HomeRynek outdoorImprezy outdoor

Za nami WinterCamp 2016 organizowany przez Polish Outdoor Group

Przez dwa weekendy 11-14 oraz 18-21 lutego 2016 r., w ramach największego szkoleniowego biwaku zimowego w Polsce ponad 240 wielbicieli górskiego żywiołu spotkało się na Turbaczu, by wziąć udział w zimowej szkole przetrwania.

Podczas obu turnusów uczestnicy spędzili po dwie mroźne noce w namiotach lub własnoręcznie wykopanych jamach śnieżnych. Pod opieką polskich alpinistów i ratowników GOPR szkolili się w zakresie zagrożeń lawinowych, awaryjnego obozowania w górach, specjalistycznego sprzętu, skitouringu oraz pomocy medycznej. Wieczorami znani himalaiści, m.in. Adam Bielecki i zdobywca Koron Himalajów i Karakorum Piotr Pustelnik dzielili się wspomnieniami i doświadczeniami ze swoich wysokogórskich wypraw.

WinterCamp 2016WinterCamp 2016

W bogatym programie VII edycji WinterCamp znalazło się aż pięć szkoleń tematycznych o różnym stopniu trudności. Szczególnie w obliczu tragicznych wypadków tegorocznego sezonu potrzebna jest szeroko rozumiana edukacja turystów, którzy coraz liczniej wyruszają w góry. Jak podkreślają władze Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz naczelnik TOPR, to jedyna słuszna alternatywa dla zamykania szlaków turystycznych. Podczas WinterCampu kursanci mogli uczyć się od najlepszych specjalistów, którzy z potęgą gór i górskimi zagrożeniami zmagają się w swojej codziennej pracy.

Wspinanie to niebezpieczny sport, gdy brakuje nam wiedzy, umiejętności i tym samym wyobraźni. Dlatego trzeba dobrze przygotować się do pierwszego okresu wspinania, który jest najbardziej niebezpieczny – mówił Adam Bielecki, zdobywca ośmiotysięczników Gaszerbrum I i Broad Peak oraz K2 i Makalu.

Celem WinterCampu jest także świetna zabawa, sprawdzenie się w ekstremalnych warunkach oraz jak najlepsze przygotowanie do przyszłych zimowych eskapad. W Dare 2b chcemy, by jak najwięcej osób ruszyło się z kanapy i ruszyło w teren, ale chcemy także by robili to świadomie i bezpiecznie, dlatego już po raz kolejny wspieramy biwak zimowy na Turbaczu. Mamy nadzieję, że w przyszłym sezonie jeszcze więcej osób ruszy na szlaki – dodaje Zenon Raszyk z Dare 2b, członek Polish Outdoor Group.

Masz tylko 15 minut

Wyspecjalizowani ratownicy GOPR poprowadzili szkolenie z zakresu zagrożeń lawinowych, podczas których uczestnicy nie tylko poznali dekalog bezpiecznych zachowań w trakcie górskiej wyprawy, ale także wyruszyli w teren, by w praktyce doświadczyć trudnych sytuacji. Podczas symulacji poszukiwań wcielili się zarówno w zaginionego turystę jak i ratownika GOPR dysponującego najnowszym sprzętem ratownictwa górskiego marki Ortovox.

WinterCamp 2016WinterCamp 2016

Uczestnicy podczas tych treningów uczą się pokory. Uczą się jak prawidłowo reagować na sytuacje zagrożenia, dlatego bardzo się cieszę, że uczestników WinterCamp jest tak wielu – komentował Piotr Pustelnik, zdobywca m.in. Korony Himalajów i Karakorum

Gdy zjazd czarną trasą to za mało

Niezapomnianych emocji dostarczyło również szkolenie skitourowe, podczas którego Maciej Gębała i Mateusz Nawara opowiadali czym skiaplinizm odróżnia się od pozostałych dyscyplin narciarskich i dlaczego warto go uprawiać. Następnie każdy z uczestników poznał zasady dobierania sprzętu, by pod okiem prowadzących udać się w trasę ski-tourową po szlakach Turbacza.

Losy Jasia i Małgosi mogły potoczyć się zupełnie inaczej…

Szkoleniu z zakresu biwakowania i poruszania się po terenach górskich, towarzyszyły natomiast barwne historie alpinistów i członków Polskiego Związku Alpinizmu Wojciecha Grzesioka i Andrzeja Życzkowskiego, którzy w czerwcu minionego roku razem z Januszem Gołąbem pokonali Filar Cassina na Denali, stanowiący najwyższy szczyt w Ameryce Północnej. Opowiadali i pokazywali, jak przetrwać pod osłoną nocy, gdy pogoda nie pozwala na powrót do schroniska., m.in. jak wybudować jamę śnieżną (w której uczestnicy mieli szansę spędzić noc!).

WinterCamp 2016WinterCamp 2016

Podstawową zaletą jamy śnieżnej jest to, że skutecznie izoluje nas od tego co dzieje się na zewnątrz. Są takie miejsca w górach świata, gdzie standardowo buduje się takie jamy i ludzie spędzają w nich całe tygodnie – komentował alpinista Wojciech Grzesiok.

Tylko koty mają 9 żyć

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również szkolenia z zakresu pomocy medycznej. Zaimprowizowane scenki i krwawe scenografie pobudzały wyobraźnię uczestników, podczas gdy instruktorzy przeprowadzali ich przez kolejne etapy udzielania pierwszej pomocy ofiarom różnorodnych wypadków w górach.

Wyposażenie, czyli coś więcej niż lans w górach

Podczas zimowych eskapad w góry dobry, specjalistyczny sprzęt i umiejętność korzystania z niego potrafią uratować życie. Podczas biwaku uczestnicy korzystali z produktów czołowych firm outdoorowych zrzeszonych w Polish Outdoor Group. Dare 2b dostarczyło uczestnikom odzież techniczną a Jakub Rymowicz i Mikołaj Henschke z Fjällräven przedstawili metodę impregnacji odzieży za pomocą wosku. Wojciech Pająk i Wojciech Kłapcia z Pajak Sport opowiadali o właściwościach puchu wykorzystywanego jako wypełnienie kurtek i śpiworów. Podczas szkolenia sprzętowego uczestnicy mieli również okazję testować naczynia Primusa oraz baterie słoneczne i powerbanki marki Brunton. O wyposażenie miasteczka biwakowego zadbał Jack Wolfskin, który dostarczył namioty ekspedycyjne oraz wspólnie z Fjällräven śpiwory przystosowane do mroźnych zimowych wypraw. Pojawiło się też kilka nowości prosto z targów ISPO – część z przedstawionych rozwiązań, trafi do sklepów dopiero w kolejnych sezonach.

Do próby sił na ściance drytoolowej zachęcał Michał Król, doświadczony we wspinaczce lodowej polski alpinista i przewodnik wysokogórski. Pod jego okiem wielu uczestników biwaku po raz pierwszy zmierzyło się ze wspinaczką przy pomocy raków i czekanów marki Petzl, która kompleksowo zaopatrzyła biwakowiczów w sprzęt wspinaczkowy.

Każdego wieczora w schronisku odbywały się spotkania ze znanymi podróżnikami m.in. z.: Adamem Bieleckim, Piotrem Pustelnikiem, Michałem Królem i Wojciechem Grzesiokiem. Himalaiści dzielili się opowieściami ze swoich większych i mniejszych wypraw. Chętnie sięgali też pamięcią do swoich początków.

Innowacją tegorocznego Wintercampu był projekt Dare 2b 3×21 – podczas którego, to uczestnicy przedstawiali swoje prelekcje, dzieląc się własnymi osiągnięciami i przygodami ze swoich podróży. Zgłoszonych zostało ponad 10 prezentacji, a swoje wystąpienia poprowadziło 6 wybranych ekip, które walczyły o nagrody.

Nasz górski biwak znajduje uznanie również wśród polskich gwiazd, które co roku chętnie uczestniczą w WinterCampie i pomagają promować bezpieczną turystykę górską. W tym roku Turbacz odwiedzili: Joanna Jabłczyńska, Eryk Lubos i Piotr Kupicha, uczestnicząc w szkoleniach i próbując swoich sił w zimowych warunkach.

WinterCamp 2016WinterCamp 2016

W związku z dużym zainteresowaniem po raz pierwszy w historii, biwak na Turbaczu odbył się w dwóch terminach! Relację video i fotograficzną z tegorocznego WinterCampu znajdziecie na stronie : wintercamp.pl

Już teraz zapraszamy na kolejną edycję WinterCamp – największego biwaku zimowego w Polsce.

Organizacja biwaku nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie członków POG, a w szczególności: Dare 2b, The North Face, Fjallraven, ISPO, Jack Wolfskin, Petzl, Ortovox, Primus, Pajak, CAMP, Brunton, Salewa, VMG, WGL i Projekt 77.

Informacja organizatorów

***

Organizatorem biwaku jest Polish Outdoor Group (POG), organizacja non-profit zrzeszająca polskie firmy związane z szeroko pojętą turystyką górską. Głównym zadaniem POG jest działanie na rzecz promocji outdooru i aktywnego trybu życia. Podczas sześciu poprzednich edycji WinterCamp udało się przeszkolić ponad 600 osób.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0