HomeRynek outdoor

Bitwa przegrana. Wspinanie nie trafi na Igrzyska

Zarząd MKOL podjął dzisiaj decyzję w sprawie dyscyplin, które znajdą się w programie Igrzysk Olimpijskich. Członkowie Zarządu postanowili zarekomendować baseball/softball, squah oraz zapasy. W związku z tym szanse na udział wspinaczki sportowej zmalały praktycznie do zera. Choć wybór Zarządu muszą zatwierdzić delegaci MKOl na zjeździe w Buenos Aires (wrzesień 2013), to uważa się, że decyzja ta nie będzie już zmieniona.

Proces włączania wspinania do programu Igrzysk Olimpijskich został zapoczątkowany w 2006 roku. Wtedy w kanadyjskim Banff UIAA (należy do niej również Polski Związek Alpinizmu) podjęła decyzję o wyłączeniu wspinaczki sportowej z grupy dyscyplin wspieranych i zarządzanych przez UIAA i powołaniu niezależnej federacji zajmującej się zawodami wspinaczkowymi. W konsekwencji, 27 stycznia 2007 roku we Frankfurcie powołano IFSC – International Federation of Sport Climbing.

Nowa organizacja rozpoczęła ustalanie zasad, które miały sprawić, by wspinanie mogło dołączyć do rodziny sportów olimpijskich m.in.: regulaminy zawodów, kontrole antydopingowe, zasady bezpieczeństwa, wymogi dla organizatorów itd. IFSC równolegle wspierało 3 dyscypliny: prowadzenie, bouldering i czasówki. W 2010 roku MKOl oficjalnie uznał wspinanie za dyscyplinę sportową.

Ubiegłoroczne Mistrzostwa Świata w Arco oraz rozegrane niedawno Mistrzostwa Świata w Paryżu miały być „pokazem siły” dyscyplin wspinaczkowych. W Paryżu zjawili się obserwatorzy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Wojciech Słowakiewicz

wspinanie.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    Anonim 11 lat ago

    i dobrze…. … wspinaczka to stan umysłu a nie sport