Home

Speleo Salomon w rosyjskim Red Fox Adventure Race

Półwysep Kolski, 250 km na południe od Murmańska. To właśnie tam 11 czerwca wystaruje jedyny polski zespół – Speleo Salomon. Zawodnicy wezmą udział w najtrudniejszym rajdzie adventure race w Rosji, na dystansie 350 km w formule non-stop.

Red Fox Adventure Race, trasaRed Fox Adventure Race, trasa (fot. K. Beketov/www.adventureraces.ru)
Koło podbiegunowe to umowna linia wyznaczona na 66° 33" równoleżniku. Zimą na wyższych szerokościach geograficznych słońce prawie nie wschodzi nad horyzont, latem – nie zachodzi. Na początku czerwca w bazie rajdu Red Fox Adventure, najbardziej prestiżowych zawodach w Rosji, będzie więc jasno nawet nocą.

W obwodzie murmańskim Speleo Salomon jeszcze nie było, ale 11 czerwca to się zmieni! Startują tam – Piotrek Dymus, Hercog i Kosmala oraz Anna Burlinova, podpora rosyjskiego zespołu Arena – w 350 km rajdzie na trasie „Pro". Oprócz tradycyjnej rosyjskiej gościnności czeka ich 107 km wiosłowania po rzekach i Morzu Białym, w tym 28 km pływania z rowerami. Na czterech etapach trekingowych przejdą przez tajgę i zaśnieżone góry, a tundrę przejadą na rowerach. Na deser zostanie 16 km rolek po prawdopodobnie jedynej drodze asfaltowej w okolicy. Dla urozmaicenia będą także przepływali naturalny basen pod wodospadem, przechodzili wybrzeżem podczas przypływu oraz zaliczą white-water na rzece. A wszystko w pięknych okolicznościach nie skażonej ludzką ręką przyrody przy temperaturze wody +5 st. C i powietrza oscylującej w nocy wokół zera. Limit czasu: 72 godziny.

Poza Speleo Salomon, na starcie staną zespoły rosyjskie i ukraińskie, a na krótszej 230 km trasie będą też ścigać się teamy z Litwy i Białorusi. Anna przesyła wieści, że niektóre zespoły (ponad tydzień przed rajdem!) już są na miejscu i ostro trenują. Dla nich te zawody są tak ważne, jak Adventure Trophy dla nas, czy Primal Quest dla Amerykanów, więc nikt nie odpuści.

Organizator oprócz sprzętu na rolki i pierwszy rower, nic nie transportuje do stref zmian. W bazie zawodnicy pojawią się po trzech etapach, więc na resztę trasy sprzęt i żywność muszą wozić w kajakach. Podczas rajdu w wyposażeniu muszą mieć m.in. 40 metrów liny i szpej do wspinaczki z własną asekuracją. Co ciekawe, z zawodów można wycofać się jedynie po trzech etapach (w bazie i po zadaniu linowym) i nie przewidziano transportu spoza tych punktów. W Rosji nie ma zmiłuj.

Strona zawodów:
www.adventureraces.ru

Speleo Salomon:
Anna Burlinova, Piotr Dymus, Piotr Hercog, Piotr Kosmala

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0