HomeRynek outdoor

Guma Stealth – najlepsza przyczepność na świecie

Jeden z odcinków popularnonaukowego programu Modern Marvels (USA) poświęcono najbardziej przyczepnym rzeczom na świecie. Jak się okazuje, w czołówce klejących się produktów uplasowano wspinaczkową gumę STEALTH!

Stealth, logo

Firma Stealth powstała w 1985 roku, by opracować mieszankę gumową, która istotnie zmieni oblicze wspinania. Głównym założeniem stało się maksymalne podniesienie współczynnika tarcia- opracowanie gumy, która nie ześlizgnie się z powierzchni skały pod naciskiem dużo większej masy, niż w produktach firm specjalizujących się w ofercie trekkingowej. Po kilku latach badań i doświadczeń narodziła się guma Stealth. W ekspresowym tempie osiągnęła status kultowej we wspinaczkowym światku, a nazwa Stealth stała się synonimem najlepszej podeszwy.

Galileo FiveTen, buty wspinaczkoweGalileo FiveTen na gumie Stealth Onyxx, zwycięzca testu butów (wspinanie.pl, 2006)


Naciski środowiska ogólno sportowego sprawiły, że Charles Cole powrócił do laboratorium, by opracować nieco odmienne wersje, dla innych zastosowań. Za każdą nową odmianą stoją lata testów, możliwych do przeprowadzenia tylko dzięki ścisłej współpracy z najlepszymi wspinaczami/ sportowcami z całego świata. Każda z gum w rodzinie Stealth została sformułowana tak, by osiągać maksymalne wyniki w specyficznych warunkach charakterystycznych dla danej aktywności, jednak wszystkie z nich cechuje unikalne połączenie fantastycznego tarcia i duża zdolność do pochłaniania wstrząsów.

Różnica między Stealth, a innymi rodzajami gum na rynku jest oczywista. Zwyczajnie, Stealth zapewnia najlepszą przyczepność na świecie.

Stealth, wlaściwości

Formuły:
C4 – najtrudniejsze prowadzenia na świecie stały sie możliwe właśnie dzięki Stealth C4. Od lat niezmiennie popularna wśród topowych wspinaczy. C4 gwarantuje fantastyczne tarcie i precyzyjne krawądkowanie.

Stealth, C4

S1 – mieszanka idealna do butów turystycznych i rowerowych (platformy) ze względu na ponadprzeciętną zdolność absorpcji wstrząsów, super przyczepność i wysoką trwałość.

Stealth, S1

Hf – wiele współczesnych problemów bulderowych i dróg sportowych na najwyższym poziomie przechodzi przez mocne przewieszenia. Gumę HF zaprojektowano tak, by umożliwiła coś więcej niż klasyczne odpychanie się od stopnia. HF wspomaga finezyjną pracę nóg. Sprawia, że wczepiasz się w najmniejsze nierówności skały nie gorzej niż rękoma. Super klejąca!

Stealth, Hf

AquaStealth – ocala świat- rybka po rybce! Guma stworzona na życzenie firm specjalizujących się w wędkarskich buty do brodzenia. Jest miękka, stabilna na mokrych powierzchniach, a przy tym nie przesiąka wodnymi żyjątkami.

Stealth, Aqua

Amphibia – cel nadrzędny: super tarcie zarówno na powierzchniach mokrych, jak i suchych. Idealna dla fanów canyoningu, wioseł i łódek. Przyczepna i trwała.

Stealth, Amphibia

Onyxx – nowa jakość, nowy standard, nowa generacja! Niezrównana pod względem przyczepności, trwałości i możliwości skutecznego krawądkowania.

Stealth, Onyxx

Phantom – Nie pozostawiaj za sobą żadnych śladów. NOWA Stealth PhantomT nie rysuje powierzchni, pomimo tego, iż wcale nie jest bezbarwna! Tarciowa i trwała. Zapewnia trenującym parkur, czy free running poczucie niewidzialności!

Stealth, Phantom

Mystique – brutalnie twarda! zaprojektowana dla niskiej wagi i dwa razy większej żywotności. Egzotyczne składniki nadają jej niesamowitej trwałości (w standaryzowanych testach PICO wyniki wyrzucają ją ponad przewidziane normy!).

Stealth, Mystique


Stealth, jako jedyny producent gumy wspinaczkowej podaje jej twardość w skali Shore’a (najbardziej precyzyjna metoda pomiarowa, wg międzynarodowych standardów mierzona za pomocą durometru).

Stealth, durometr

C4 – Shore A 76-80
S1 – Shore A 67-71
Hf – Shore A 66-70
Aqua – Shore A 68-72
Amphibia – Shore A 61-65
Onyxx – Shore A 80-84
Phantom – Shore A 59-63
Mystique – Shore A 69-73

Guma Stealth opracowana przez Charlesa Cole, założyciela Five Ten, zapoczątkowała prawdziwą rewolucję we wspinaniu. Uznanie jej za doskonałe narzędzie sportowe, a przy tym element zwiększający bezpieczeństwo, szybko doprowadziło ją na szczyt popularności, a następnie do pracy nad innymi jej odmianami. Dzięki swej uniwersalności Stealth stała się niezwykle pożądanym elementem sprzętu outdoorowego, militarnego i medycznego. Wciąż udoskonalane nowe mieszanki umacniają Stealth i Five Ten na czołowej pozycji wśród produktów o najwyższej przyczepności.

Największa efektywność gumy, odbierana jako maksymalne tarcie bądź najlepsza amortyzacja uderzeń sprowadzone zostały do jednego słowa STEALTH. Guma ta stała sie punktem odniesienia dla całej, pozostałej konkurencji.

Środowisko wspinaczkowe jako pierwsze poznało zalety technicznej gumy Stealth. Obecnie dostępnych jest już kilka unikalnych formuł, każda specjalnie dopracowana z myślą o odmiennych stylach wspinania. Dodatkowo, Stealth pojawił się w butach podejściowych, biegowych, rowerowych itp. (Five Ten, Vasque, Chaco, L.L. Bean).

Tekst: Ela Czmoch (www.8a.pl)

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0