HomeImprezy outdoor

Polski Himalaizm Zimowy: wyruszyła wyprawa na K2

Rozpoczęła się kolejna wyprawa Polskiego Związku Alpinizmu wpisująca się w długofalowy program sportowy „Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015”. Celem wyprawy jest drugi szczyt ziemi K2, o wysokości 8611 m n.p.m. W wyprawie uczestniczy dwóch młodych, utalentowanych himalaistów: Adam Bielecki i Marcin Kaczkan.

Adam Bielecki w marcu zdobył jako pierwszy na świecie ośmiotysięcznik Gasherbrum I zimą. Marcin Kaczkan zdobył szczyt Nanga Parbat w 2010 roku, uczestniczył w zimowej wyprawie na K2 w 2003 roku, posiada także tytuł Śnieżnej Pantery za zdobycie wszystkich 5 siedmiotysięczników byłego ZSRR.

K2 - schemat (fot. Polski Związek Alpinizmu)K2  (fot. Polski Związek Alpinizmu)

Himalaiści atakować będą K2 w okresie od 20 czerwca do końca lipca, drogą pierwszych zdobywców od strony pakistańskiej, z lodowca Godwin Austin – Żebrem Abruzzi.

Wspinacze nie będą korzystać z aparatury tlenowej. Założyć muszą kolejno 4 obozy i rozpiąć ok. 4000 m lin poręczowych. Aby wykonać to ostatnie zadanie niezbędne będzie podjęcie współpracy z innymi ekipami zdobywającymi w tym sezonie tą górę.

Nadchodząca wyprawa ma dwa cele – zdobycie szczytu K2 oraz zapoznanie się z górą, będące elementem przygotowania do największego wyzwania współczesnego himalaizmu, jakim jest pierwsze zimowe wejście na ten szczyt. K2 uchodzi za najtrudniejszy z ośmiotysięczników. W ciągu 56 lat został zdobyty przez 304 osoby, niestety jednak ani razu nie udało się tego dokonać zimą.

Patronat honorowy nad programem „Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015” sprawuje Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Sponsorem Generalnym wyprawy jest PKN Orlen S.A.

Źródło: Polski Himalaizm Zimowy

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0