HomeImprezy outdoor

Polka dwa razy srebrna w norweskim Tromsoe

W odbywającej się w Norwegii ostatniej edycji Pucharu Świata ISMF w narciarstwie wysokogórskim Anna Figura wywalczyła dwa drugie miejsca. W sobotę 14 kwietnia 22-letnią Zakopiankę na trasie sprintu w centrum Tromsoe wyprzedziła jedynie Amerykanka Nina Silitch, a tuż za naszą zawodniczką na metę przybiegła Szwajcarka Emilie Gex-Fabry.

Anna Figura - pierwsza z lewej (fot. ISMF)Anna Figura – pierwsza z lewej (fot. ISMF)

W niedzielę 15 kwietnia rozegrano wyścig na długim dystansie na zboczach góry Blåtind, którego przewyższenie wyniosło 1400m dla kobiet i 1800m dla mężczyzn. Polka pojawiła się na mecie z czasem 2:00:19, co dało jej drugą lokatę w kategorii senior espoir (do lat 23).

W kategorii espoir 4-te i 5-te miejsce zajęły także dwie Polki z Zakopanego, Paulina Figura – siostra medalistki, oraz Anna Tybor. Gratulujemy dobrego występu wszystkim naszym zawodniczkom!

Zawody w Norwegii były ostatnią edycją cyklu Pucharu Świata, w którym zwyciężyli Laetitia Roux z Francji, i tak jak w ubiegłym roku – Kilian Jornet z Hiszpanii. Strona zawodów http://www.arcticrace.no/ 

Wyniki Arctic Race senior – sprint (sobota)

1. Nina Silitch (USA) 2:42

2. Anna Figura (Pol) 2:50

3. Emilie Gex-Fabry (Sui) 2:51

Wyniki senior espoir – długi dystans (niedziela)

1. Elisa Compagnoni (Ita) 1:56:06

2. Anna Figura (Pol) 2:00:19

3. Malene Haukøy (Nor) 2:09:51

4. Paulina Figura (Pol) 2:16:53

5. Anna Tybor (Pol) 2:18:04

Wyniki seniorek – długi dystans

1. Mireia Miro Varela (Spa) 1:35:52

2. Laetitia Roux (Fra) 1:40:24

3. Gloriana Pellissier (Ita) 1: 43:15

Pełne wyniki kobiet i mężczyzn znajdują się tutaj.

W ubiegłym roku finałem Pucharu Świata ISMF był rozgrywany w polskich Tatrach Memoriał Malinowskiego, organizowany przez Klub TKN Tatra Team i TOPR. W tym roku zawody z rangą Mistrzostw Polski PZA i finałem Pucharu Polski rozegrane zostaną 21 kwietnia.

Narciarstwo wysokogórskie – nazywane także skialpinizmem, a w wersji turystycznej skituringiem, to połączenie kilku zimowych aktywności górskich. Polega na podejściu na nartach zaopatrzonych w tzw. „foki”, które hamują zsuwanie się nart, oraz zjazd zazwyczaj w trudnym technicznie terenie. Może być urozmaicone o etapy na ubezpieczonych linami, trudnych drogach turystycznych, tzw. via ferratach. W Polsce to dyscyplina coraz popularniejsza, najczęściej uprawiana w Tatrach, ale także w Bieszczadach, Gorcach czy Karkonoszach.

Sprint – rodzaj wyścigu na zawodach w narciarstwie wysokogórskim.Techniczna, bardzo szybka konkurencja zamykająca się w kilku minutach, rozgrywana na krótkim odcinku trasy. Zawiera podbieg i zjazd.

Wyścig indywidualny – klasyczna dyscyplina narciarstwa wysokogórskiego, rozgrywana na długiej trasie, ponad kilkanaście kilometrów, z przewyższeniami ponad 1000 m, zjazdami w trudnym terenie, w żlebach czy na stromych stokach. 

Monika Strojny

Komisja Narciarstwa Wysokogórskiego PZA

www.pza.org.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0