. Pronobis)
 • Podsumowanie sezonu zimowego w Tatrach 2010/2011 (K. Banasik)
 • Rozmaitości
 • Porównanie metod przewiązywania się przez ring zjazdowy (B. Kowalski)
 • Zalecenia w używaniu wapiennych uszek skalnych (M. Ziółkowski)
 • Rekonesans jaskiniowy i wspinaczkowy Omanie (M. Golicz)
 • Jaskinie w skrócie
 • Prokletije 2010-2011 (D. Kicińska, K. Najdek, M. Filipiak)
 • O Stanisławie Haneckim, czyli o pierwszych polskich wejściach na Elbrus i Pik Lenina (J. Kiełkowski)
 • W cieniu „profesora himalajskiego”: Oskar Erich Meyer – geolog, wspinacz i pisarz górski (P. Kukurowski)
 • Polskie Towarzystwo Tatrzańskie: Wywalczyliśmy niezależność (B. Morawska-Nowak)
 • Pożegnania

Zapraszamy na stronę internetową, na której można dokonać zakupu kwartalnika oraz zaprenumerować czasopismo. Koszt to 12 zł plus wysyłka (3 zł), przy prenumeracie kolejnych czterech egzemplarzy wysyłka gratis.

Na nowej stronie internetowej znajdziecie też teksty o działalności górskiej, ciekawostki, będziecie mogli pobrać archiwalne numery oraz nabyć wersję elektroniczną. 

„Taternik” jest również dostępny w sieci sprzedaży EMPiK w całej Polsce. Kwartalnik można kupić także w Tatrach – w Centralnym Ośrodku Szkolenia PZA „Betlejemka”. Do współpracy zachęcamy kluby, sklepy, schroniska i inne instytucje.

Zapraszam do lektury,

Renata Wcisło

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0