HomeImprezy outdoor

Leo Houlding zdobywa szczyt Autana

Leo Houlding powrócił z wyprawy w głąb puszczy amazońskiej w Wenezueli. Leo wraz z przyjaciółmi z teamu oraz producentem filmowym Alastairem Lee, podjął się zdobycia jako pierwszy wschodniej ściany Cerro Autana (1400 m).

W wyprawie udział wzięli : Leo Houlding, Jason Pickles, Stanley Leary, Alastair Lee, David Reeves, Yupi Rangel oraz Alejandro Lamus. Ekspedycja była wspierana przez outdoorową firmę Berghaus Ltd.

Cerro Autana zbudowana z kwarcu i piaskowca, położona jest w sercu amazońskiej dżungli w zachodniej części Wenezueli. Lokalni Indianie Piaroa uważają, ją za świętą górę, z której wywodzi się życie. Ze względu na swój status oraz bliskość do granicy kolumbijskiej, dostęp do góry jest właściwie zabroniony, a okolica niezwykle niebezpieczna i trudna do ochrony na poziomie krajowym i lokalnym.

Leo Houlding (fot. Alastair Lee)Leo Houlding (fot. Alastair Lee)

Punktem wyjściowym ekspedycji były granice miasta Puerto Ayacucho. Samochodem lub samolotem łatwo tam dotrzeć z Caracas (stolica Wenezueli). Z Puerto Ayacucho cała ekipa łodzią udała się w ośmiogodzinną przeprawę przez rzekę Rio Orinoco oraz jej dopływ Rio Autana, by dotrzeć do wspólnoty Ceguera. Po otrzymaniu błogosławieństwa od lokalnego szamana oraz uczestniczeniu w niezapomnianej ceremoni Yopo, rozpoczęli czterodniowy trekking przez dziewiczą dżunglę, by wytyczyć szlak i wykonać skok base jump z wschodniej ściany góry Autana.

Cerro Autana z orientacyjna linia drogi "The Yopo Wall" (fot. Alastair Lee)Cerro Autana z orientacyjna linia drogi „The Yopo Wall” (fot. Alastair Lee)

Dżungla stanowiła dla niewtajemniczonego zespołu ciągłe wyzwanie. 100% wilgotności, 35 stopni ciepła, gwałtowne ulewy połączone z atakami komarów, mnóstwo much i niezliczone gatunki mrówek, stanowiły tylko tło dla czyhających na każdym kroku ptaszników, skorpionów i śmiercionośnych węży.

W momencie, gdy dotarli do ściany ich podróż nabrała zupełnie innego aspektu. Początkowa wspinaczka spowolniona była przez liczną roślinność. Gdy tylko warunki na ścianie się poprawiły Leo wraz z Picklesem oraz Learym wspięli się ponad ścianę dżungli i udali do bardzo rzadko odwiedzanych jaskiń Autana (Cuevo Autana). Jest to najwyżej na świecie położony system jaskiń.

Grota Cuevo Autana (fot. Alastair Lee)Grota Cuevo Autana (fot. Alastair Lee)

Jaskinie wielkości katedry z czystą górską wodą, niebiańskie widoki i dzikość dżungli rozpościerająca się aż po sam horyzont. Powyżej jaskiń ściana stała się bardzo stroma, ale wytrwałość całego zespołu zaowocowała zdobyciem szczytu.

Komentarz Leo Houldinga:

To była naprawdę wyprawa do zaginionego świata. Było tak wiele niewiadomych i zagrożeń. Emocje jedyne w swoim rodzaju i nie zapomniane do końca życia. Gdyby nie lokalizacja góry w tak odległym i niedostępnym miejscu, jaskinie Autana były by zaliczone do kolejnego cudu świata.

Wspinaczka ta dostarczyłam nam dokładnie tego czego się spodziewaliśmy i jeszcze o wiele więcej. To była przygoda, której nikt z nas nie zapomni. Indiana Jones byłby z nas dumy. 

Film z ekspedycji jest właśnie w przygotowaniu i będzie gotowy jeszcze w 2012 roku.

[video:http://www.youtube.com/watch?v=WzBaPd3OxmM]

Produkcja i reżyseria Alastair Lee „Autana – first acent in the lost Word”. Będzie to opowieść o ekspedycji oraz pokaz dotąd nieodkrytych miejsc lokalnej scenerii. Więcej informacji na temat filmu znajduje się na stronie: www.posingproductions.com.

Źródło: Berghaus

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0