HomeNowości z rynku

Ciekawostki outdoor: Endeez – końcówka na linę wspinaczkową

Amerykańska marka SMC (Seattle Manufacturing Corporation) stworzyła końcówkę na linę – Endeez, dzięki której łatwiej można znaleźć w zwoju koniec liny i która zastępuje węzeł na końcu liny.

SMC, EndeezSMC, Endeez

Wykonana z anodowanego aluminium Endeez pasuje do każdej liny – wystarczy wkręcić rurkę na koniec liny i zakręcić blokującą śrubkę. Producent zaleca aby uczynić to w domu, a nie bezpośrednio przed wspinaczką, czy w ścianie. Do demontażu końcówki potrzebny jest sześciokątny klucz, jeżeli nie mamy go przy sobie, a chcemy się pozbyć Endeez z naszej liny, trzeba będzie odciąć końcówkę. 

SMC, EndeezSMC, Endeez

Marka SMC twierdzi, że dzięki Endeez może zostać zmniejszona liczba wypadków w skałach dzięki łatwiejszej identyfikacji końca liny. W wyjątkowych sytuacjach Endeez może zatrzymać ruch liny w przyrządzie asekuracyjnym działając jak węzeł, jednak nie powinno się jej używać jako hamulca liny w przyrządzie, np. podczas wyłapywania lotów. Usztywniony koniec liny ma także ułatwić wiązanie węzłów, np. ósemki do uprzęży, kiedy na dłoniach mamy rękawiczki. 

SMC, EndeezSMC, Endeez

Endeez występuje w trzech różnych rozmiarach, dostoswanych do różnych średnic liny:

  • Small – od 7.5mm do 9.2mm
  • Medium – od 9.2mm do 10.4mm
  • Large – od 10.4mm do 11.5mm

Kosztuje 19,95 dolarów. Więcej informacji o tym intrygującym przedmiocie znajduje się na stronie: www.endeez.com.

Źródło: endeez.com

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0