W przyszłym jesienno-zimowym sezonie niezmiennie królowały będą modne, świeże kolory i niska waga, a jednym z najpopularniejszych produktów, który pojawi się w kolekcji niemalże każdej odzieżowej marki, będzie lekka kurtka puchowa.
Poza tym będziemy mieli okazję przetestować kilka nowych technologii, i to zarówno w odzieży, jak i w butach oraz akcesoriach. Dominuje tu nowy laminat GORE-TEX® Pro, nowe technologie od PrimaLoft® oraz dzianiny marki Polartec®.
- Berghaus
Zaczynamy od marki Berghaus, ponieważ w jej kolekcji pojawiły się nowości technologiczne. W przyszłorocznym sezonie jesień/zima Berghaus we wszystkich swoich produktach wypełnionych puchem zastosuje puch hydrofobowy – Hydrodown. Co ciekawe, nie wpłynie to na zmianę cen puchowych produktów marki.
Doskonałym przykładem jest tu ważący 333 g model Furnance Down Jacket, wypełniony puchem Hydrodown 90/10, 700 cuin, a od zewnątrz pokryty materiałem Pretex® Microlight. Konstruktorzy kurtki pod ramionami umieścili nieco mniej puchu, dzięki czemu w tych newralgicznych miejscach zapewnione jest „chłodzenie”. Wysoko umieszczone kieszenie dostoswane są do noszenia uprzęży wspinaczkowej. Kurtka posiada regulowany dół, mankiety są elastyczne.
Berghaus w nowym sezonie wycofał się także ze swoich nieco kontrowersyjnych kolorów, stawiając na barwy sprawdzone już przez innych producentów.
Kolekcja marki została poszerzona o produkty z laminatem GORE-TEX® Pro. Dodajmy, że modele kurtek i spodni marki, wykonanych z tego laminatu, były testowane przez Leo Houldinga i jego zespół podczas wyprawy na Antarktykę.
Z GORE-TEX® Pro uszyta jest m.in. kurtka Antelao Jacket, wyposażona w dwie wysoko umieszczone kieszenie boczne, dwie kieszenie piersiowe, jedną kieszeń wewnętrzną, regulowany kaptur kompatybilny z kaskiem wspinaczkowym oraz demontowalny fartuch śnieżny, z punktami dla dołączenia spodni. Wszystkie zamki są wodoszczelne. Model ten waży 557 g.
Wykonane także GORE-TEX® Pro spodnie Anteleo Pant mają wzmocnienia z Schoeller Keprotec i Kevlar® na nogawkach, odpinane szelki i pełnej długości zamki po bokach nogawek. Ważą 622 g.
- Jack Wolfskin
Przed wodą i chłodem będą chronić także produkty marki Jack Wolfskin, w którego kolekcji wybija się kurtka Zenon Jacket w wersji damskiej i męskiej.
Kurtka w górnej części wypełniona jest lekkim, wysokogatunkowym puchem 90/10, podczas gdy w rękawach, ramionach oraz kapturze zastosowano wypełnienie z włókien syntetycznych FIBERCLOUD. Do tego model ten pokryty jest silikonową powłoką, która zapewnia hydrofobowość.
Na targach kurtka Zenon Jacket zaprezentowana była w niewielkim basenie, utrzymując się na powierzchni wody.
W kolekcji Jack Wolfskina rzuca się także w oczy modowe podejście do projektu nowych linii – pod względem kolorystycznym wszystkie produkty zostały przemyślane i tak dobrane, żeby można je było łączyć w modne i pasujące do siebie zestawy.
Zresztą trend ten widoczny jest także u innych producentów: nie wystarczy już tworzyć tylko funkcjonalnych produktów, muszą być one także zgodne z najnowszymi wymogami ze świata mody.
W przypadku Jacka Wolfskin rumieńców nabrało również logo marki, które dopasowano kolorystycznie do designu danego modelu, na którym widnieje.
Ciekawie przedstawia się kolekcja plecaków White Line dla fanów aktywności zimowych, w tym przede wszystkim dla miłośników rakiet śnieżnych, nart, czy snowboardu. Sporty te są tematem przewodnim przyszłorocznej kolekcji także wśród innych grup produktowych.
Nową linię charakteryzuje ścisłe przyleganie do ciała i wąski krój plecaków, a także możliwość szybkiego dostępu do środka. Każdy element w plecakach został gruntownie przetestowany przez konstruktorów, którzy nad nowymi rozwiązaniami w tej linii zastanawiali się podczas tygodniowego pobytu w górach, uprawiając zimowe sporty. Stąd można mieć pewność, że na przykład wszystko da się otworzyć w zimowych rękawicach, a do bocznych, zewnętrznych kieszeni bez problemu sięgniemy będąc ubrani w kurtki puchowe.
Plecaki wyposażone są w dużą komorę na sprzęt lawinowy, mają boczne paski kopresyjne, do których można przypiąć rakiety śnieżne, narty lub deskę snowboardową, a dzięki szlufce mocującej – także kijki i czekan. Rurka na wodę od systemu hydracyjnego jest w ocieplanym pokrowcu. Plecaki wykonane są z wytrzymałego, gładkiego materiału, na którym nie osadza się śnieg.
W linii White Line znajdują się także narciarskie saszetki HIP RIDE, które są dopasowane do zastosowań zimowych. Oprócz smartfona, gogli narciarskich i butelki z napojem, w odpowiedniej przegródce zmieści się też mapa.
- The North Face
Marka The North Face w przyszłym sezonie postawiła na nową technologię – we współpracy z firmą PrimaLoft® stworzyła nową ocieplinę: ThermoBall. The North Face ma dwa sezony na wyłączne korzystanie z nowego materiału izolacyjnego.
Jak usłyszeliśmy na stoisku marki, dzięki kształtowi włókien ThermoBall łączy w sobie termikę puchu 600 cuin i pakowność puchu z zaletami syntetycznych ocieplin, czyli przede wszystkim jest wodoodporny, a gdy już jednak zawilgotnieje – nadal zachowuje swoje właściwości grzewcze. ThermoBall to nic innego jak małe, poliestrowe „kulki” z włókien PrimaLoft-u, które dzięki swojej strukturze mają właściwości termiczne puchu.
Produkty z przyszłorocznej kolekcji Summit Series marka zadedykuje skitourowcom. W kolekcji ciekawie prezentuje się zwłaszcza hybrydowa kurtka Alloy Jacket, nagrodzona ISPO AWARD.
Wykonana z materiału softshell Thermo3D™, na kapturze i ramionach została wzmocniona nieprzemakalną warstwą HyVent-Alpha™. Przed wilgocią chronią także wodoszczelne szwy. Na korpusie zastosowano materiał Apex Universal®, zaś pod ramionami wstawki z Pertex Equilibrium®.
Nagrodę ISPO AWARD marka otrzymała także za plecak Surge II Charged. Model ten jest wyposażony w zintegrowaną baterię, która wytrzyma około 24 godzin od naładowania. Znajdziemy też w plecaku zestaw kabli, których końcówki pasują do większości podręcznego sprzętu elektronicznego, od smartfonów przez MP3.
Dodajmy, że w kolekcji The North Face pojawi się także but wysokogórski Verto S8K oraz nowa paleta kolorów toreb Duffel.
- Arc’teryx
Arc’teryx zaprezentował po raz pierwszy w swojej kolekcji kurtki puchowe, wypełnione puchem od gęsi europejskich (ale nie polskich). Jak usłyszeliśmy od polskich przedstawicieli marki, nie jest to puch hydrofobowy, gdyż marka woli jeszcze poczekać na reakcję i testy użytkowników.
Kurtka puchowa Cerium LT Hoody doczekała się nagrody ISPO Award. Kurtka ma hybrydową konstrukcję Down Composite Mapping, łącząc puch z ociepliną marki Arc’teryx, czyli Coreloftem (80/m2) w miejscach gdzie działanie puchu jest ograniczone przez wilgoć lub zbijanie przez plecak (na ramionach, pod pachami, w mankietach oraz w kołnierzu przy ustach).
Cerium LT Hoody wypełniona jest puchem 850 cuin (90 g), ma dwie boczne kieszenie zapinane na suwak, materiał wierzchni Airetica jest pokryty DWR. Przy rozmiarze M waży 275 g. Model ten występuje także w wersji AR, który waży 345 g w rozmiarze M, wypełniony jest puchem 750 cuin (100 g) oraz Coreloftem 80 i 140 gramów na m2. Jak zapewnili przedstawiciele marki Arc’teryx kurtka będzie na polskim rynku dostępna w urozmaiconych kolorach.
W kolekcji pojawi się także kurtka Nuclei Hoody zaprojektowana dla tych użytkowników, którym dotychczas było za ciepło w modelu Atom SV, a zbyt przewiewnie w modelu Atom LT. Model ten nie posiada więc streczowych paneli, ale za to wypełniony jest mniejszą ilością ociepliny (80 g w korpusie i 60 g w ramionach).
Nagrodę ISPO GOLD WINNER Arc’teryx otrzymał za spodnie Alpha SV BIB CZ, wykonanych z laminatu GORE-TEX® Pro. Spodnie zostały zaprojektowane do zaawansowanych górskich aktywności zimowych, w tym do wspinaczki lodowej. W rozmiarze M ważą 575 g.
Z ciekawostek bardziej branżowych warto dodać, że Arc’teryx na dobre zadomowił się na naszym rynku i przeszedł na ceny w polskich złotych, przez co będą one uniezależnione od wahań walutowych, a ceny niektórych produktów będą dodatkowo „urealnione” wobec oczekiwań polskiego rynku. Oznacza to po prostu, że w wybrane produkty będą tańsze.
- Lowe Alpine
Podczas ISPO MUNICH została zaprezentowana kolekcja odzieży marki Lowe Alpine, która po przerwie znów powróciła do odzieżowego tematu.
Kolekcja podzielona jest na jasno sprecyzowane linie: Alpine, Mountain oraz Trekking. Wśród technologii znajdziemy: Triplepoint®, Aleutian®, Stormweave, czy Dryflo®, a także PrimaLoft®, Polarte® i Pertex. Marka postawiła na stonowane kolory i bardziej tradycyjne kroje.
Jednym z ciekawszych modeli w kolekcji jest techniczna kurtka Taiga Jacket (zdjęcie powyżej), wykonana z trójwarstwowego laminatu Triplepoint® AP. Wodoszczelna, oddychająca, z laminowanymi szwami, posiada dwubiegowy wodoszczelny zamek główny YKK, dwie zasuwane na zamki wysoko umieszczone kieszenie boczne, dwie kieszenie wewnętrzne, regulowany kaptur. Model waży 440 g i ma także do kompletu spodnie Taiga Pant.
Interesującym modelem jest także kurtka Chimera Jacket, w której zastosowano ocieplinę PrimaLoft® One (60g/m2), materiałem wierzchnim jest Pertex Quantum®, zaś rękawy i panele boczne wykonane są z elastycznego i oddychającego materiału Aleutian® Ceramic.
Nowej kolekcji Lowe Alpine poświęcimy jeszcze oddzielny artykuł.
- Haglöfs
Podobnie jak większość topowych marek, także Haglöfs w przyszłym sezonie postawi na GORE-TEX® Pro. Z nowego wytrzymałego laminatu powstanie m.in. zestaw do wymagajacych wspinaczek: kurtka Rock Hard Jacket oraz spodnie Roc Hard BIB.
Ważąca 670 g w rozmiarze L kurtka wykonana jest z laminatu o gęstości 70 denierów na korpusie i w kapturze oraz z laminatu o gęstości 150 denierów na anatomicznie skrojonych rękawach. Konstruktorzy zadbali aby szwy nie pojawiały się w newralgicznych miejscach – nie ma ich na przykład na ramionach. Regulowany w trzech kierunkach kaptur kompatybilny jest z kaskiem wspinaczkowym.
Kurtka wyposażona jest w wodoodporne zamki, przy czym zamek główny jest dwukierunkowy. Posiada dwie wysoko umieszczone kieszenie oraz kieszonki od wewnętrznej strony kurtki. Rock Hard Jacket ma pod ramionami zamki poprawiające wentylację, a z porzodu w gardzie znajdują się perforacje.
Spodnie Roc Hard BIB w rozmiarze L ważą 915 g, jednak ta waga nie powinna dziwić, model ten z pewnością należy do bardzo solidnych. Podobnie jak w kurtce, w miejscach najbardziej narażonych na przecieranie zastosowano mocniejszy materiał – na kolanach i pośladkach mamy laminat o gęstości 150 denierów. Dodatkowo w kolanach znajdują się wyjmowane wkładki z lekkiej pianki. Górna część spodni a’la ogrodniczki, wykonana jest z elastycznej tkaniny.
Spodnie mają długi zamek przedni, zamki wzdłuż nogawek od kolan w dół oraz zamek z tyłu spodni. Wszystkie zamki są wodoodporne. Ogrodniczki wyposażone są w laminowaną kieszeń na ważne drobiazgi, dół spodni wzmocniony jest materiałem Schoeller® Keprotec®.
Marka Haglöfs doczekała się również nagrody ISPO GOLD WINNER za kurtkę softshellową Roca II Hood.
Model ten reprezentuje hybrydowe podejście do tematu softshelli – przednia część korpusu, ramiona oraz kaptur zostały wykonane z laminatu Windstopper® połączonego z syntetyczną ociepliną – QuadFusion+ 80 g, rękawy i plecy uszyto z materiału Windstopper®. Roca II Hood ma regulowany kaptur, kompatybilny z kaskiem wspinaczkowym, dwie przednie, wysoko umieszczone kieszenie oraz zamki pod pachami.
KOMENTARZE
achiria. urochrome xanax over the counter Krantz cryopreserved cost of levitra oligonucleotides generic accutane online