HomeRynek outdoorTrendy

Ceny pokonały turystów. Wielkanoc ‘23 bez boomu rezerwacyjnego

Okres świąt wielkanocnych nie sprzyjał tym, którzy wydłużony weekend planowali spędzić poza domem. Jak podaje Travelist.pl, mimo że zainteresowanie wyjazdami było zbliżone do czasów sprzed pandemii, to finalnie jednak rezerwacji na czas świąt dokonano prawie o 40 proc. mniej niż 2022 roku i aż o 70 proc. mniej niż w 2019 roku.

fot. Travelist.pl/FB

Ceny ostudziły wyjazdowy entuzjazm

Tegoroczne święta upłynęły pod hasłem oszczędności, a tych Polacy szukali także w podróżach.

Jak mówi Eliza Maćkiewicz, Head of Commercial w Travelist.pl:

Analiza danych z naszego serwisu pokazuje, że popyt na wielkanocne rezerwacje był na podobnym poziomie co w 2019 roku i nawet niższy niż rok temu. 

Jednocześnie dodaje:

Chęć spędzenia świąt poza domem mocno zweryfikowały ceny, które skutecznie ostudziły wyjazdowy entuzjazm. Rezerwacji na okres świąteczny nie tylko było mniej niż w poprzednich latach, ale też ci, którzy zdecydowali się na wyjazd, dokonywali ich na znacznie krótszy okres – średnio 2,66 dnia, podczas gdy rok temu było to 2,97 dnia, a 4 lata temu 3,07 dnia.

W 2019 roku za noc w pokoju hotelowym podróżni musieli zapłacić średnio 387 zł. W 2022 roku cena ta skoczyła do 547 zł, natomiast w obecnym sezonie osiągnęła już 581 zł. Stawki te dotyczą tylko świątecznego weekendu – optyka wygląda bowiem zdecydowanie inaczej poza terminami stricte wielkanocnymi. Jak podaje Maćkiewicz:

Dla porównania średnia cena za dobę w kwietniu z wyłączeniem Wielkanocy wynosi w tym roku 453 zł, co daje nam ponad 20-procentową różnicę na korzyść kupujących. Tę dostrzegają także sami podróżni, którzy – nie chcąc przepłacać – zdecydowanie chętniej planują wyjazdy w terminach sąsiednich. Na ten moment mamy już blisko 5% więcej kwietniowych rezerwacji niż w analogicznym okresie rok temu – choć samej Wielkanocy kupowano mniej. Podobnie było w sezonie zimowym, kiedy odnotowaliśmy wzrost liczby transakcji na marzec, już po zakończeniu ferii. Polacy nie chcą zatem całkowicie rezygnować z podróży, ale wybierają  dogodniejsze cenowo opcje.

Kierunki podyktowane ceną

Największą popularnością wśród osób, które zdecydowały się na wielkanocny wyjazd z Travelist.pl, cieszyło się niezmiennie polskie wybrzeże. Święta nad Bałtykiem zdecydowało się spędzić prawie 31 proc. z nich. Blisko 22 proc. rezerwujących za cel obrało największe miasta w Polsce, bardzo podobna liczba pojechała też w góry. Rozkład „sił” także i w tym wypadku dyktowały ceny. Z największym wydatkiem musieli liczyć się ci, którzy święta chcieli spędzić nad jeziorami. Tam średnia cena kształtowała się na poziomie aż 674 zł za noc w pokoju hotelowym. W przypadku gór, city breaków i wybrzeża wynosiły one kolejno: 666 zł, 462 zł i 631 zł.

Travelist.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0