HomeRynek outdoor

Oświadczenie firmy Sympatex dotyczące raportu Greenpeace DETOX „Chemistry for Any Weather”– część II”

W ramach międzynarodowej kampanii DETOX ekologiczna organizacja Greenpeace opublikowała w połowie grudnia 2013 r. nowy raport pt. „Chemia na każdą pogodę – część II”. W tym celu Greenpeace zlecił dwóm niezależnym laboratoriom zmierzenie poziomów perfluorowych i polifluorowych (PFC) związków chemicznych, jak i innych niebezpiecznych substancji, w 17 outdoorowych produktach odzieżowych.

O raporcie pisaliśmy TUTAJ.

W skład 17 ubrań outdoorowych wchodziła kurtka Kaikkialla, wyprodukowana przez firmę partnerską Sympatexu. Opiera się ona na laminacie, który jest wolny od PTFE (politetrafluoroetylenu), jak również wolny od PFC i zaimpregnowany w technologii Bionic Finish Eco®.

Po analizie okazało się, że laminat firmy Sympatex otrzymał zdecydowanie najlepsze rezultaty. Produkt, który uplasował się na drugim miejscu, posiadał 25 razy większą zawartość PFC. Natomiast kurtka najbardziej skażona PFC posiadała zawartość tych związków większą o 830 razy.

Greenpeace stwierdza w raporcie, że również w kurtce wyprodukowanej z laminatu Sympatex zostały wykryte w testach laboratoryjnych kwasy perfluorowęglowe (PFCA). Według Greenpeace, zawartość PFOA (kwasu perfluorokaprylowego) miała „zauważalną wartość (wyższą niż 1 μg/mÇ)”. Jednak laboratorium przeprowadzające te testy potwierdziło, że zawartość PFOA wynosiła 1.02 μg/mÇ.

Dodatkowo, laminat firmy Sympatex był jedynym produktem bez śladów FTOH i FTA (alkoholi fluorotelomelowych oraz akrylanów). Powodami pojawienia się zanieczyszczeń, jak wspomina pierwszy raport Greenpeace pt. „Chemia na każdą pogodę”, może być wiele czynników pojawiających się w trakcie całego procesu produkcyjnego, włączając w to: wytwarzanie impregnatów wolnych od PFC, laminowanie, nakładanie impregnatów na odzież, magazynowanie, transport, sprzedaż detaliczną, dobór próbek i badania laboratoryjne.

Pomimo tego, Sympatex i jego partnerzy przemysłowi pracują nad zidentyfikowaniem wszelkich możliwych źródeł skażenia i jak najszybszego ich wyeliminowania.

Zasadniczo firma Sympatex popiera wysiłki Greenpeace na rzecz wprowadzenia jak najszybszego zakazu stosowania PFC w branży outdoorowej. Oprócz nieustannej pracy nad produktami wolnymi od PFC, jednym z najważniejszych dla nas wyzwań jest dostarczanie produktów, które są jak najmniej zanieczyszczone na ile to możliwe. Aby to osiągnąć konieczne będą działania wszystkich stron zaangażowanych w proces produkcyjny odzieży.

Źródło: Sympatex

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0