HomeNowości z rynku

Uznanie amerykańskich magazynów dla butów marki Scarpa

Nowe buty podejściowe i wspinaczkowe marki Scarpa doczekały się już dwóch nagród Editor’s Choice od magazynu Urban Climbing oraz pięć gwiazdek w przeglądzie magazynu Rock and Ice. Wspinaczkowy model Boostic otrzymał dwa wyróżnienia, podejściowe buty Crux – jedno. 

W przypadku butów Boostic uwaga redaktorów skupiła się na doskonałym dopasowaniu buta, jego precyzyjnym działaniu na stopniach i walorach predestynujących go do trudnych wspinaczek. 

Boostic jest butem, który się wyróżnia pod każdym względem – napisała Andrew Tower, redaktor magazynu Urban Climber. – Boostic ma wszystko to co lubię: prostą piętę, wytrzymałość, asymetryczność palców (ale nie za mocną), zapięcia na rzepy, skórzaną cholewkę i precyzyjność na krawądkach.

Scarpa, buty BoosticScarpa, buty Boostic

Model ten zdobył także pięć gwiazdek w kwietniowym przeglądzie magazynu Rock and Ice.

Boostic jest faworytem jeśli chodzi o moje ulubione buty wspinaczkowe – pisze Andrew Bishart, redaktor magazynu Rock and Ice. Jak twierdzi dziennikarz, buty te doskonale poradzą sobie na długich drogach sportowych, jak i trudnych boulderowych problemach. 

Boostic są najnowszym dziełem znanego projektanta butów wspinaczkowych i jednocześnie managera linii wspinaczkowej Scarpa Heinz’a Mariacher’a. Buty mają precyzyjny czubek, efektywnie stoją na krawądkach oraz zapewniają czucie stopni. Zastosowano w nich system V-Tension, znany już np. z modelu Feroce. Jest to śródpodeszwa, która dostosowuje się do kształtu stopy. System oparty jest na gumowej opasce przebiegającej pod kłębem buta w kierunku łuku stopy. Dzięki temu stopa uzyskuje ten sam stopień wsparcia co w butach o sztywnej śródpodeszwie, jednak bez spadku czucia i precyzji.

[video:http://vimeo.com/35965947]

Boostic zapinany jest na rzepy Velcro, a wewnątrz znajduje się elastyczna opaska jak w „baletkach”, mająca zapewnić wygodę i dopasowanie. Cholewka buta wykonana jest z zamszu oraz z strategicznie rozmieszczonych na pięcie i z przodu buta pasków z syntetycznego tworzywa Lorica, które zachowuje się jak skóra, jednak nie rozciąga się. Lorica zapewnia dopasowanie butów na stopie, jednocześnie utrzymując pożądany kształt cholewki. Na wierzchniej części buta zastosowano gumowe pokrycie dla poprawy tarcie podczas podhaczania palców. Doskonałe tarcie zapewnia guma Vibram XS Edge. Buty kosztują 170 dolarów.

Do docenionych przez prasę modeli marki Scarpa należy także Crux, któremu przyznano nagrodę Editor’s Choice 2012 magazynu Urban Climber. Jak zapewnia Julie Ellison, redaktor działu sprzętu, Crux zapewnił przyczepność na podejściach po płytach, ośnieżonych nawierzchniach, poradził sobie również na błocie.

Scarpa, buty CruxScarpa, buty Crux

Crux to buty podejściowe, które w przedniej części zostały wzmocnione kevlarowym „stelażem”. Cholewka został wykonana z zamszu, na palcach zastosowano gumowy otok, a w śródpodeszwie piankę EVA. Podeszwa to gwarantująca wysoką przyczepność Vibram Vertical, wyposażona także w gładką powierzchnię wspinaczkową. Buty kosztują 99 dolarów. 

Źródło: Scarpa

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0