HomeImprezy outdoor

Wspinaczka lodowa na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022?

Urzędnicy z UIAA (International Mountaineering and Climbing Federation) spotkali się w grudniu ze Stowarzyszeniem Międzynarodowych Federacji Sportowych uznanych przez MKOl (ARSIF) w celu przedyskutowania propozycji włączenia wspinaczki lodowej do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022.

Przedstawiciele UIAA – Sophie Gérard i Israfil Aşurlı – zostali podjęci przez sekretarza generalnego Riccardo Fraccari, który przedstawił najnowsze przedsięwzięcia tej organizacji oraz jej plany na przyszłość.

Przedstawiciele UIAA wyjaśnili natomiast, w jaki sposób wspierają wspinaczkę lodową, poinformowali także o stopniu gotowości do rozpoczęcia planowanej na przyszły rok kampanii na rzecz popularyzacji włączenia wspinaczki lodowej do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022.

W 2014 roku międzynarodowa komisja pojedzie do Soczi by obserwować demonstrację konkurencji w Parku Olimpijskim. Następnie, podczas oficjalnych spotkań w przyszłości organy zarządzające będą korzystać ze zdobytej wiedzy o tym, który sport jest najbardziej popularny, który ma najlepszy kontakt z publicznością i co jest z logistycznego punktu widzenia wykonalne.

Zawody we wspinaczce lodowej polegają na pokonywaniu struktur z lodu, w tym lodospadów, płyty lodu lub zalodzonych kamieni. Pokryte lodem struktury mogą być także sztuczne. Wspinaczka lodowa posiada obecnie własne imprezy Pucharu Świata odbywające się na całym świecie, w tym m.in. w Korei Południowej, Rumunii, Szwajcarii, Francji i we Włoszech. Przed nami rozgrywki w ramach The UIAA Ice Climbing World Cup Tour 2014.

Przypomnijmy, że IFSC (International Federation of Sport Climbing) ma już na swoim koncie nieudaną próbę wprowadzenia wspinaczki do programu Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020, miejmy nadzieję, że tym razem wszystko zakończy się sukcesem.

Źródło: outdoorsmagic.com

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0