HomeImprezy outdoor

Góry po krakowsku – 14. Krakowski Festiwal Górski (2-4 grudnia)

Jesień to czas festiwali, wczesną zimą jest ich mniej, ale jeden wyjątkowy – Krakowski Festiwal Górski. W tym roku świętuje swoje 14 urodziny (2-4 grudnia). Zajrzycie? Oj warto!

Publiczność (fot. Adam Kokot / KFG)

Publiczność wierna KFG od lat… (fot. Adam Kokot / KFG)

„I tak zakończyła się ostatnia duża impreza górska sezonu. Teraz wszyscy ruszą w góry pracować na wspomnienia, by mieć o czym opowiadać za rok” – pisała o 13. KFG Beata Słama. Nie odkrywamy jeszcze wszystkich kart, ale już teraz możemy zapewnić, że będzie bardzo ciekawie. Przez lata organizatorom udawało się gościć szczególnych ludzi, którzy zajmująco potrafili opowiadać o swojej pasji. Osobowości pojawią się na scenie i tym razem, a KFG znów w sposób, mamy nadzieję, wyjątkowy zamknie i podsumuje mijający sezon.

A więc uchylmy rąbka tajemnicy. Miło nam poinformować, że w Krakowie pojawi się wielka Lynn Hill – legenda światowego wspinania.

Lynn Hill na ostatnim wyciągu "The Nose" (fot. John Bachar)

Lynn Hill na ostatnim wyciągu „The Nose” (fot. John Bachar)

Będziemy też świadkami zderzenia historii z młodością, a to za sprawą znakomitego Kanadyjczyka Marca-André Leclerca, który zadziwia odważnymi, samotnymi wspinaczkami w Patagonii.

Obecny będzie Tim Emmett – wszechstronny Brytyjczyk, odnoszący sukcesy we wspinaniu lodowym, mikstowym, tradycyjnym. I wreszcie czołowy baskijski himalaista Alex Txikon, tegoroczny zimowy zdobywca Nanga Parbat.
Ale światowo zrobiło się także na naszym podwórku, bo oto Kinga Ociepka-Grzegulska dogoniła kobiecą czołówkę pokonując trudności VI.8 (9a). Śladem najlepszych podąża Piotrek Schab, który popisał się przełomowym dla nas onsajtem na drodze 8c. Górskie talenty wciąż odkrywa w sobie Karolina Ośka, przechodząc Filar Kantabryjski i Filar Kazalnicy. Tymczasem Andrzej Bargiel w błyskotliwym stylu i w rekordowym czasie kompletuje Śnieżną Panterę. Wielowyciągowo prężnie działa duet Łukasz Dudek – Jacek Matuszek, a sprawdza się naDrodze Hiszpańskiej 8b+. Małgosia Jurewicz – Józek Soszyński przechodzą legendarnąManituę na Grandes Jorasses. Wszystkich bohaterów polskiego wspinania zobaczymy i posłuchamy na 14. KFG.

Nie zabraknie sztuki literackiej, a zwłaszcza filmowej. Już teraz zapraszamy kinomanów na pokazy specjalne i dwie odsłony konkursowe; Międzynarodowy Konkurs Filmowy i Konkurs Filmu Polskiego. Przypominamy, że cały czas można przesyłać swoje propozycje na Konkurs Filmu Polskiego. Termin mija 14 listopada br. – szczegóły TUTAJ. Wciąż czekamy na przełom w górskiej, rodzimej kinematografii…

Jeśli książka, to tylko w dobrym wydaniu. Już teraz zapraszamy na spotkania między innymi zDariuszem Kortko i Marcinem Pietraszewskim – autorami biografii Jerzego KukuczkiKukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście, Piotrem Tomzą i Dominikiem Szczepańskim – autorami Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia (patrz: recenzja) oraz Moniką Rogozińską – autorką książki Lot koło Nagiej Damy (patrz: recenzja). Wreszcie, z historią narciarstwa, czyli Magią nart przyjedzie do Krakowa Beata Słama (współautorka publikacji, obok Wojciecha Szatkowskiego).

Będzie też cały wachlarz warsztatów, w tym znane już bywalcom KFG prezentacje HolimedicaMotion Lab, dzięki którym wielu naszych czołowych wspinaczy zawdzięcza świetną kondycję fizyczną.

A w przerwach między spotkaniami, prelekcjami, filmami i warsztatami przyda się chwila oddechu na kiermaszu sprzętu i odzieży outdoorowej, gdzie zaprezentują się czołowe polskie i zagraniczne marki.

Festiwalowi towarzyszyć będą zawody KFG Krak’em All. Na finały zaprasza w niedzielę 4 grudnia Centrala Ruchu Avatar. Tak było w ubiegłym roku – relacja.

To tak w dużym skrócie, już niedługo więcej szczegółów.

Organizatorami 14. KFG są: wspinanie.plTKN WagabundaUniwersytet Ekonomiczny i Magazyn Góry.

Dorota Dubicka

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0