HomeImprezy outdoor

Perfection Valley – team The North Face wytycza nowe drogi wspinaczkowe na Ziemi Baffina

Inspiracją do zorganizowania wyprawy do Perfection Valley (odnoga fiordu Inugsuin) było zdjęcie, na które natrafił Hansjörg Auer w czasie swojej podróży na Ziemię Baffina.

W tym roku Austriak powrócił w ten dziki zakątek globu by wraz z braćmi Ikerem i Eneko Pou oraz swoim przyjacielem Benem Lepesantem eksplorować skalne ściany otaczające dolinę odwiedzaną dotychczas jedynie przez naukowców i niedźwiedzie polarne.

Perfection Valley (fot. The North Face/Ricky Felderer)Perfection Valley (fot. The North Face/Ricky Felderer)

Wschodnie wybrzeże Ziemi Baffina nie należy do najpopularniejszych miejsc wśród wspinaczy. Przede wszystkim dlatego, że wiele ścian nie oferuje dobrych chwytów lub systemów pęknięć umożliwiających wspinaczkę klasyczną. Dodatkowo sama skała bywa naprawdę wilgotna – większość z tych szczytów i skalnych iglic pokryta jest czapami lodowcowymi, a woda powstająca w skutek ich topnienia szuka najprostszej drogi w dół. Poza tym dochodzą trudności związane z koniecznością rozbicia obozu, w sezonie letnim nie ma tu nic poza Oceanem. Czas, w którym panują odpowiednie warunki też jest ograniczony, najlepiej pojawić się tu w czerwcu lub lipcu – tłumaczy Hansjörg Auer.

W sumie wspinacze spędzili dwa miesiące w jednym z najbardziej niegościnnych miejsc na Ziemi. W tym czasie udało im się poprowadzić cztery wielowyciągowe drogi o skali trudności sięgającej 8b.

Team The North Face w Perfection Valley (fot. The North Face/Ricky Felderer)Team The North Face w Perfection Valley (fot. The North Face/Ricky Felderer)


Belly Tower i The door

Z powodu złych warunków członkowie wyprawy musieli czekać 22 dni nim mogli spróbować swoich sił na pierwszej formacji skalnej nazwanej Belly Tower.

To była nasza największa szansa na dobre wspinanie. Na drogę składały się dobrze wyglądające i długie odcinki – relacjonuje Eneko Pou.

Perfection Valley, The door (fot. The North Face)Ziemia Buffina, The door (fot. The North Face)

The door otworzone tego dnia przez ekipę to w sumie 16 wyciągów, z czego dwa najtrudniejsze wycenione zostały na 8b. 

Hotel Gina, Hotel Monica i Levi is coming

Po pięciu kolejnych dniach celem stał się szczyt White Hall górujący nad obozem. Auer, Lepesant i operator kamery Matteo Moccelin dotarli na szczyt w 6,5 h.

Poprowadzona przez nich 320 – metrowa droga Hotel Gina wyceniona została na 6b. Z kolei bracia Pou i drugi kamerzysta Ricky Felderer w tym samym czasie otworzyli tej samej długości drogę Hotel Monica, wycenioną na 6b+. Cała ekipa spotkała się na szczycie góry.

Ziemia Buffina, Hotel Gina (fot. The North Face)Ziemia Buffina, Hotel Gina i Hotel Monica (fot. The North Face)

50 dni od rozpoczęcia wyprawy Hansjorg, Iker i Eneko postanowili otworzyć jeszcze jedną drogę, tym razem na szczycie Mount Cook.

Po pokonaniu 1100 – metrowego zbocza i lodowca dotarli do podstawy ściany. Po 3 godzinach i 50 minutach wspinaczki stanęli na szczycie drogi, którą uznali za jedną z najpiękniejszych jakie kiedykolwiek poprowadzili.

Jak relacjonują wszystkie wyciągi okazały się być bardzo dobre, a przebieg linii bardzo przejrzysty. Nazwa Levi is coming (6b+/420 m) powstała na cześć przewodnika, który miał pomóc wydostać się z Perfection Valley.

Ziemia Buffina, Levi is Coming (fot. The North Face)Ziemia Buffina, Levi is Coming (fot. The North Face)

Dopiero trzy dni później ekipa opuściła dolinę i wróciła do cywilizacji. Przez ostatnie 10 dni członkowie wyprawy jedli głównie zupki i mocno racjonowali żywność. Mimo to bez wahania przyznają, że była to niesamowita przygoda.

Ekspedycję wspierały firmy The North Face i Red Bull.

Team The North Face w Perfection Valley (fot. The North Face/ Matteo Mocelli)Team The North Face w Perfection Valley (fot. The North Face/ Matteo Mocelli)

Team The North Face w Perfection Valley (fot. The North Face/ Matteo Mocelli)Team The North Face w Perfection Valley (fot. The North Face/ Matteo Mocelli)

Team The North Face w Perfection Valley (fot. The North Face/ Matteo Mocelli)Team The North Face w Perfection Valley (fot. The North Face/ Matteo Mocelli)

Więcej informacji znaleźć można na stronach:

web: www.thenorthfacejournal.com

facebook: http://facebook.com/thenorthface.europe

twitter: http://twitter.com/TheNorthFaceEU 

web: www.redbull.es www.redbull.com

facebook: www.facebook.com/redbull

twitter: www.Twitter.com/redbullESP

Źródło: Snow PR

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0