HomeRynek outdoor

Patagonia nagrodzona w Davos

Amerykańska Patagonia została nagrodzona prestiżową Circular Economy Multinational Award na dorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Nagroda Circular Economy Multinational Award jest przyznawana firmom, które są liderami we wprowadzaniu rozwiązań mających na celu wprowadzenia idei gospodarki działającej w obiegu zamkniętym (ang. circular economy). Ta koncepcja zakłada minimalizację wpływu na środowisko tworzonych produktów poprzez taki wybór składników i projektowanie, który umożliwi powtórne ich wykorzystanie.

Ryan Gellert, dyrektor Patagonia Europe, po odebraniu nagrody powiedział: „Zrobiliśmy maleńki krok w kierunku tego co możliwe w modelu gospodarki działającej w obiegu zamkniętym. Jest jeszcze wiele do zrobienia by zmienić obraz globalnej konsumpcji i zachęcić do idei wykorzystaj ponownie i napraw”.

„Wytwarzaj najlepsze produkty, nie niszcząc niepotrzebnie środowiska naturalnego, i wykorzystuj biznes do tego, by inspirować i wdrażać rozwiązania będące odpowiedzią na kryzys ekologiczny”. Tak brzmi deklaracja celów i misji, przyjęta przez założoną przez Yvona Chouinarda w 1974 roku firmę Patagonia.

W 2013 roku Patagonia zainicjowała  wyjątkową na skalę światową jest akcję „Worn Wear” w której kalifornijska firma namawia, by nie kupować niepotrzebnie ich nowych produktów, lecz by jak najdłużej użytkować już posiadane ubrania, w miarę możliwości naprawiając je, lub by kupować używane, a gdy produkt jest już niemożliwy do naprawienia, by przekazać je Patagonii, by mogła go zrecyklingować. Akcja jest prowadzona pod hasłem „If It’s Broke, Fix It”. Obecnie ich centrum naprawcze w Reno (Nevada) naprawia ponad 45 tys. produktów.

W 2017 roku firma zamierza uruchomić internetową platformę Worn Wear. Klienci kupując produkty firmy będą zachęcani przez system rabatów do oddawania już nieużywanego sprzętu, który będzie ponownie sprzedawany. Celem projektu jest m.in. wydłużenie czasu „życia” produktów.

Źródło: prnewswire.com

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0