HomeImprezy outdoor

Idzie własną drogą… Marszałkowską, nad głowami ludzi

Czy mistrzem człowiek się rodzi, czy jest to efekt wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych sobie celów i doskonałości? W przypadku 21-letniego Janka Gałka to zdecydowanie mieszanka obu tych rzeczy.

W 2007 roku jako pierwszy i jedyny dotąd Polak przeszedł po 2,5-centymetrowej taśmie (slackline) nad 880-metrową przepaścią przy Lost Arrow Spire w Parku Narodowym Yosemite w USA (14 lipca 2007). Wyzwaniem jest dla niego wytyczanie własnych dróg. Także w przestrzeni miejskiej. W najbliższy poniedziałek, 28 września 2009 swoją pasję realizować będzie… nad głowami warszawskich przechodniów! Slackline rozepnie nad ulicami Złotą i Marszałkowską, w centrum Warszawy, symbolicznie łącząc dwa charakterystyczne budynki – Juniora i Sawę. Próby dokonania tego przejścia będzie można zobaczyć około godz. 11:00. 

Janek GałkeJanek Gałek ćwiczy w parku

Slacklining (od angielskiego „slackline", czyli luźna, nienapięta lina) wywodzi się ze środowiska wspinaczy górskich. Polega on na balansowaniu i wykonywaniu ewolucji na 2,5-centymetrowej taśmie (nie linie), rozpiętej na pewnej wysokości. Highline – to sztuka chodzenia po taśmie na dużych wysokościach. Highliner widziany z boku przez postronnych widzów sprawia wrażenie, jakby znajdował się we własnym świecie. Niezależny od grawitacji, skupiony na osiągnięciu celu…

21-letni Jan Gałek z Wrocławia jest uznawany za najlepszego polskiego slack- i highlinera.

Najbardziej w highlinie podoba mi się opanowanie strachu, kontrolowanie go i zmienianie w coś, co pozwala nam pozostać spokojnym. Highline jest zatem mieszanką strachu i spokoju jednocześnie – tłumaczy Janek – Slackline to dla mnie pasja, pewien sposób na życie i na pewno nie jest to tylko i wyłącznie sport.

Inspiracją dla Janka są ludzie prawdziwie niezależni, którzy właśnie dzięki pasji i wytrwałości dokonali rzeczy, które wydawały się niemożliwe. Taką osobą był m.in. Philippe Petit, który w sierpniu 1974 roku przeszedł po linie pomiędzy dwiema wieżami World Trade Center. Przedsięwzięcie to planował z dużym wyprzedzeniem. Wiele miesięcy przygotowywał się do niego fizycznie i psychicznie.

By zrealizować marzenie, musiał opracować plan, dzięki któremu przedostał się na pilnie strzeżone dachy, rozpiął linę pomiędzy budynkami i dokonał pamiętnego przejścia, uwiecznionego w filmie „Człowiek na linie". Janek podziwia także wspinacza i base jumpera Deana Pottera oraz pioniera slackliningu Scotta Balcoma.

Nie chodzę po taśmie tylko na łonie natury, w górach, czy w skałkach. – wyznaje Janek – Zdarza mi się też chodzić po taśmie w mieście. Chodzenie po taśmie w mieście jest o tyle fajnym wyzwaniem, że pozwala nam przekształcać szarą rzeczywistość miejską w pewnego rodzaju spektakl.

Joanna Głuszczyszyn

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0