HomeImprezy outdoor

Świat wypraw i ludzi-legend: Przegląd Filmów Górskich w Lądku Zdroju

Przez sześć dni Lądek Zdrój opanuje świat wielkich gór, dalekich wypraw i ludzi – legend: od 18 do 23 września spotkają się na XVII Przeglądzie Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady.

To najstarsza tego typu impreza w kraju i przez 17 lat zmieniała się z każdym rokiem. Tym razem organizatorzy zadbali nie tylko o najciekawsze filmy konkursowe, lecz także pokażą publiczności filmy archiwalne, dawno zapomniane przez media i telewizję w szczególności…

Przegląd zaczyna się już we wtorek, ale najważniejsze atrakcje pojawią się w piątek – inauguracyjny koncert zespołu znanego z anteny radiowej Trójki – Cuba de Zoo rozpocznie szalony weekend.

W Lądku będzie można posłuchać prelekcji i opowieści min. o zdobyciu K2 oraz o pierwszym zimowym wejściu na Gasherbruma I przez Adama Bieleckiego, o kontynuacji projektu Polski Himalaizm Zimowy opowie Krzysztof Wielicki, a o swoich wspinaczkowych osiągnięciach będzie mówił Adam Pustelnik.

Z wyprawy do Wenezueli, której efektem było zdobycie Tramen Tepui i odkrycie nowego gatunku motyla zda relację Marek Arcimowicz.

Gwiazdą sobotniego wieczora będzie Hiszpanka Cecilia Buil, świetna alpinistka mająca na koncie wejścia m.in. na El Gigante w Meksyku oraz szczyty Shipton Spire, Punta Aragon i Changi Tower w masywie Karakorum. Najgłośniej komentowaną wyprawą Cecilii jest z 35-dniowa ekspedycja na lodowiec Charakusa z 2010 roku wraz z Miguelem Anta i Rubenen Calvo.

Jej główny cel stanowiło wejście nieodkrytą dotąd drogą na szczyt K7 West, misja zakończyła się pełnym sukcesem. Jej życiowe motto pozwala wierzyć, że to skromna i ciekawa osoba: Nie rozglądam się za powodem, który ciągnie mnie na skały. Mogłabym mieć ich wiele, żaden jednak nie może równać się prostemu pragnieniu bycia tam.

Nie zabraknie także cieszących się dużą frekwencją rodzin spotkań pt. Króliczek Wędrowniczek, czyli pokazów i porad o tym, jak podróżować z małymi i dużymi dziećmi. Będzie można posłuchać o tym, jak z maluchem wygląda wyprawa wspinaczkowa do Meksyku czy podróż po Europie. Z cyklu Montana Incognita opowiemy o Andach z 1978 roku i Pamirze, a w sobotni wieczór zaprosimy na występ kabaretu LIMO.

Codziennie rano wszyscy chętni będą mogli pobiegać z zawodnikami Salomona (min. Piotrem Hercogiem, Miłoszem Szcześniewskim i Marcinem Świercem) a w sobotę zorganizujemy bieg Lądek Trail na dystansie około 15km. Podczas całego przeglądu dostępna będzie ścianka wspinaczkowa oraz możliwość sprawdzenia swojego zmysłu równowagi na slackline.

Więcej informacji już wkrótce, do zobaczenia w Lądku Zdroju!

***

Po raz drugi w trakcie Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju wystartuje bieg terenowy na dystansie 15km (+400, -400m). Areną wyścigu będą okoliczne góry i lasy, a większość trasy będzie prowadziła naturalnymi ścieżkami. W trakcie imprezy znajdzie się też miejsce dla mniej wytrawnych sportowców: z myślą o nich przygotowaliśmy 7,5km marsz nordic walking oraz krótką zabawę biegową dla najmłodszych. Po zawodach uczestników czeka posiłek oraz uroczysta dekoracja wygranych w lądeckim amfiteatrze.

Przegląd Filmów Górskich w Lądku Zdroju 2011 (fot. Monika Strojny)Przegląd Filmów Górskich w Lądku Zdroju 2011 (fot. Monika Strojny)

Termin zawodów: Zawody odbędą się 22 września 2012 r., start o godz.: 12.00.

Miejsce bazy, startu i mety: Lądek Zdrój – Stawy Biskupie

Kategorie:

  • SPORT – 2 pętle po 7,5 km
  • NORDIC WALKING – 7,5 km
  • MALUCH – do 300 m – w zależności od ilości uczestników będą kategorie wiekowe – bieg maksymalnie dla dzieci do lat 10

 

Monika Strojny

Przegląd Filmów Górskich w Lądku Zdroju

 

***

Patronat medialny nad Przeglądem Filmów Górskich w Lądku Zdroju objął portal 4outdoor.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0