HomeNowości z rynku

Eco Featherless, czyli następca puchu. Co warto wiedzieć o ocieplinie Marmota?

Od wielu lat największe marki outdoorowe nie ustają w staraniach, by stworzyć ocieplinę syntetyczną możliwie najbardziej zbliżoną właściwościami do naturalnego puchu. Nie inaczej jest z amerykańskim Marmotem. Już jesienią 2017 roku pojawiła się nowa linia kurtek, bazujących na innowacyjnej ocieplinie 3M™ Thinsulate™ Featherless Insulation. Teraz wzbogacono ofertę o nowe modele, jak również udoskonalono te z zeszłego sezonu.  Co warto wiedzieć o ich materiale bazowym i na czym polega jego przewaga nad tradycyjnym puchem?

Marmot Eco Featherless

***

3M™ Thinsulate™ Featherless Insulation (w skrócie Eco Featherless) to innowacyjna, syntetyczna ocieplina zapewniająca ciepło i kompaktowość naturalnego puchu, a równocześnie odporność na wilgoć, będącą cechą syntetycznych wypełnień. Do zalet nowej technologii Marmota należy niska waga przy zapewnieniu komfortu termicznego porównywalnego z puchem o sprężystości 700 cuin, a także kompaktowość. Te cechy sprawiają, iż niezależnie od warunków atmosferycznych (np. ochłodzenia, zwiększonej wilgotności) kurtka z taką izolacją w dalszym ciągu będzie zapewniać odpowiedni komfort termiczny.

Dla alergików na pewno istotna będzie informacja, że wypełnienie jest hipoalergiczne. Ponadto można je prać w pralce, zgniatać i kompresować, dzięki czemu zajmuje mało miejsca w bagażu. Co więcej, nie posiada jakichkolwiek elementów pochodzenia zwierzęcego i ulega recyklingowi aż w 75%. W przeciwieństwie do innych izolacji syntetycznych dostępnych na rynku, Eco Featherless zapewnia stabilne i efektywne działanie w przegrodach materiału o stosunkowo dużych wymiarach. Dzięki temu nadaje się do stosowania w produktach przeznaczonych do użytku w warunkach typowo zimowych.

Jak to działa?

Opracowane przez amerykański koncern 3M wypełnienie syntetyczne Eco Featherless ma z zadanie imitować naturalny puch. Autorska kompozycja ruchomych mikrowłókien zapewnia odpowiednią izolację, jednocześnie zatrzymując ciepło ciała. Cechą tej ociepliny jest również stabilizacja, która sprawia, iż materiał równie dobrze sprawdza się w lekko ocieplanych kurtkach przejściowych, jak i w większych, typowo zimowych parkach przeznaczonych na siarczysty mróz. Wszystkie przędze posiadają właściwości hydrofobowe, dzięki czemu są odporne na wilgoć i nie tracą swoich właściwości nawet gdy są mokre.

Podstawowe cechy Eco Featherless:

 • Technologia: Multi Denier Loose Fill Micro Fiber insulation – izolacja wykonana z cienkich, ruchomych mikrowłókien.
 • Ciepło puchu o sprężystości 700 cuin, który stanowi alternatywę dla naturalnego puchu dzięki podobnym właściwościom termoizolacyjnym.
 • Utrzymuje ciepło nawet, gdy jest wilgotna. W przeciwieństwie do naturalnego puchu ogrzewa nawet gdy namoknie – np. podczas długiego przebywania na śniegu czy deszczu.
 • Działa w przegrodach o większych rozmiarach niż inne ociepliny syntetyczne – dzięki temu posiada szersze zastosowanie.
 • Jest cieplejsza niż konkurencyjne ociepliny syntetyczne.
 • Posiada właściwości hipoalergiczna, dzięki czemu jest przyjazna dla alergików.
 • Łatwo daje się kompresować, przez co zajmuje bardzo mało miejsca w bagażu po złożeniu.
 • Kurtkę na bazie 3M™ Thinsulate™ Featherless Insulation można prać w pralce, przez co łatwo jest dbać o jej czystość i świeżość. Co więcej, wyprana kurtka szybko wysycha, dzięki czemu szybko nadaje się do ponownego użytku.
 • Ocieplina posiada certyfikat BlueSign® potwierdzający podejście mające na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisku na wszystkich etapach produkcji.
 • W 75% ulega recyklingowi, dzięki czemu jest przyjazna dla środowiska naturalnego.
 • Nie posiada komponentów pochodzenia zwierzęcego, przez co jest odpowiednia dla wegan.

Produkty z wykorzystaniem technologii Eco Featherless są przeznaczone do użytku w chłodne i mroźne dni. Sprawdzą się podczas większości aktywności outdoorowych, gdzie uniwersalność jest ważniejsza od kilku dodatkowych gramów, np. w boulderingu, wspinaczce lodowej czy turystyce zimowej.

***

Przykładowe kurtki z wypełnieniem Eco Featherless

MARMOT Avant Featherless Hoody

Nowy model Marmota. Konstrukcja kurtki opiera się na poziomym systemie pikowania, z zastosowaniem dwudziestu przegród, co jeszcze bardziej poprawia efektywność rozłożenia ociepliny. Krój regularny zastąpiony został tu typem Athletic Fit. Wciąż jednak bazowym materiałem pozostaje syntetyczna ocieplina Marmota – 3M™ Thinsulate™ Featherless Insulation. Tworzy ją hipoalergiczny materiał, imitujący naturalny puch, z siłą sprężystości na poziomie 700 cuin, dzięki czemu kurtka jest niezwykle kompresyjna.

Avant Featherless Hoody

Przede wszystkim ocieplina stanowi jednak unikalną warstwę ochronną, przydatną w czasie chłodniejszych dni, zwłaszcza podczas intensywnego ruchu aerobowego. Jej niewątpliwym atutem jest reakcja na wilgoć – nawet gdy kurtka zamoknie, ocieplina zachowuje właściwości grzewcze. Co więcej, konstrukcja syntetyku sprawia, iż bez szkodliwych konsekwencji można prać ją w pralce, a wilgotna kurtka szybko wyschnie. Model wykonany został z zastosowaniem autorskiego systemu Marmota Angel – Wing Movement™, zapewniającym nieskrepowane ruchy podczas aktywności w terenie. Ponadto, kurtka wyposażona jest w elastyczne mankiety, dobrze dopasowujący się do kształtu głowy kaptur, zamykane suwakiem dwie kieszenie boczne i jedną zewnętrzną kieszeń na wysokości piersi.

 • ocieplina: 3M™ Thinsulate™ Featherless Insulation;
 • materiał zewnętrzny: 100% Nylon PreBaffle Plain Weave Heather 2.3 oz/ yd;
 • waga: 481,9 g (kurtka męska, rozmiar M).

MARMOT Featherless Jacket

Flagowy model ocieplanej kurtki Marmota. Premiera jej pierwotnej wersji miała miejsce jesienią zeszłego roku. W bieżącym sezonie zmiana zaszła na poziomie materiału zewnętrznego – stanowiący go Nylon jest jeszcze bardziej proekologiczny, bo już w 100% pozyskiwany z materiałów recyklingowych.

Featherless Jacket

Bazę nadal stanowi innowacyjny syntetyk 3M™ Thinsulate™ Featherless Insulation. Imituje  on naturalny puch, z siłą sprężystości na poziomie 700 cuin. W przeciwieństwie do naturalnego materiału, zamoknięta kurtka wciąż jednak zapewnia optymalny komfort cieplny. Dzięki zastosowaniu gęstego pikowania syntetyk nie ma tendencji do przemieszczania się, gwarantując tym samym znakomite utrzymywanie ciepła, porównywalne z wysokiej jakości puchem gęsim. Ponadto właściwości wodoodporne w tym modelu zwiększone zostały dzięki zastosowaniu od zewnątrz wysokiej jakości wytrzymałego nylonu.

Komfort przemieszczania się w terenie gwarantuje anatomiczny krój oraz rękawy zaprojektowane w systemie Angel – Wing Movement™. Marmot Featherless Jacket wyposażona jest dwie zapinane kieszenie zewnętrzne, kieszeń wewnętrzną – do której można schować kurtkę – oraz listwę przeciwwiatrową wzdłuż zamka i elastycznie wykańczane mankiety. Warto podkreślić uniwersalny charakter kurtki – może być ona stosowana zarówno jako warstwa zewnętrzna w czasie umiarkowanie chłodnych dni, jak i jako warstwa docieplająca w czasie mrozów.

 • ocieplina: 3M™ Thinsulate™ Featherless Insulation;
 • materiał zewnętrzny: 100% Recycled Nylon Double Mini Rip 1.0 oz/ yd;
 • waga: 348,7 g (kurtka męska rozmiar M).

Piotr Szałaśny
www.testyoutdoorowe.pl
współpraca Piotr Miecznik, Raven

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0