HomeNowości z rynku

Coraz szersze zastosowania hydrofobowego puchu

Puch ma najlepszy stosunek masy do stopnia oferowanej izolacji. Jedynym problemem, jest to że całkowicie traci swoją wydajność termoizolacyjną po przemoczeniu. Mając na celu poprawę ogólnej wydajności puchu, wiele firm outdoorowych stara się obecnie znaleźć sposób na tę wadę puchu. 

W ostatnim czasie przełomu dokonała marka Berghaus, która opracowała proces powlekania puchu repelentem typu DWR, dzięki któremu puch zyskał własności hydrofobowe, tak samo jak materiał typu softshell. 

Jak podaje Berghaus, przy standardowym suszeniu nowy puch nadal zachowuje 80% zdolności do rozprężania. Natomiast normalny, niepowlekany puch osiąga w tych warunkach tylko 30% wyjściowych właściwości, chyba że jest suszony w suszarce, w której może być nieustannie rozbijany (np. za pomocą czegoś w rodzaju piłki tenisowej). 

Sierra Designs demonstruje właściwości hydrofobowego puchu (fot. gearjunkie.com)Sierra Designs demonstruje właściwości hydrofobowego puchu (fot. gearjunkie.com)

Powlekany puch unosi się na wodzie, podczas gdy normalny szybko namaka i tonie. Berghaus zapewnia, że nowa powłoka jest wystarczająco wytrzymała by utrzymać funkcjonalność puchu do ostatniego dnia życia odzieży.

Co równie ważne, odporny na wodę puch schnie szybciej i skuteczniej. Jest to właściwość trudna do osiągnięcia w przypadku normalnego puchu, który, jak wspomnieliśmy, potrzebuje suszarki lub bardzo suchego i ciepłego powietrza. Ponadto trzeba uważać na zbijanie się puchu.

Z tego powodu przemoczona odzież wypełniona standardowym puchem traci większość swoich właściwości na długi czas w środowisku outdoorowym i wymaga skomplikowanego procesu suszenia by je przywrócić.

Berghaus zastosował nowy puch w kurtce Asgard Hybrid Jacket dostępnej od jesieni 2011. Zaprojektowana z pomocą Leo Houldinga, Mount Asgard Hybrid Jacket wykorzystuje połączenie puchu z PrimaLoft One.

Berghaus, kurtka Asgard Hybrid JacketBerghaus, kurtka Asgard Hybrid Jacket

Aby utrzymać niską wagę produktu, w Mount Asgard Jacket zastosowano wiatro i wodoodporną tkaninę Pertex Quantum w celu zabezpieczenia i izolacji od czynników zewnętrznych. 

W ślady Berghausa idą kolejni producenci. Korzystając z opatentowanego procesu DriDown, Sierra Designs stosuje molekuły polimeru na poziomie poszczególnych piórek puchu. Jak zapewnia producent, z tym nowym wykończeniem hydrofobowym, DriDown pozostaje suchy aż do 7 razy dłużej niż nieobrabiany puch. 

Jest to bardzo korzystna cecha dla śpiworów, DriDown zachowuje 98% zdolności rozprężania, nawet po spędzeniu nocy w warunkach wysokiej wilgotności. DriDown schnie do 33% szybciej, i oferuje, cieplejsze i bardziej komfortowe warunki snu nawet jeśli jest wilgotny.

Sierra Designs, nowy śpiwór wypełniony hydrofobowym puchemSierra Designs, nowy śpiwór wypełniony hydrofobowym puchem

Sierra Design wprowadzi linię pięciu modeli wypełnionych puchem DriDown w sezonie lato 2012, a następnie linię odzieży DriDown jesienią 2012 roku. Wypełnione puchem 600 cuin męskie i damskie śpiwory będzie można nabyć w cenie od 199 do 299 dolarów.

Źródło: thegearcaster.com, outdoorsmagic.com

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0