HomeRynek outdoor

Jack Wolfskin Texapore Ecosphere – pierwsza membrana zdatna do całkowitego recyklingu

Czy możliwe jest stworzenie materiału nadającego się w pełni do recyklingu? W pełni, to znaczy w 100 procentach. Czy jesteśmy gotowi, aby rozpocząć produkcję takiej membrany? Tak, właśnie to zrobiliśmy – tak przedstawiciel marki Jack Wolfskin rozpoczął prezentację membrany Texapore Ecosphere, podczas konferencji prasowej na targach OutDoor 2017.

Nowy materiał, zaprojektowany przez niemieckiego producenta, wykorzystuje w 100 proc. odpady PET. Trzy warstwy: membrana, warstwa zewnętrzna oraz wewnętrzna wyściółka, tworzone są wyłącznie z surowca pochodzącego z recyklingu. Odpady materiału, powstające w procesie szycia odzieży, powracają z powrotem do cyklu i zostają wykorzystane na nowo. Dzięki takiemu rozwiązaniu proces produkcji pozostaje całkowicie wolny od odpadów.

Jack Wolfskin Texapore – pierwsza membrana zdatna do całkowitego recyklingu

Membrana Texapore jest nieprzemakalna (20 000 mm), nieprzewiewna oraz oddychająca (>15000g/m2/24h). Na targach nad Jeziorem Bodeńskim Jack Wolfskin zaprezentował sześć modeli kurtek wykorzystujących nowy materiał. Znalazły się wśród nich kurtki przeznaczone dla turystów, sportowców i rowerzystów, ale także dwa modele przeznaczone do użytku codziennego. Stylistyka i kolorystyka prezentowanych modeli jest zgodna z aktualnym nurtem, a nowy materiał w wyglądzie i dotyku nie wzbudza podejrzeń. Jack Wolfskin otrzymał nagrodę OutDoor Industry Award 2017 za tę innowacyjną technologię.

Fakt, że nowa membrana powstała w fabryce Jack Wolfskin, nie jest niczym zaskakującym. Firma, która od lat poświęca wiele uwagi ochronie środowiska, bezpieczeństwu pracowników uczestniczących w całym procesie produkcji, stawia na bezpieczeństwo użytkowników. Produkty Jacka Wolfskina są aktualnie w większości wolne od PFC (około 89 proc.), a celem firmy jest uwolnienie wszystkich produktów od tej substancji w 100 proc. do roku 2020. Ponadto produkty Jack Wolfskin nie zawierają naturalnego futra oraz wełny z angory. Zwierzęta, których puch wykorzystywany jest w kurtkach i innych produktach, nie są skubane żywcem i nie są przymusowo karmione.

Jack Wolfskin jest również partnerem systemu bluesign technologies, który rozpoczął swoją działalność w 2000 roku w Szwajcarii. Bluesign technologies stara się objąć w całości kontrolę nad proces produkcji odzieży, obuwia i akcesoriów. Celem tej organizacji jest monitorowanie produkcji, zapewnienie bezpiecznego środowiska pracy, kontrola substancji chemicznych używanych do produkcji materiałów, jak najlepsze wykorzystanie odpadów oraz recykling.

Wspólne cele łączą bluesign z różnymi markami dążącymi, podobnie jak Jack Wolfskin, do produkcji, która będzie jak najbardziej ekologiczna, świadoma i przyjazna zarówno dla środowiska, pracowników, jak i dla finalnego użytkownika. Jest to jeden z trendów wyraźnie widocznych na każdym rogu targów OutDoor 2017. Więcej wieści już wkrótce!

Michał Gurgul

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0