HomeRynek outdoor

Marmot odpowiada w sprawie kampanii Detox prowadzonej przez Greenpeace

Jako odpowiedzialna marka, Marmot jest zobowiązany do spełniania wysokich standardów bezpieczeństwa względem konsumentów, środowiska naturalnego i pracowników. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy kampanię „Detox”, rozpoczętą przez Greenpeace.

Celem kampanii jest wyeliminowanie szkodliwych substancji chemicznych z procesu produkcji odzieży. Substancje te stosowane są także w odzieży outdoorowej w celu nadania jej właściwości wodoodpornych.

Popieramy tę inicjatywę i wraz z innymi partnerami z branży outdoorowej, pracujemy nad tym zagadnieniem już od lat. 

PFC są grupa substancji chemicznych, które należą do większej rodziny fluorowych związków chemicznych. Substancje te są używane w przemyśle tekstylnym do wykańczania odzieży outdoorowej, śpiworów, namiotów i obuwia. Nadają one tym produktom właściwości hydrofobowe i wodoszczelne, przez co materiały nie nasiąkają wodą, olejem, gwarantując wydajność produktom outdoorowym. 

Substancje zastosowane na zewnętrznej powierzchni tkanin nie stanowią żadnego zagrożenia dla konsumentów podczas używania wyrobów.

Cele marki Marmot jest tworzenie funkcjonalnych produktów, które zagwarantują użytkownikom bezpieczeństwo i ochronę w najbardziej ekstremalnych i wymagających warunkach.

Opierając się na wynikach aktualnych badań, alternatywy które mają zapewnić tkaninom wodoszczelność, a które są wolne od PFC, nie oferują tej samej funkcjonalności w odniesieniu do ochrony przed nasiąkaniem wodą, substancjami oleistymi i brudem.

Niektóre PFC mogą ulegać rozpadowi, tworząc długie łańcuchy związków perfluorowanych, którymi są na przykład PFOA (kwas perfluorooktanowy – C8) i PFOS. Substancje te stanowią zagrożenie dla ludzi i środowiska naturalnego. Jako, że nie ulegają biodegradacji, gromadzą się w środowisku naturalnym, a wraz z pożywieniem dostają się do ludzkiego organizmu. PFOS jest obecnie wyeliminowany z procesu produkcji odzieży prawem Unii Europejskiej.

Marmot obecnie zastępuje w produkcji wodoodpornej odzieży fluorocarbon C8 fluorocarbonem C6, który nie rozpada się na PFOA i jest bezpieczniejszą alternatywą dla środowiska. Dopóki nie opracowano jeszcze nowej technologii, C6 jest najlepszą i najbardziej przyjazną środowisku substancją zapewniającą odzieży właściwości DWR, wolną od PFOA. 

Wiosną 2013 roku marka Marmot zastosuje C6 w 65 proc. wodoodpornych modelach odzieży. Odsetek ten będzie zwiększany do 2014 roku.

Jednocześnie mamy świadomość, że jest to dopiero pierwszy krok. Dlatego właśnie wraz z innymi partnerami z branży outdoorowej marka wspiera badania nad zupełnie nową, bezpieczną dla środowiska technologią wodoodporną.

 Marmot

Źródło: marmot.de

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0