HomePrasa outdoorowa

Polskie komiksy o wspinaczce po francusku

Już w lutym na rynku francuskojęzycznym ukażą się dwa komiksy Jerzego Porębskiego dotyczące historii polskiego himalaizmu – „Lodowi wojownicy” oraz „Tragedia na Lho La”. 

Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy na wierzchołku Mount EverestKrzysztof Wielicki i Leszek Cichy na wierzchołku Mount Everest

„Lodowi wojownicy” swoją premierę mieli w marcu 2012 roku. Komiks został oparty na oryginalnym dzienniku Krzysztofa Wielickiego i w tej lekkiej formie pokazuje historię pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest (Wielicki z Leszkiem Cichym zdobyli szczyt 17 lutego 1980 roku). Autorem rysunków jest Marek Berger. Wydawcą – Instytut Adama Mickiewicza.

Drugi komiks powstał na zlecenie renomowanego magazynu „Alpinist”. Jego redakcja postanowiła przypomnieć jeden z najbardziej tragicznych epizodów w historii polskiego himalaizmu. 27 i 28 maja 1989 roku na przełęczy Lho La (6026 m) śmierć poniosło 5 członków wyprawy na Everest. Autorami komiksu „The Lho La Tragedy: Beginning of the End” są Bernadette McDonnald, Jerzy Porębski i Ewa Łabaj (rysunki). 

Publikacje te zainteresowały Jeana-Philippe Guigou właściciela francuskiego wydawnictwa Filigranowa, znanego m.in. z wydania książek Andrzeja Żuławskiego. Guigou zdecydował się na wydanie albumu, na który złożą się oba komiksy. Premiera albumu planowana jest na luty 2013 roku.

Źródło: wspinanie.pl 

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0