HomeImprezy outdoor

Berghaus Greenland Expedition 2009

15 sierpnia na Grenlandię wyruszyła polska ekspedycja polarna. Celem Berghaus Greenland Expedition, prowadzonej przez Rafała Króla i Norberta Pokorskiego, jest pokonanie ponad 500 km drogi przez masyw lodowca. Polarnicy zbadają również zjawisko powstawania jaskiń lodowcowych.

Berghaus, Berghaus Greenland Expedition 2009Berghaus Greenland Expedition 2009

  • Uczestnicy:

Rafał Król (www.expeditions.pl)
Podróżnik, polarnik, alpinista, fotografik, projektant sprzętu używanego w ekstremalnych warunkach, publicysta oraz współzałożyciel Polskiego Centrum Ekspedycyjnego.

Wyprawy polarne:
2001
– zimowe samotne przejście 400 km trasy po lodowcach Spitsbergenu
2006
– zimowa ekspedycja do położonych za kołem polarnym na terenie Szwecji parków narodowych Sarek oraz Padjelanta 

Norbert Pokorski (www.transarctica.pl)
Podróżnik, polarnik, absolwent Biologii na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat współpracuje z włoskimi agencjami fotograficznymi dostarczając im materiały ze swoich wypraw. Jego zainteresowania podróżnicze to głownie rejony arktyczne.

Wyprawy polarne:
2001 – Spitsbergen
2005 – Baffin Island, 2006-Islandia i Wyspy Owcze

  • Cel wyprawy

Trawers Grenlandii z Isortoq (N65 36 11.11 W38 54 2.72) do Kangerlussuaq (*N65 51 0.69 W39 4 19.17*) przez lądolód o łącznej długości ponad 500 km.

  • Termin

15 sierpnia -15 września 2009

  • Opis

Przez pierwsze dwa dni polarnicy będą zdobywać wysokość powoli wspinając się na lądolód grenlandzki i będą narażeni na typowo jesienną pogodę – temperatury w granicach 2-3 stopni oraz opady deszczu. Dopiero po dwóch dniach marszu osiągną wysokość powyżej 1000 metrów, gdzie panować będą warunki zimowe, z czasem będą wspinać się jeszcze wyżej. Większość trasy pokonają na wysokości powyżej 2000 m n.p.m. na nartach z ponad 60 kg saniami. Temperatury będą sięgać do -35°C, często zdarzają się tam huraganowe wiatry wiejące nierzadko z prędkością powyżej 120 km/h.

Po dotarciu na powierzchnię lądolodu (N65 51 0.69 W39 4 19.17) wyruszą w kierunku północno-zachodnim do Kangerlussuaq. Zamierzają dziennie przemierzać około 25 km, a cała trasa liczy ponad 500 km. Przy optymistycznych założeniach pokonają trasę w ciągu 20 dni marszu, jednak muszą mieć zapas na ewentualne naprawy sprzętu i załamania pogody. 

  • Badania Naukowe i Eksploracje

Kilka dni na lądolodzie zostaną poświęcone na eksploracje lodowych jaskiń powstających latem na powierzchni lądolodu. Woda z topniejącego latem lodu zbiera się w obniżeniach i zagłębieniach tworząc niewielkie jeziorka. Napór wody na lód powoduje jego pękanie i bardzo często woda z jeziora spływa szczelinami do podłoża lądolodu tworząc przy okazji lodowe jaskinie i kominy (w takich sytuacjach jezioro o wielkości kilkudziesięciu hektarów potrafi zniknąć pod powierzchnią lądolodu w pół godziny). Podczas wyprawy podróżnicy bliżej zbadają to zjawisko i przy pomocy sprzętu alpinistycznego zejdą do wnętrza takiego komina lub jaskini.

***

OBSERWUJ POSTĘPY WYPRAWY NA BIEŻĄCO
Dzięki łączności satelitarnej codziennie podawana będzie pozycja i krótkie komunikaty, a internauci będą mieli możliwość śledzenia na mapie postępów wyprawy na stronie www.berghausgreenlandexpedition.pl.

MEDIA I MATERIAŁY PRASOWE
Wyprawa będzie dokumentowana kamerą w formacie HD. Powstanie w ten sposób film, który tworzony jest nie tylko na spotkania podróżników, ale także w celach edukacyjnych i naukowych. Pozwoli zaobserwować zmiany na Grenlandii powstałe w skutek globalnego ocieplenia. Dokumentacja zostanie również wzbogacona o wysokiej rozdzielczości zdjęcia. Przygotowana także będzie obszerna relacja z wyprawy w formie artykułu prasowego. Wszystkich zainteresowanych publikacją i wykorzystaniem materiałów z wyprawy prosimy o kontakt: berghaus@fordex.pl.

Berghaus Team

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0