HomeRynek outdoor

Greenpeace ponownie sprawdza outdoorowe produkty

Greenpeace Niemcy kontynuuje badania nad odzieżą outdoorową w kontekście zawartości związków chemicznych stanowiących zagrożenie dla środowiska naturalnego i ludzkiego zdrowia. Przebadano 15 kurtek i dwie pary rękawic. 

Produkty outdoorowe przebadane przez Greenpeace (fot. Greenpeace)Produkty outdoorowe przebadane przez Greenpeace (fot. Greenpeace)

Okazało się, że wszystkie próbki z wyjątkiem jednej zawierały związki chemiczne perfluorowe i polifluorowe (PFC). Jedynym wyjątkiem była kurtka zadeklarowana jako nie zawierająca PFC, która była jednak zanieczyszczona związkami perfluorowymi (jonowe PFC). Badania także dowiodły, że te szkodliwe związki chemiczne są uwalniane do atmosfery z odzieży.

Zaobserwowano również zmiany w zakresie stosowanych rodzajów PFC – odchodzono od związków chemicznych, o których wiadomo, że są szkodliwe, na rzecz związków chemicznych słabiej przebadanych, jednak potencjalnie równie niebezpiecznych. W testowanej odzieży odkryto również inne szkodliwe związki chemiczne oprócz PFC: nonylofenol oksyetylenowany (NPE) oraz ftalany. 

W swoim raporcie z 2012 r. zatytułowanym „Chemistry for Any Weather”, Greenpeace Niemcy donosił o znalezieniu związków perfluorowych oraz polifluorowych (PFC) w kurtkach outdoorowych. We wrześniu 2013 r. Greenpeace Niemcy ponownie zlecił badania laboratoryjne odzieży outdoorowej na obecność jonowych związków perfluorowych oraz lotnych związków polifluorowych.

Oprócz badań mających wykryć osady PFC, przebadano również inne zagadnienie – przeanalizowano lotne związki PFC, które ulatniają się z odzieży do atmosfery. Greenpeace Niemcy przetestował czy związki PFC są emitowane z odzieży i w jakim stopniu.

Produkty outdoorowe przebadane przez Greenpeace (fot. Greenpeace)Produkty outdoorowe przebadane przez Greenpeace (fot. Greenpeace)

Jak do tej pory przeprowadzono jedynie nieliczne badania nad odparowywaniem PFC z odzieży. Niektóre z nich sugerowały, że występuje wyższa koncentracja lotnych związków PFC w powietrzu w sklepach sprzedających ubrania outdoorowe niż w pomieszczeniach bez tego typu odzieży. Wydaje się być zatem prawdopodobnym, że lotne związki PFC, takie jak FTOH lub FTA, stosowane w produkcji odzieży i znajdujące się w ubraniach w postaci osadów, są uwalniane do powietrza otoczenia.

Aby się o tym przekonać, organizacja Greenpeace Niemcy zleciła testy laboratoryjne 9 wybranych kurtek mierzące ilość PFC uwalnianą do atmosfery w komorze testowej. Te konkretne badania skupiły się na lotnych związkach PFC – tego typu związki chemiczne są obecnie badane jedynie w niewielkiej liczbie laboratoriów na świecie.

Związki PFC są wodoodporne, a do tego nie pochłaniają brudu oraz olei, dlatego stosuje je się podczas impregnacji odzieży w technologii DWR (durable water repellent). Związki PFC trafiają do środowiska naturalnego bezpośrednio, poprzez zastosowanie w procesie produkcji, lub pośrednio, poprzez stosowanie, a następnie przeznaczenie na odpady produktów zawierających PFC.

Emisja związków PFC w outdoorowych kurtkach (ng/d) w badaniu Greenpeace (fot. Greenpeace)Emisja związków PFC w outdoorowych kurtkach (ng/d) w badaniu Greenpeace (fot. Greenpeace)

Emisja związków PFC w outdoorowych kurtkach (ng/d) w badaniu Greenpeace (fot. Greenpeace)Emisja związków PFC w outdoorowych kurtkach (ng/d) w badaniu Greenpeace (fot. Greenpeace)

Wiele związków PFC jest wysoce trwałych i nie ulega rozkładowi po wprowadzeniu ich do środowiska naturalnego. Związki PFC wykryto w wielu środowiskach na całym świecie – w zwierzętach, ludzkiej krwi i mleku matek. Niektóre z tych związków akumulują się w jedzeniu, wodzie pitnej i wdychanym przez nas powietrzu i w ten sposób trafiają do naszych organizmów.

W poprzednich raportach Greenpeace Niemcy sygnalizował obecność tych związków w wodoodpornych kurtkach i spodniach, skórzanych rękawiczkach, a ostatnio również w kostiumach kąpielowych. Choć nie przeprowadzono jak do tej pory zbyt wielu badań na obecność tych związków w odzieży, najczęściej znajdowanymi związkami PFC są kwasy perfluorowęglowe i perfluorosiarkowe (jonowe związki perfluorowe), jak również alkohole fluorotelomelowe oraz akrylany fluorotelomelowe (lotne związki polifluorowe).

Time to detox (fot. Greenpeace)Time to detox (fot. Greenpeace)

We wcześniejszych badaniach Greenpeace odkrył obecność jonowych związków PFC w ściekach chińskich fabryk tekstylnych oraz w rybach spożywanych w Chinach. PFOA, PFOS oraz inne jonowe związki PFC zostały również wykryte w wodzie pitnej.

Greenpeace (ze wstępu do raportu Chemistry For Any Weather – part II. Executive Summary – Outdoor Report 2013)

Pełen raport dostępny jest TUTAJ.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0