Wraz z premierą sezonu wiosna & lato 2018 do polskich sklepów trafiła nowa kolekcja innowacyjnego obuwia Hoka One One. Francusko – amerykański brand kontynuuje dobrą passę i wciąż zwiększa sprzedaż w stosunku do wcześniejszych sezonów. Nie inaczej jest w Polsce – z analizy zamówień preorderowych wynika, iż do polskich sklepów trafiło niemal 1 500 par obuwia Hoka One One. W porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim sezonie daje to ponad 1,5-krotny krotny wzrost sprzedaży. Wynik ten ponownie nie rozłożył się na pełną, oferowaną przez producenta kolekcję, a na kilka flagowych modeli, zarówno w obszarze modeli miejskich i trailowych, jak i łączących cechy obu tych grup. Jakie zatem modele zdobyły uznanie zarządzających sklepami biegowymi?
W ciągu niemal dwóch lat, gdy Hoka One One pojawiła się w Polsce, z mało komu znanej – oprócz pasjonatów biegania – marki obuwia biegowego stała się ona jedną z najchętniej kupowanych marek w Polsce. Spora w tym zasługa biegających w butach z przerośniętych podeszwą zawodników ultra. To oni pomogli wejść Hoce na wyższy level i to oni pokazali, iż w nieszablonowym, kolorowym obuwiu można nie tylko efektywnie wyglądać, ale i efektywnie biegać. Na tyle efektywnie, żeby wygrywać prestiżowe zawody, zarówno w kraju, jak i za granicą. Najlepszym tego potwierdzeniem są sukcesy Patrycji Bereznowskiej, Edyty Lewandowskiej, Przemka Sobczyka czy całego zespołu Salco Garmin Team, z Bartoszem Gorczycą i Łukaszem Saganem na czele.
Z wynikami zawodników ultra nieodłącznie wiążą się również same imprezy, gdzie Hoka One One nierzadko pojawiała się ze swoim stoiskiem lub wspierała organizatorów, fundując nagrody dla laureatów. Ubiegłoroczne eventy, takie jak bieszczadzki III Festiwal Biegu Rzeźnika czy odbywający się na terenie Beskidu Sądeckiego VIII PKO Festiwal Biegowy stanowią przykłady tylko najważniejszych z nich. Nie inaczej będzie w tym roku.
Kluczem do sukcesu Hoki okazują się również regularnie publikowane testy, przeprowadzone zarówno przez aktywnych biegaczy, nierzadko z doświadczeniem w biegach ultra, jak i przez specjalistycznych dziennikarzy z magazynów i portali biegowych, zarazem aktywnych pasjonatów dyscypliny. Jako, że Hoka One One to marka kierowana również do amatorów, spoza kręgu pasjonatów, to jej flagowe modele prezentowane są również w tytułach mniej specjalistycznych, zahaczających o tematykę ogólnooutdoorową, a nierzadko również lifestylową. Mowa w końcu o marce mocno odmiennej od konkurencyjnych modeli, a przy tym stale rozwijanej.
Na czym polega niekonwencjonalność butów Hoka One One? Wyróżniają się one grubą i szeroką podeszwą, w której warstwa amortyzującej pianki jest 2,5 – razy grubsza niż w typowych butach biegowych. Jednocześnie stopa osadzona jest na tyle nisko w ramach podeszwy wokół pięty, iż wysokość podeszwy nie ma negatywnego wpływu na stabilizację podczas biegu. Geometria buta z niskim dropem (4 – 5 mm) i łódkowaty kształt podeszwy zapewniają dobre przetoczenie stopy i wymuszają lądowanie na śródstopiu, a nie na pięcie. Dzięki temu biegacz unika kontuzji spowodowanych niewłaściwą techniką biegu.
Które konkretnie modele cieszyły się największą sprzedażą w czasie przedsezonowych zamówień?
Obiektywnie mówiąc – nie ma tu większych zaskoczeń. Fakty są takie, iż z oferty Hoki w Polsce najważniejsze są miejski Clifton 4 i trailowy Speedgoat 2. Trzeci „z muszkieterów” – łączący właściwości obu powyższych – Challenger ATR pojawia się w wersji 4.0, gdzie w stosunku do wcześniejszego modelu otrzymał m.in. wzmocnioną cholewkę. Jego bardzo dobry wynik sprzedażowy jest dowodem zaufania i potencjału, jaki zarządzający sklepami biegowymi dostrzegli w nim, mimo iż w obecnej formule dopiero debiutuje na rynku. Wśród modeli stricte miejskich docenić należy dobry wynik nowej wersji Arahi, tym razem sygnowanego jako 2.0. Trzeci wynik w niniejszym segmencie należy do Bondi 5.
Jako ciekawostkę należy odnotować, iż miejską nowością w ofercie Hoki na sezon wiosna – lato’ 2018 jest linia FLY, z modelami Cavu i Elevon na czele. Na tle tradycyjnego obuwia Hoki wyróżnia się ona mniejszą warstwą pianki w śródpodeszwie i bardziej casualowym charakterem. Linię FLY docenią zwłaszcza biegacze krótkodystansowi i sprinterzy, ścigający się na krótszych dystansach. Cavu i Elevon to również dobry wybór na siłownię, trening na bieżni czy na zwykłą przebieżkę po parku.
Wśród modeli trailowych tradycyjnie najlepszy wynik zanotował Speedgoat 2, regularnie wybierany przez ultramaratończyków biegających po górach. Drugim modelem wartym odnotowania jest tu Mafate Speed 2 – wciąż pozostający w cieniu bardzie utytułowanego „kolegi”, niewątpliwie jednak z potencjałem na dobre wyniki w kolejnych zestawieniach.
Poniżej krótka charakterystyka flagowych modeli francusko – amerykańskiego producenta na bieżący sezon.
HOKA ONE ONE Speedgoat 2
Najbardziej ceniony i najlepiej sprzedający się trailowy model w ofercie Hoka One One. Niezwykle lekki, cechujący się świetną dynamiką i wytrzymałością, zaprojektowany został myślą o najbardziej wymagających, górskich biegach. Doskonałą amortyzację i odporność na wstrząsy zapewnia gruba, niemal 3 cm, warstwa pianki Eva. Pełną przyczepność do wymagającego podłoża – takiego jak skała, kamienie czy szutry – gwarantuje podeszwa Vibram® MegaGrip. Zaledwie 5 mm drop, czyli różnicą pomiędzy wysokością palców a pięty, dodatkowo sprzyja komfortowi na trasie, sprawiając, iż w butach biega się naturalnie. Zmianie w stosunku do wcześniejszej wersji uległa cholewka – poszerzona w kluczowych miejscach, lepiej oddychająca i z dodatkowo wzmocnioną siateczką. Speedgoat 2 to gwarancja komfortu i stabilizacji na nierównej powierzchni, w czasie długiego i trudnego biegu górskiego. Najwyższa półka buta trailowego.
Waga pary: 592 g – model męski w rozmiarze 42 2/3, 474 g – model damski w rozmiarze 38 2/3.
HOKA ONE ONE Clifton 4
Flagowy model buta na długie, asfaltowe dystanse, i wciąż, od samego początku obecności Hoki w Polsce, najlepiej sprzedający się model miejski. W wyrafinowany sposób łączy on w sobie szybkość, lekkość oraz osławiony komfort, znany z poprzednich wersji buta. Niemal symetryczny profil Meta-Rocker wspomaga bieganie „ze śródstopia” i szybsze przetaczanie stopy, a niski, 5 mm drop zapewnia naturalne ułożenie stopy podczas biegu. Mocną stronę Cliftona 4 stanowi siatkowana cholewka o bezszwowej konstrukcji – w stosunku do wcześniejszych wersji miększa i lepiej oddychająca, a zarazem bardziej wytrzymała, do tego z lepiej dopasowującym się zapiętkiem. Niewątpliwy atut Cliftona 4 stanowi zewnętrzna podeszwa ze specjalnie zaprojektowanym bieżnikiem, który – dzięki optymalnie rozmieszczonej gumie – zapewnia świetną przyczepność na twardej i płaskiej nawierzchni.
Waga pary: 512 g – model męski w rozmiarze 42 2/3, 422 g – model damski w rozmiarze 38 2/3.
HOKA ONE ONE Challenger ATR 4
Najbardziej uniwersalny model w ofercie Hoki, niekiedy nazywany „Cliftonem dla trailu”. Jeśli planujesz kupić buty, w którym będziesz mógł z powodzeniem biegać po skałach i nierównej, utwardzonej powierzchni, jak również w lesie, po szutrach i po asfalcie, a nie chcesz wydawać pieniędzy na dwie pary butów, Challenger ATR 4 jest modelem, którego szukasz. Najmocniejsze strony? Świetny stosunek wagi do amortyzacji, wzmocniona, w stosunku do wcześniejszych wersji, poszerzona i lepiej oddychająca cholewka, niezwykle niska waga. Do tego wytrzymała podeszwa ze zróżnicowanym bieżnikiem, umożliwiającym dopasowanie do zmieniającego się podłoża. Jego przednia część posiada 4 mm wypustki, które pozwalają utrzymać się na miękkim podłożu, tylnia z kolei zapewnia stabilizację na asfalcie. Typowa dla Hoki, kołyskowa budowa, z zaledwie 5 mm dropem, zapewniają naturalną pracę stopy w czasie biegu. Reasumując, Challenger ATR 4 to but idealny dla biegaczy, szukających kompromisu między dłuższymi trasami w zróżnicowanym terenie i w mieście, stawiających nacisk na wysoki stopień amortyzacji i dobrą stabilizację.
Waga pary: 518 g – model męski w rozmiarze 42 2/3, 416 g – model damski w rozmiarze 38 2/3.
HOKA ONE ONE Arahi 2
Model dedykowany biegaczom długodystansowym z pronującym typem stopy, dedykowany twardym nawierzchniom i klasyfikowany jako but miejski. W porównaniu do poprzedniej wersji mocno poprawiona została oddychalność buta. Cholewka została stworzona z jeszcze cieńszego i lżejszego materiału, nie tracąc przy tym na wytrzymałości. Biegacz otrzymuje w niej więcej miejsca na stopę i palce. Śródpodeszwa bazuje na innowacyjnym systemie wsparcia J-Frame™, dzięki któremu została wzmocniona pianka EVA, zapewniającą typową dla Hoki, świetną amortyzację. Kołyskowa budowa, związana z zastosowaniem technologii Meta-Rocker i 5 mm drop pozwalają na optymalnie szybkie przetoczenie stopy i jej naturalne ułożenie w czasie biegu. Kluczowy element stanowi wytrzymała podeszwa zewnętrzna, bazująca na bieżniku przystosowanym do utwardzanych, miejskich powierzchni.
Waga pary: 520 g – model męski w rozmiarze 42 2/3, 432 g – model damski w rozmiarze 38 2/3.
UWAGA: Wszystkie osoby zainteresowane darmowymi testami obuwia Hoka One One mogą nieodpłatnie testować buty w ramach dwóch niezależnych setów testowych, będących aktualnie w posiadaniu Sklepu Biegacza w Katowicach oraz Natural Born Runners w Poznaniu. Wystarczy wcześniej zgłosić się telefonicznie, mailowo lub osobiście do danego sklepu, i umówić się na testy w czasie, gdy set znajduje się w posiadaniu danego sklepu. Każdy set zawiera kluczowe modele w kilkunastu rozmiarach, zarówno w opcji damskiej, jak i męskiej. Należy pamiętać, iż sety są regularnie przekazywane pomiędzy sklepami i posiadają buty jedynie na okres od dwóch do czterech tygodni, w zależności od ustaleń z dystrybutorem.
Informacja prasowa
KOMENTARZE