HomeImprezy outdoor

V edycja WINTERCAMP zakończona

W dniach 30 stycznia – 2 lutego na Turbaczu, odbył się Wintercamp 2014 czyli największy, zimowy biwak w Polsce, organizowany przez stowarzyszenie Polish Outdoor Group. Niewielka ilość śniegu i lekki mróz nie przeszkodził 120 uczestnikom imprezy w szkoleniach dotyczących bezpiecznej, zimowej turystyki górskiej. 

Każdego dnia nad obozowiskiem i bezpieczeństwem wszystkich osób czuwali ratownicy z GOPR ale także instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu oraz stowarzyszenia POG, które było organizatorem imprezy. Wszyscy uczestnicy Wintercamp spędzili dwie noce poza schroniskiem śpiąc w namiotach lub w pokazowej  jamie śnieżnej.

WinterCamp 2014WinterCamp 2014

Wintercamp to impreza przede wszystkim edukacyjna, w trakcie biwaku uczestnicy zdobywali podstawową wiedzę, która pomoże im się lepiej przygotować na własne wycieczki w góry. W trakcie praktycznych zajęć w terenie uczestnicy ćwiczyli np. udzielanie pierwszej pomocy w zimowych warunkach, czy budowę awaryjnego biwaku. Dowiedzieli się kiedy powstają lawiny i jak bezpiecznie poruszać się po zagrożonym ternie. Ratownicy GOPR przeprowadzili także podstawowe kursy lawinowe. Wszystko po to, aby każda osoba biorąca udział w Wintercamp mogła w przyszłości uniknąć niebezpiecznych sytuacji w górach.  

WinterCamp 2014WinterCamp 2014

W Wintercamp udział mógł wziąć każdy i okazało się, że człowiek który na co dzień jest wykładowcą w Wyższej Szkole Bankowej również postanowił nauczyć się czegoś nowego.

Na Wintercamp przyjechałem wraz z  dziewięcioma studentami. Pierwszy raz brałem udział w takiej imprezie – było to niesamowite przeżycie! Ja w trakcie swojej pracy ze studentami również kładę nacisk przede wszystkim na praktykę połączoną z wiedzą teoretyczną. Podczas Wintercampu miałem możliwość uczestniczyć w wielu ciekawych prelekcjach i szkoleniach. Zdobytą wiedzę będę przekazywał studentom podczas moich zajęć – mówi dr Mateusz Rogowski.

WinterCamp 2014WinterCamp 2014

Uczestnicy Wintercamp uczyli się także jak odpowiednio dobrać ekwipunek, sprzęt oraz odzież. Dzięki technicznemu wsparciu firm outdoorowych stowarzyszonych w POG, mieli także wyjątkową możliwość poznania w praktyce i to w warunkach zimowych, najnowsze rozwiązania technologiczne stosowane w ekwipunku outdoorowym, w tym. m.in. jak wytworzyć prąd z wody, albo czym różnią się wysokogórskie namioty zimowe od tych używanych na co dzień. Przy asyście instruktorów ćwiczyli także wspinaczkę lodową w rakach i z czekanami oraz marsz z użyciem rakiet śnieżnych. Tegoroczną nowością było szkolenie skitourowe, podczas którego omówiony został niezbędny sprzęt do uprawiania tej aktywności oraz techniki poruszania się na nartach z fokami.

Po szkoleniach był czas na relaks. W piątek uczestnicy imprezy z ochotą brali udział w zawodach table-boulder’owch, a sobotni wieczór spędzili przy ognisku nieopodal biwaku – oczywiście w śniegu.

Goście Specjalni

Wintercamp to także wieczorne spotkania w schronisku z filmem górskim, ale także z podróżnikami. W piątek, z uczestnikami spotkał się Peter Hamor – słowacki himalaista, a po nim swoje wystąpienie miał podróżnik i instruktor Polskiego Związku Alpinizmu Wojtek Grzesiok, który swoimi opowieściami z podróży do Kirgizji rozbawił salę do łez. Natomiast w sobotę wystąpił himalaista Krzysztof Wielicki oraz Michał Król – wspinacz młodego pokolenia. Odbył się także pokaz filmu himalaisty Dariusza Załuskiego pt. „Wyprawa na Everest”.

WinterCamp 2014WinterCamp 2014

V edycja Wintecamp zakończyła się w niedzielę rozdaniem dyplomów wszystkim uczestnikom, oraz nagród w postaci sprzętu outdoorowego dla tych osób, które wzięły udział w porannej grze terenowej i otrzymały najlepsze wyniki. 

Zapraszamy ponownie za rok!

***

Organizatorem biwaku WinterCamp jest stowarzyszenie Polish Outdoor Group – organizacja non-profi działająca od 2009 roku na rzecz polskiej branży outdoorowej.  Jednym z celów organizacji jest pokazanie i reprezentacja branży outdoor poza nią samą, a tym samym zwiększenie konkurencyjności rynku outdoor w stosunku do segmentów modowych i sportowych. Do zadań POG-u należy również działanie na rzecz efektywności branży outdoor, poprawienie i wzmocnienie identyfikacji branży wśród jej konsumentów oraz zwiększanie grupy docelowej outdooru. Niezwykle istotna jest także poprawa standardów działalności biznesowej, wspieranie działań proekologicznych oraz reprezentacja polskiego rynku na arenie międzynarodowej. Więcej informacji o POG znajduje się na stronie: pog.org.pl.

Wintercamp nie mógłby się odbyć bez wsparcia: Wyższych Szkół Bankowych, The North Face, Regatta, Dare 2 Be, Columbia, Salewa, Nordhorn, Brain Inside, Feel Free, Woda Góry Las, VMG Outdoor Sports Marketing, ABS, Polartec, Heimplanet, Brunton i Dynafit. Patronat medialny nad biwakiem objął portal outdoormagazyn.pl. Wszystkim sponsorom i partnerom serdecznie dziękujemy.

Więcej informacji na stronie www.wintercamp.org.pl

Źródło: WinterCamp

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0