HomeTrendy

Polacy nie zwalniają w planowaniu podróży. Styczeń najlepszy od 3 lat

Początek roku sprzyja nie tylko podsumowaniom, ale i określaniu celów – również tych turystycznych. Polacy aktualnie, dużo chętniej niż w poprzednich latach decydują się na planowanie podróży, czego dowodzą m.in. dane portalu rezerwacyjnego Travelist.pl. Poprzedni, 3 tydzień stycznia, według ich analiz był rekordowy, jeśli chodzi o sprzedaż miejsc noclegowych – mimo że 19 stycznia, podczas pilnie zwołanej konferencji Ministra Zdrowia poinformowano o rosnącej liczbie przypadków zakażenia koronawirusem i idących za tym możliwych kolejnych obostrzeniach.

Polacy głodni podróżowania

Złaknionych wyjazdów Polaków nie odstraszają wyższe niż w poprzednich sezonach ceny ani pojawiające się sygnały o ewentualnych kolejnych lockdownach, które mogą zostać wprowadzone w związku z trwającą pandemią Covid-19. Krzysztof Dębski, Marketing Director w Travelist.pl:

Poprzedni, czyli trzeci tydzień stycznia był rekordowy, jeśli chodzi o sprzedaż miejsc noclegowych. Rezerwacji dokonanych na Travelist.pl przez osoby planujące tegoroczny wypoczynek było wówczas o 39 proc. więcej niż w analogicznym tygodniu 2019 roku oraz blisko 3 proc. więcej niż w 2020 roku. Skok w sprzedaży obserwujemy tak naprawdę z tygodnia na tydzień. Kumulatywnie porównując trzeci tydzień stycznia tego roku do pierwszego, to wzrost w liczbie rezerwacji wynosi aż 51 proc. Ruchu na naszej stronie nie powstrzymały informacje o możliwych kolejnych obostrzeniach, o których Minister Zdrowia poinformował na konferencji prasowej 19 stycznia. W środę, czyli w dzień konferencji, klienci Travelist.pl dokonali 40% więcej rezerwacji niż tego samego dnia poprzedniego tygodnia. Podobnie było również nazajutrz w czwartek. 

Ferie 2022 – jest lepiej niż w ubiegłym roku

17 stycznia rozpoczęły się w Polsce ferie zimowe, które w przeciwieństwie do ubiegłorocznych przebiegają zgodnie z tradycyjnym harmonogramem, czyli w czterech dwutygodniowych turach. Ustalony tryb skłania Polaków do podróżowania. Turystów, którzy zdecydowali się na zimowe wakacje, widać nie tylko w górskich kurortach narciarskich, ale i nad Bałtykiem, cieszącym się w tym roku dużym powodzeniem. Krzysztof Dębski podkreśla:

Zainteresowanie rezerwacjami na czas tegorocznych ferii jest aktualnie o 16 proc. większe niż w 2020 roku, niemniej jednak nie dogoniliśmy wyniku z analogicznego okresu w 2019 roku. Ubiegłego roku z oczywistych przyczyn nie bierzemy pod uwagę. Obserwacje danych zakupowych pokazują, że Polacy tegoroczne ferie zamierzają spędzić w dużej mierze nad morzem, które stanowi największy udział w sprzedaży. Wynika to zapewne z faktu wzrostu cen noclegów na południu Polski – średnia cena za noc w górach jest obecnie blisko dwa razy wyższa niż nad morzem.

Jak podaje Travelist.pl, kupujący decydujący się spędzić ferie nad Bałtykiem wybierają lepszej jakości obiekty 3, 4, 5-gwiazdkowe. Można wysnuć więc wniosek, że ludzie wybierają zimą nadmorskie kurorty, bo mogą za niższą cenę spędzić czas w dużo wyższym standardzie.

Zainteresowanie wakacjami rośnie

Jak podaje Travelist.pl, pula noclegów na letni urlop wciąż pozostaje niewyczerpana. Portal z dnia na dzień odnotowuje jednak wzrost sprzedaży wakacyjnych pobytów. Komentuje Krzysztof Dębski:

Struktura sprzedaży wakacji w serwisie Travelist.pl jest zbliżona obecnie do tej z poprzednich, „zdrowych” lat. Widzimy więc w styczniu niewielkie, ale rosnące zainteresowanie noclegami w okresie lata, które sukcesywnie będzie rosło. Zupełnie inaczej wyglądało to rok temu, gdy ferie odbywały się dla wszystkich województw w jednym terminie – wówczas w pierwszym miesiącu 2021 roku sprzedaż wakacyjnych pobytów sięgała około 30 proc. wszystkich rezerwacji w portalu. To pokazuje, że Polacy mieli nadzieję na normalne wakacje i z wyprzedzeniem planowali swoje wyjazdy. Obecnie rodacy mogą pozwolić sobie na zimowy odpoczynek, a o wakacjach z pewnością będą myśleć bardziej intensywnie w kolejnych miesiącach.

Jak najszybciej, na krótko, ale w wysokim standardzie – tak w jednym zdaniu można podsumować decyzje Polaków dotyczące spędzenia wakacyjnego urlopu. Ekspert Travelist.pl podaje, że największa sprzedaż dotyczy aktualnie rezerwacji na czerwiec. Widać zatem, że turyści chcą jak najszybciej rozpocząć wczasowy chill i oddać się błogiemu lenistwu. Tradycyjnie dominują też 4-gwiazdkowe hotele, co świadczy o potrzebie odpoczynku w wysokim standardzie.

Informacja prasowa

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0