HomePrasa outdoorowa

Marcowy numer Rowertour

Ukazał się najnowszy numer magazynu Rowertour – w numarze m.in. wyprawy do Tybetu, Chin i Laos, a także bliskie – Dolina Biebrzy, Tatry i Magura Spiska, jak przygotować rower po zimie, wywiady, feletony, relacje i nowości z rynku. 


  • Wyprawa numeru

Tybet, Chiny, Laos

Zapracowany po uszy, zza ekranu laptopa snuję marzenia w przerwach między jednym a drugim projektem. W tych momentach z uśmiechem na twarzy i cieplejszym sercem przenoszę się myślami poza biurowe mury. Daleko, najczęściej na drugą półkulę. W głąb kontynentu, z dala od egipskich kurortów, daleko od miejsc, które odzwierciedlałyby codziennie obecne potrzeby konsumowania i upodabniania się do innych. W nieznane, zapomniane, wymarzone i nietknięte miejsca, w których wyobrażam sobie ludzi szczęśliwych z natury.

  • Na szlaku

Wzgórza Trzebnickie

Kocie Góry, urzędowo nazywane Wzgórzami Trzebnickimi, to pasmo wzniesień morenowych na północ od Wrocławia, tworzące wał o długości 60 kilometrów. Najbardziej malowniczy fragment, o wysokich walorach krajobrazowych i przyrodniczych, położony jest pomiędzy Obornikami Śląskimi a Trzebnicą.

Okolice Konina

– Zamordujemy was – miały rzec zbiry, gdy nie znalazłszy srebra, wpadły w furię. A srebra znaleźć bandyci nie mieli prawa, bowiem Benedykt jeszcze długo przed napadem srebro zwrócił ofiarodawcy. To historia, a ja… Nie spakowałem do sakw archeologicznej łopatki i miotełki, bo nie zamierzałem szukać ostatecznego rozstrzygnięcia, gdzie dokonano średniowiecznego mordu. Mapa okolic Konina, kilka batonów, napoje, kanapki, kurtka, telefon – standardowe wyposażenie.

Dolina Biebrzy

Biebrzy bez dźwięku opisać się nie da. Dźwięk jest tu wszechogarniający. Biebrza wiosną to sięgające horyzontu rozlewiska i zalane drogi, to niezliczone tysiące ptaków powracających z zimowisk, setki czapli siwych przelatujących nad naszymi głowami w cudownych, budzących uznanie kluczach. To wiatr buszujący po polach, to plusk rzeki meandrującej niczym wijąca się wstęga w rękach gimnastyczki…

Magura Spiska i Tatry

Pamiętam paradoksalny telefon załamanego znajomego z Lubelszczyzny, który po dotarciu do Zakopanego z rowerem odkrył, że w stolicy polskich Tatr i okolicy nie ma gdzie konkretniej pojeździć na rowerze górskim. Fakt, onegdaj były obietnice wybudowania tras rowerowych w Tatrzańskim Parku Narodowym w okolicach Gęsiej Szyi, ale gdzieś po drodze TPN cichutko wycofał się z obietnic i nie powstał – dosłownie – ani jeden kilometr tras dla kolarzy górskich.

Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Albania

„Gdyby Bałkany nie istniały, należałoby je wymyślić”. Już to krótkie zdanie niemieckiego filozofa Hermanna Keyserlinga daje do myślenia i zachęca potencjalnego podróżnika do odwiedzenia tego niesamowitego zakątka Europy. Jakie są Bałkany? Myślę, że nawet jeśli zawitamy tam co roku… ba, pomieszkamy przez jakiś czas, tak do końca nigdy nie będziemy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć.

  • Rowerowa baza podjazdów

Przełęcz Trzech Dolin

Leżące nieco na uboczu głównych tras turystycznych Góry Suche to trzy razy „naj”: najwyższe, największe i najbardziej zróżnicowane pasmo górskie w Górach Kamiennych. Znajduje się tu także najwyżej położona szosa w całej grupie górskiej, najbardziej kontrowersyjny kamieniołom w Polsce oraz najlepsze schronisko w Sudetach. 

  • Poradnik

Przygotowanie roweru po zimie

Jak przygotować rower do nowego sezonu? Wszystko zależy od tego, w jakim stanie zakończył on sezon poprzedni i czy był użytkowany zimą. Jeżeli rower przez zimę odpoczywa, optymalne jest zadbanie o jego stan techniczny jeszcze jesienią. To gwarantuje, że wiosną wystarczy jedynie skontrolować działanie przerzutek i hamulców oraz ciśnienie w oponach.

Amortyzatory

Czy amortyzacja w rowerze do turystyki to dobry pomysł? I tak, i nie. Zależy o jakiej turystyce myślimy.

Kolarskie odznaki turystyczne PTTK

Czy to możliwe, aby którykolwiek z czytelników „Rowertouru” nie zetknął się nigdy ze skrótem PTTK? To mało prawdopodobne, zważywszy, że Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jest największym polskim stowarzyszeniem turystycznym. Jego bogaty dorobek i ponadsześćdziesięcioletnia historia nie dadzą się porównać ani z żadną polską, ani z większością zagranicznych organizacji pozarządowych.

  • Styl życia

Bike polo

Z Agatą Woźnicką, Ambasadorką Bike Polo na Trójmiasto, rozmawia Jakub Terakowski.

Szosowiec na góralu

Dostaniesz superrower i GPS i pojedziesz, gdzie chcesz! Nie, nie na zawsze, ale dobre i to. To dla mnie coś nowego. Ani z GPS-em, ani rowerem z pełną amortyzacją jeszcze nie jeździłem. Całe życie z mapą i na sztywniaku będzie miało swoje konsekwencje. Różne.

  • Korespondencja

Mongolia

Zza pleców dobiega mnie hałas i po chwili ktoś świeci mi latarką w oczy. Dwóch mężczyzn siada koło mnie i bez słowa wpatruje się we mnie. Nie wiem, kim są. Znikają po kwadransie, ale tej nocy każdy szelest przyprawia mnie o ciarki na plecach. O swoich przygodach w Mongolii pisze Adam Chałupski.

Jak co miesiąc w magazynie „Rowertour”:

nowości sprzętowe

komiks – Max Siodełko kręci

oraz

felieton – Na finiszu. W tym miesiącu pisze dla nas Henryk Sytner.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0