HomeImprezy outdoor

Polscy himalaiści pokonali Felixa Baumgartnera

Renomowany amerykański portal internetowy ExplorersWeb jak co roku wyłonił najważniejsze osiągnięcie w dziedzinie eksploracji i sportu w 2012 roku. Tytyłuł zwycięzcy „Best of ExploreresWeb 2012 Awards” przyznano za pierwsze wejście zimowe na Gasherbrum I 8068 m, którego dokonała polska wyprawa PZA pod kierownictwem Artura Hajzera, a na szczycie w dniu 9 marca 2012 stanęli Adam Bielecki i Janusz Gołąb.

Portal ExploreresWeb jest światowym liderem na rynku mediów elektronicznych w dziedzinie ekstremalnych przygód i sportowej eksploracji oceanów, obszarów polarnych, pustynnych, przestrzeni kosmicznej i przede wszystkim gór wysokich.

Wyprawa na Gasherbrum I - Adam Bielecki na Szczycie (fot. Adam Bielecki)Wyprawa na Gasherbrum I – Adam Bielecki na Szczycie (fot. Adam Bielecki)

Wyprawa na Gasherbrum I - Janusz Gołąb po zejściu do bazy (fot. agna bielecka)Wyprawa na Gasherbrum I – Janusz Gołąb po zejściu do bazy (fot. agna bielecka)

Wśród nominowanych do tytułu „Winner” oprócz Polaków byli:

  • Christian Bodegren – za 280. dniową ekspolarację kajakiem Ameryki Południowej z północy na południe.
  • Erden Eruc – okrążenie kuli ziemskiej siłą własnych mięśni.
  • Przejście grani Mazeno na Nanga Parbat 8125 m.
  • Felix Baumgartner – człowiek, który spadł z kosmosu.
  • Aleks Gamme – dojście od wybrzeża do bieguna południowego i powrót do wybrzeża – bez wspomagania.

Tytuł zwycięzcy przypadł Polakom, co bardzo cieszy, bo wśród nominowanych był słynny Felix Baumgartner, człowiek który pobił za jednym razem aż 3 rekordy i wyczyn którego relacjonowały wszystkie media świata. Również przejście przez wyprawę brytyjską latem 2012 roku „odwiecznego” problemu himalajskiego – 13. kilometrowej grani Mazeno, wyprowadzającej na szczyt Nanga Parbat 8125 m było wyczynem wyjątkowym w niemniejszym stopniu zasługującym na tytuł zwycięzcy. 

Jak napisano w uzasadnieniu Polacy otrzymali tytuł bo: byli bardzo mocni, dzielni i przełamali nowe granice, pokazali serce i sportowego ducha. W tym samy czasie z drugiej strony wspinała się wyprawa międzynarodowa – trzech uczestników poniosło śmierć w czasie ataku na szczyt. W uzasadnieniu napisano: Nagrodę za 2012 otrzymują oba zespoły; każdy za pozostawienie swojego dowodu odwagi i spełniania marzeń w jednej z ostatnich historycznych wspinaczek himalajskich. 

Wejście zimowe na wierzchołek Gasherbruma I miało miejsce w 55 dniu akcji górskiej. Było to pierwsze wejście zimowe w historii na ten szczyt i drugie w historii na ośmiotysięcznik w Karakorum. Wspinaczka zimowa w Karakorum jest szczególnie trudna z/w na huraganowe wiatry wiejące ze średnią siłą 120 km/h i ekstremalnie niskie temperatury – średnio minus 42 stopnie Celsjusza a odczuwalne dochodzą do minus 70 stopni Celsjusza. 

Polska wyprawa odbyła się ramach programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015”, który patronatem honorowym objął Pan Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Sponsorem generalnym jest PKN Orlen. Program wspiera MSiT. Zimą 2012/2013 organizowana jest kolejna wyprawa, która pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego zaatakuje w Karakorum Broad Peak 8047 m. 

Więcej na: http://www.explorersweb.com/ i www.polskihimalaizmzimowy.pl

Źródło: Polski Himalaizm Zimowy

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0