HomeImprezy outdoor

Wystartował Puchar Polski w Skialpnizmie 2013

12 stycznia skialpiniści zainaugurowali zawodami o Puchar Czantorii sezon startowy w Polsce. Była to już szósta edycja organizowanej tradycyjnie przez Klub Skialpinistyczny KANDAHAR, a rozgrywanej w Beskidzie Śląskim imprezy skiturowej. Zwyciężyli Polka Ania Figura oraz czeski zawodnik Radoslav Groh.

 Start zawodów (fot. Tomasz Król)Start zawodów (fot. Tomasz Król)

Prognozy nie były optymistyczne, ale opady w ostatnim tygodniu „uratowały” termin zawodów. Frekwencja dopisała – na linii startu „zameldowało się” 82 zawodników. Wśród nich czołowi polscy skialpiniści – członkowie Kadry Narodowej oraz amatorzy i sympatycy narciarstwa wysokogórskiego. Przyjechała również spora grupa Czechów, którzy to jak się później okazało odegrali „pierwsze skrzypce” na trasie zawodów.

Młodzież miała do pokonania 2 pętle, czyli ok. 920 m przewyższenia i 8,5 km długości, natomiast seniorzy, weterani oraz nestorzy musieli przejść 3 okrążenia – 1380 m różnicy poziomów i 12,5 km długości.

 Na trasie zawodów (fot. Adam Podrez)Na trasie zawodów (fot. Adam Podrez)

Najszybciej trasę na stokach Czantorii z czasem 01:03:12 pokonał triumfator tych zawodów z lat 2010 i 2011, znakomity, czeski zawodnik Radoslav Groh (AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB team), który na mecie o 10 sekund wyprzedził Jacka Żebrackiego ( KS Kandahar /GP GOPR ) oraz o 41 sekund Tomka Brzeskiego (KS Kandahar).

Wśród Pań triumfowały zawodniczki KW Zakopane: Ania Figura (01:19:43) przed Klaudią Tasz (01:25:43) i Anią Tybor (01:34:00). 

Zjazd (fot. Tomasz Król)Zjazd (fot. Tomasz Król)

Nie zawiedli również amatorzy. Wśród seniorów pierwszy na metę z czasem 01:18:02 dotarł Piotrek Mędoń (KS Kandahar), wyprzedzając o 1 min. 24 s. Tyberiusza Mikołajczyka (KS Kandahar) oraz Grzegorza Kwiatka (GP GOPR) – 01:20:32. 

Najszybsza z seniorek okazała się Sabina Rzepka (Alpinka), druga była Aleksandra Chruściel (Alpenverein), a na najniższym stopniu podium stanęła Weronika Półtawska (KW Kraków).

Weteranów doprowadził do mety Jarek Prokop (KS Kandahar) – najszybszy wśród wszystkich amatorów (01:13:40) – przed swoimi klubowymi kolegami: Kornelem Rakusem i Grześkiem Konikiem.

W nestorach bezkonkurencyjny był Staszek Kruczek (KS Kandahar), wyprzedzając GOPR-owców: Jerzego Żelińskiego i Jacka Barancewicza. W kategoriach juniorskich zwyciężyli: Agata Cikowska (TKN Tatra Team) i Petr Adamek (AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB team).

 Zwycięzcy podczas dekoracji (fot. Tomasz Król)Zwycięzcy podczas dekoracji (fot. Tomasz Król)

Zmagania zawodników z trasą, konkurencją i własnymi słabościami zakończyło wręczenie nagród, dyplomów i pucharów oraz losowanie nagród (nawet w dobie kryzysu nikt nie wyjechał z Ustronia z pustymi rękami :)).

Klub Skialpinistyczny KANDAHAR składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w pomoc przy organizacji zawodów oraz sponsorom nagród i jednocześnie zaprasza do Korbielowa 23 lutego na XIII Puchar Pilska w skialpinizmie.

Marcin Zwoliński

KS Kandahar

Kompletne wyniki oraz zdjęcia z zawodów na: www.kandahar.pl 

Sponsorzy zawodów:

Partnerzy zawodów:

Patroni medialni:


KOMENTARZE

WORDPRESS: 0