Odbywająca się w dniach od 27 sierpnia do 2 września we francuskim Chamonix 10. edycja The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc®, przeszła do historii. W głównym biegu UTMB, startowało 2482 zawodników, którym kibicowało około 5 tys. osób. Jako pierwszy na mecie, z czasem 10h:32m:19s pojawił się Francuz – François D’Haene. Wśród Polaków najlepszy był Piotr Hercog, który zajął 15. miejsce, z czasem 12h:32min:02.
W czwartek, 30 sierpnia, Chamonix przywitało deszczem, jednak jak na europejską stolicę outdooru przystało, nikt nie chował się pod dachami i daszkami.
Startujący, kibice i turyści, odziani w wodoszczelną i oddychającą odzież topowych marek, nieśpiesznie spacerowali uliczkami miasta. Szybko się jednak okazało, że pogoda jest problemem, tyle że dużo wyżej, w górach.
Pogodowa ruletka
Los najważniejszego biegu imprezy, Ultra-Trail du Mont-Blanc stanął pod znakiem zapytania. Organizatorzy przestrzegali zawodników, że na trasie, powyżej 2000 m n.p.m. może ich czekać śnieg, silny i lodowaty wiatr, mgły, temperatura -2°C, a odczuwalna -10°C.
Wreszcie zadecydowano, aby morderczy bieg skrócić do 103 kilometrów, a trasę poprowadzić tylko po stronie francuskiej: z Chamonix do Les Delevert, St. Gervais, Les Contamines i La Balme, dalej po wykonaniu pętli do Les Contamines, Les Houches, w kierunku Argentire i z powrotem do Chamonix. Suma przewyższeń wyniosła około 6000 metrów.
Decyzja ta nie spotkała się zadowoleniem zawodników, którzy trenowali specjalnie pod 166 kilometrów biegnących na prawdziwie górskiej trasie, a nie na 100 kilometrów trasy położonej dużo niżej niż oryginalnie.
Organizatorzy tłumaczyli jednak (wielokrotnie), że to są wysokie góry, a w nich pogoda jest zmienna i nie ma innego wyjścia jak się do niej dostosować. Zapewniali również, że prognozy są bezlitosne, deszcz utrzyma się do niedzieli. Trudne warunki pogodowe zmusiły organizatorów do wprowadzenia zmian we wszystkich odbywających się biegach, czyli także w PTL, TDS i CCC.
O tym, jak wymagające warunki były na trasie, może świadczyć to, że aż 57% uczestników wycofało się z trasy biegu TDS, w którym wprowadzono najmniejsze zmiany.
[video:http://www.dailymotion.com/video/xt5yho_2012-ultratrailtv-tds-passeur_sport]Niskie temperatury i wilgoć doskwierały także wolontariuszom w punktach żywieniowych. Tam gdzie to było możliwe na zawodników czekała orkiestra, w innych miejscach w namiotach dyżurowali didżeje, którzy rozgrzewali zmarzniętych ale radosnych wolontariuszy i kibiców. Nie obeszło się bez tańców 🙂
W miejscach położonych wyżej, gdzie nie było już miast, a tylko niewielkie miejscowości, na zakrętach, przy punktach z wodą, trasę oświetlali pochodniami mieszkańcy, czekając z niecierpliwością na pierwszych zawodników.
Nad ranem w sobotę niebo się przejaśniało. Trudno powiedzieć jak było wysoko w górach, jednak już w niedzielę w Chamonix świeciło piękne słońce, a Mont Blanc był przesłonięty chmurami tylko na szczycie i tylko chwilami.
I w tych pięknych okolicznościach niedzielnej przyrody, tuż przed godziną 12, dobiegli jeszcze ostatni biegacze UTMB, którzy od gwarnego i relaksującego się już Chamonix otrzymali gromkie oklaski.
Zwycięzcy 10. Ultra-Trail du Mont-Blanc
Jubileuszowa edycja imprezy The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc® okazała się jedną z najbardziej międzynarodowych edycji. Zawodnicy biorący udział w biegach przyjechali z ponad 80 krajów, z całego świata. Na podium stanęli zawodnicy z 11 krajów.
Jako pierwszy na mecie biegu UTMB, z czasem 10h:32m:19s, pojawił się Francuz François D’Haene, należący do międzynarodowego teamu Salomona.
Blisko pół godziny później dobiegł Szwed Jonas Buud z ASICS Trail Team. Jonas przyznał, że liczył na zwycięstwo. – Moim planem był biec wolno na podbiegach, a szybko przy zbiegach. Przez większość biegu nie widziałem na trasie innych biegaczy, liczyłem, że zwyciężę, dlatego dałem z siebie wszystko – powiedział.
Trzecie miejsce zajął Amerykanin – Mike Foot z teamu The North Face, z czasem 11h:19m. Podobnie jak Jonas, także Mike przez większość czasu biegł zupełnie sam. – Pobyt w Chamonix i udział w UTMB jest dla mnie za każdym razem wspaniałym przeżyciem – podkreślił.
Jednym z największych wydarzeń sobotniego poranka było z pewnością 5. już zwycięstwo w UTMB Elizabeth Hawker, także należącej do teamu The North Face.
Lizy wygrała UTMB także w 2005, 2008, 2010 i 2011 roku. 36-letnia Brytyjka jest jedyną osobą, której udało się tego dokonać.
Czasami najważniejszy wyścig nie rozgrywa się na trasie, ale w Twojej głowie. Ten rok pokazał, że trzeba spojrzeć w głąb siebie i zachować spokój. Nie da się w końcu kontrolować pogody. Chciałabym bardzo podziękować wszystkim wspierającym mnie osobom i wolontariuszom za doping na trasie – powiedziała na mecie Hawker (źródło: Snow PR). Dodała także, że był to dla niej zupełnie inny bieg niż w poprzednich edycjach, dlatego musiała sobie powtarzać: Stay at the moment, enjoy the experience.
Drugie miejsce wśród kobiet wybiegała Włoszka – Francesca Canepa z Vibram Trailrunning Team, z czasem 13h:17m:01s. Jak mówiła podczas konferencji prasowej: Zaczęłam bardzo szybko, w pewnym momencie straciłam energię i nawet myślałam o tym, żeby zrezygnować. Wiedziałam jednak, że jestem druga spośród kobiet, to mi dodało siły, żeby się nie poddać.
Francesca o drugie miejsce stoczyła walkę z Hiszpanką, Emmą Roca z teamu Team Buff®-Thermocool. Emma na metę wbiegła nieco ponad sześć minut później niż Francesca, kończąc bieg z czasem 13h:23m:37s.
Emma pracuje jako zawodowy strażak, ma trójkę dzieci. Po biegu przyznała: Kiedy biegniesz, tak naprawdę nigdy nie wiesz kiedy zabraknie ci energii. Ten bieg był dla mnie trudniejszy niż sądziłam. Przestraszyłam się też zmianami długości trasy, ale mój trener powiedział, że jeśli będę miała otwartą głowę, to się przystosuję.
W biegu TDS zwyciężył Dawa Sherpa, zaś wśród kobiet – Agnes Hervé. W wyścigu CCC, traktowanym często jako wstęp do startu w UTMB, najlepszy okazał się Hiszpan Tofol Castaner i Szkotka Ellie Greenwood.
Polskie sukcesy
W sumie we wszystkich biegach The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc® startowało 75 Polaków. W UTMB wyzwanie podjęło 40 zawodników z Polski, w TDS – 18, a w CCC – 17 zawodników. Frekwencja Polaków została nawet doceniona przez organizatorów, którzy napisali o tym w programie The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc®, wydanym z okazji 10. edycji imprezy.
Spośród Polaków startujących w biegu najlepszy wynik miał Piotr Hercog z Salomon Suunto Team, który zajął 15. miejsce, z czasem 12h:32m:02s. Jest to jednocześnie najlepszy wynik Polaka w historii zawodów.
Jak wszyscy zawodnicy, Piotrek liczył na pełne 160 km, podczas których decydująca rozgrywka miała się odbyć na ostatnich kilkudziesięciu kilometrach. Zaraz po dobiegnięciu na metę przyznał jednak, że decyzja organizatorów była słuszna.
Trasa była mokra i śliska, na około 40 kilometrze padał śnieg, dwa razy podczas biegu się przewróciłem, ale całe szczęście nie uderzyłem się mocno. Dobrze, że organizatorzy zmienili trasę – powiedział.
Na metę wbiegł tuż przed Elizabeth Hawker, z którą rywalizował także w trasie UTMB. I jak przyznał, za każdym razem gdy się mijali, Lizy bardzo motywująco się do niego uśmiechała.
Doskonałe miejsce zajęła również Magdalena Łączak, z teamu Inov-8, która zajęła 6. miejsce wśród pań, z czasem 14h:04m:50s. Jest to dotychczasowy najlepszy wynik na UTMB wśród Polek.
Bardzo dobre, 18. miejsce zajął także Paweł Dybek z teamu Inov-8, który dobiegł na metę z czasem 12h:50m:30s.
Bieg był ciężki, ale też krótki, fajnie by było gdyby jeszcze znalazły się na trasie dwie górki więcej, około 20 km więcej biegu. Na trasie zabrakło mi energii, wziąłem za mało jedzenia z punktu z żywnością – mówił zaraz po przekroczeniu mety. – Trudności pojawiły się tam gdzie był śnieg, ślisko, ciemno i do tego mgliście. Musiałem biec bardzo ostrożnie, żeby się nie przewrócić, ponieważ miałem buty na asfalt – dodał.
Cztery biegi
Impreza The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc® składa się z czterech biegów i w sumie trwa blisko tydzień. Cztery biegi pozalają na udział zawodnikom o zróżnicowanych aspiracjach i możliwościach.
Rozmach i prestiż imprezy sprawia także, że cieszy się ona ogromną popularnością wśród publiczności. W tym roku relację video z The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc®, transmitowaną na żywo w internecie, obejrzało blisko milion osób z całego świata.
Oryginalnie, bez trudności pogodowych, cztery biegi The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc® mają następujący przebieg:
- UTMB (Ultra-Trail du Mont-Blanc) – trasa o długości 168 km, 9600 m pozytywnego przewyższenia, prowadzi wokół masywu Mont Blanc przez terytorium Francji, Włoch i Szwajcarii. Jest to najstarszy bieg z cyklu, w tym roku odbyła się jego 10. edycja. Maksymalny limit czasowy przy oryginalnej trasie to 46 godzin, a zwycięzca spodziewany jest po 20 godzinach i 30 minutach.
W tym roku bieg miał 103 kilometry i około 6000 m przewyższeń. Start biegu przesunięto na godzinę 19. Zwycięzcy spodziewano się około godziny 05:30 rano, a limit czasowy ograniczono do godziny 21. Zamiana godziny i skrócenie trasy oznaczał dla liderów bieg wyłącznie w nocy i o rześkim poranku.
- CCC (Courmayeur Champex Chamonix) – trasa o długości 86 km i 4552 m przewyższeń. Maksymalny limit czasowy to 26 godzin, pierwszego zawodnika spodziewano się po 11 godzinach, 30 minutach. W tym roku odbyła się siódma edycja CCC.
- TDS (Sur les Traces des Ducs de Savoie) – trasa o długości 114 km i 7150 przewyższeń, które trzeba pokonać maksymalnie w 31 godzin. Najlepszego zawodnika spodziewano się po 14 godzinach, 30 minutach. W tym roku odbyła się trzecia edycja biegu TDS.
- PTL (La Petite Trotte à Léon) – bieg drużynowy, trasa o długości 290 kilometrów i około 22 000 m przewyższenia. Maksymalny czas na pokonanie tego dystansu to 138 godzin.
Wszystkim startującym w biegach The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc® serdecznie gratulujemy!
Aneta Żukowska
***
The North Face® UTMB® kobiety:
1. Elizabeth ‘Lizzy’ Hawker (UK) 12h:32h:13s
2. Francesca Canepa (ITA) 13h:17m:01s
3. Emma Roca (ESP) 13h:23m:37s
…
6. Magdalena Łączak (POL) 14h:07m:50s
The North Face® UTMB® mężczyźni:
1. François D’Haene (FRA) 10h:32m:36s
2. Jonas Buud (SWE) 11h:03m:19s
3. Mike Foote (USA) 11h:19m:00s
…
15. Piotr Hercog (POL) 12h:32m:02s
18. Paweł Dybek (POL) 12h:50m:35s
Wyniki Polaków na UTMB 2012:
- 3497 BAK Adam – 581/18:25:44
- 3495 BALUK Marek – przerwał bieg na 39km
- 4121 BASTIAN Jacek – 1155/20:56:19
- 4017 BOGDAL Żaneta – 862(46 wśród kobiet)/19:40:36
- 2738 BUCHAJEWICZ Andrzej – 259/16:35:08
- 3802 CHLOPEK Kazimierz – 526/18:08:59
- 4036 DENEKA Jacek – 270/16:41:02
- 1793 DYBEK Pawel – 18/12:50:35
- 2847 FALOWSKI Rafał – 1149/20:55:38
- 4028 FELINSKI Jarosław – 718/19:07:46
- 3061 FIALKOWSKI Lukasz – 245/16:28:02
- 3517 FRYDRYCH Artur – 1574/22:46:25
- 3112 GORALCZYK Artur – 1288/21:30:59
- 1713 GUNIA Tomasz – 443/17:45:39
- 1802 HERCOG Piotr – 15/12:32:02
- 1715 JASINSKI Bartek – 898/19:48:38
- 3635 KASZTELANIC Rafal – 1275/21:28:51
- 1808 KOTLARZ Pawel – 695/19:00:52
- 3964 KRAJEWSKI Slawomir – 1113/20:47:23
- 3498 KUSIAK Piotr – przerwał bieg na 93km
- 1546 LACZAK Magdalena – 62 (6 wśród kobiet)/14:07:50
- 2938 LAGANOWSKI Adam – 1501/22:31:14
- 3496 LASKOWSKI Miroslaw – przerwał bieg na 31km
- 2963 LATKOWSKI Maciej – 585/18:26:08
- 3861 MARKOWICZ Pawel – przerwał bieg na 72km
- 3402 MIKULSKI Tomasz – 1322/21:39:19
- 3804 NIEDZIOLKA Tomasz – 1220/21:15:06
- 4035 OLBRYS Stanisław Adam – 1187/21:02:34
- 4021 OLEKSY Jaroslaw – 853/19:39:34
- 3369 PARTYKA Artur – 979/20:09:39
- 3643 PAWLOWSKI Lukas – 649/18:47:15
- 3151 PAWLOWSKI Marcin – 91/14:46:58
- 1719 PAWLOWSKI Witold – 845/19:38:03
- 3305 PIOTROWSKI Maciej – 978/20:09:38
- 4288 ROSLON Marcin – przerwał bieg na 31km
- 3910 SADOWSKA Natalia – 1321(84 wśród kobiet)/21:39:18
- 4201 SKOLIMOWSKI Dariusz – 1421/22:12:01
- 4131 WIRA Miroslaw – 671/18:53:56
Sponsor tytularny:
Oficjalni partnerzy:
KOMENTARZE