HomeImprezy outdoor

Trzy medale Polki na Mistrzostwach Europy w narciarstwie wysokogórskim

Pierwszy raz w historii polska reprezentacja narciarstwa wysokogórskiego przywiozła aż trzy medale mistrzostw kontynentu. Wszystkie zdobyła 22-letnia Anna Figura z Zakopanego.

Na trzecim miejscu podium Ania stanęła dokładnie w swoje urodziny 6 lutego w konkurencji sprint w kategorii seniorek. Ponieważ należy także do nagradzanej kategorii espoir (tzw. „nadzieje” – zawodnicy 21-23 lata), w której była druga, otrzymała także medal srebrny.

Anna Figura na podium (fot. ISMF European Championship)Anna Figura na podium (fot. ISMF European Championship)

Trzeci medal Zakopianka wywalczyła 8 lutego w prestiżowym wyścigu indywidualnym. W kategorii espoir była najszybsza i tym samym została Mistrzynią Europy.

Całe mistrzostwa rozegrano we francuskim Pelvoux, w trakcie pięciu dni zawodnicy rywalizowali w różnych konkurencjach. I tak 5 lutego w zawodach zespołowych damski duet w składzie Ania Figura i Klaudia Tasz zajął 5-te miejsce, natomiast mężczyźni Tomek Brzeski i Jakub Przystaś zameldowali się na mecie na 12-stej pozycji.

W sprintach najlepszy z polskich seniorów był Kuba Przystaś (24), za nim Tomasz Brzeski (26) i Mariusz Wargocki (39). Wśród pań Ania Figura zdobyła wspomniany wyżej medal, Julia Wajda była 14-sta, Anna Tybor 16-sta, a Klaudia Tasz 19-sta. Z młodych zawodników najlepiej w sprintach wypadła Agata Cikowska – zajęła 5-te miejsce wśród kadetek.

W wyścigu indywidualnym w łącznej klasyfikacji senior + espoir Ania Figura była 9-ta, Klaudia Tasz dotarła na metę na 15-stej pozycji, Julia Wajda była 18-sta i Anna Tybor 19-sta.

Z seniorów najlepsze miejsce wywalczył Tomasz Brzeski (38) przed Mariuszem Wargockim (41) i Kubą Przystasiem (50).

W verticalu 9 lutego wystartowała tylko część polskiej kadry i choć medali nie było, to dobre 6 miejsce zajęła Ania Figura w kategorii senior espoir, a Klaudia Tasz była 14 wśród seniorek. Seniorzy nie wzięli udziału w zawodach.

W rankingu krajów Polska zajęła bardzo dobre, 5-te miejsce spośród 16 ekip narodowych, uznając wyższość tylko takich potęg narciarstwa wysokogórskiego jak Francja, Włochy, Szwajcaria i Hiszpania.

Pełne wyniki, zdjęcia i filmy na stronie zawodów: www.ski-ecrins.com.

Monika Strojny

[video:http://www.youtube.com/watch?v=xqyZt0chOJc] [video:http://www.youtube.com/watch?v=baUssaKFQII] [video:http://www.youtube.com/watch?v=RqWYSKWTnYQ] [video:http://www.youtube.com/watch?v=rWors40z_L0]

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0