HomeRynek outdoor

Odpowiedź na nieprawdziwe informacje zamieszczone na stronie KW Warszawa

W październiku na stronie 4outdoor.pl opublikowaliśmy tekst skopiowany ze strony policja.pl, uzupełniony o informacje rzecznika prasowego małopolskiej policji. Publikacja tego tekstu wywołała różne komentarze, jak również zdecydowane działania zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa.

Zarząd KW Warszawa w reakcji na tekst zamieszczony na stronie 4outdoor.pl podjął decyzję o zerwaniu współpracy medialnej z portalem wspinanie.pl. W tekście informującym o tym zostało zawartych wiele nieścisłości uderzających w dobre imię zarówno 4outdoor.pl, jak i wspinanie.pl – chcielibyśmy te informacje sprostować poniższym komunikatem. Komunikat ten został także wysłany do KW Warszawa. Prezes klubu poinformował nas, że nasza odpowiedź nie zostanie opublikowana na stronie KW Warszawa. Chcielibyśmy zatem zaprezentować nasze stanowisko w tej sprawie.

*** 

9 grudnia 2013 roku Zarząd KW Warszawa opublikował na swojej stronie informację o zerwaniu współpracy medialnej pomiędzy Klubem a wspinanie.pl. Chcielibyśmy krótko się do niej odnieść, wskazując przede wszystkim na zawarte w niej przekłamania.

Najważniejsze – artykuł o którym mowa w informacji nigdy nie został opublikowany na portalu wspinanie.pl. Artykuł został opublikowany jedynie na portalu 4outdoor.pl. Notabene, podobny w treści artykuł ukazał się także w innych mediach, m.in. na stronach: tvn24, onet.pl, tvp.pl i na łamach Gazety Krakowskiej. Na stronie głównej wspinanie.pl automatycznie pojawiały się (w październiku) nagłówki z różnych partnerskich i klubowych portali, w tym m.in. z 4outdoor.pl i KW Warszawa. Stąd jedynie w ten sposób nagłówek tego tekstu zaistniał na wspinanie.pl, podobnie jak w tamtym czasie pojawiały się nagłówki tekstów z KW Warszawa.

Po drugie, artykuł nie zawierał żadnych odredakcyjnych oskarżeń, komentarzy, czy opinii. Wszystkie zamieszczone w nim informacje (również ta dodatkowa uzyskana od rzecznika policji) są danymi jawnymi. Tekst nie ujawnia żadnych danych osobowych. Artykuł nie naruszał więc zasad obiektywizmu i rzetelności. Dodatkowo pragniemy podkreślić, że dla uniknięcia ryzyka nieuprawnionego wskazywania przez Czytelników rzekomych sprawców, wyłączyliśmy możliwość dodawania do artykułu komentarzy.

Po trzecie, redakcja 4outdoor umożliwiła osobom zainteresowanym sprawą publikację na stronach 4outdoor stosownych wyjaśnień, czy to w formie wywiadu czy też autorskiego tekstu – nie wykazano zainteresowania propozycją. 

Po czwarte, chcielibyśmy przypomnieć i wyjaśnić, że wspinanie.pl jest portalem wspinaczkowym, natomiast 4outdoor.pl to strona zajmująca się zagadnieniami gospodarczymi branży outdoor. A do takich należała informacja, o której mowa w piśmie KW Warszawa. W tej sytuacji dziwnym wydaje się zerwanie współpracy ze wspinanie.pl (portalem o charakterze sportowym) z powodu informacji zamieszczonej na 4outdoor.pl (portalem o charakterze gospodarczym). 

Podsumowując – nie zgadzamy się z opisem sytuacji ze strony Zarządu KWW. W związku z tym uważamy, że zerwanie współpracy ze wspinanie.pl oparte na nieprawdziwych przesłankach jest nieuzasadnionym wywieraniem presji na redakcje dwóch portali i co za tym idzie godzi w niezależność mediów. Dziwi nas ponad to powoływanie się na środowiskowe koleżeństwo, tudzież jego brak w tym konkretnym kontekście.

 Redakcja 4outdoor

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0