HomeRynek outdoor

ispo Outdoor Awards 2010 przyznane

Tegoroczne nagrody odzwierciedlają jedną z ciekawszych cech branży outdoor czyli jej różnorodność. Międzynarodowe jury było pod wrażeniem wysokiej jakości i zaawansowania zgłoszonych do konkursy produktów. Wybór zwycięzców w nie był w tej sytuacji łatwy, o czym świadczy choćby przyznanie dwóch nagród w kategorii Odzież.

Kategoria Sprzęt – Lundhags EXA

"Nowy wymiar jazdy po lodzie" – takim hasłem promuje swój najnowszy model EXA szwedzki producent Lundhags. Ostrza łyżew przeznaczonych do nordic ice skatingu (łyżwiarstwo terenowe) zostały zrobione z jednego kawałka nierdzewnej stali, dzięki czemu ich użycie stało się bardziej bezpieczne niż w tradycyjnych rozwiązaniach. Zastosowanie profilu typu S o zaokrąglonych krawędziach zapewnia dodatkowo bardziej miękką i spokojniejszą jazdę oraz zwiększa siłę nacisku na lód.

Werdykt Jury: Łyżwy EXA firmy Lundhags są przełomowym produktem dla dużej grupy docelowej. Ciekawy w swojej prostocie koncept, dzięki któremu osiągnięto wyższą funkcjonalność, perfekcyjne wykończenie oraz minimalistyczny design, ustanawiając tym samym nowy standard w całym segmencie nordic ice skatingu.

Kategoria Buty – Dalbello V.i.r.u.s. LITE

Firma specjalizująca się w produkcji narciarskich butów Calzaturificio Dal Bello ogłosiła swój pomysł na rozwiązanie problemu trapiącego segment butów skitourowych i freeridowych – w ciągu ostatnich lat narty do jazdy w puchu stały się niezwykle szerokie, a buty nie podlegały odpowiednim zmianom, dostosowującym je do nowego rozkładu sił i naprężeń. Nowy model V.i.r.u.s. LITE to but skitourowy, którego głównym założeniem jest połączenie komfortu podchodzenia wraz z niezbędną podczas zjazdu stabilizacją. Wszystko to osiągnięto dzięki nowej, opatentowanej technologii. Innowacyjne "Quadrablock Stability Pylons" zapewniają bowiem optymalne dopasowanie butów i wiązań, a składający się z dwóch części język wzmacnia zarówno mobilność, jak i stabilizację, zależną od ustawień. Całość uzupełnia niska waga oraz – zgodnie z oceną jury – "świeży" design.

Werdykt Jury: Model V.i.r.u.s. LITE to but skitourowy o innowacyjnym koncepcie, oferujący użytkownikom zwiększoną funkcjonalność przy niższej wadze. To wszystko wzmacnia "świeży" design. Dzięki tym cechom, wykonany z dbałością o detale V.i.r.u.s. LITE powinien znaleźć wielu fanów pośród miłośników skitouringu i freeridu.

Kategoria Odzież – The North Face Men’s Kishtwar Jacket

Gdy pogoda zaczyna się pogarszać większość outdoorowych sportów staje się prawdziwym wyzwaniem. Marznący deszcz, zamiecie śnieżne, wichury to jednak nie jedyne trudności z jakimi muszą zmierzyć się sportowcy – czasami problemem staje się również niedoskonały sprzęt lub odzież. Starając się znaleźć rozwiązanie dla tych niedogodności The North Face stworzył perfekcyjną kombinację pomiędzy wentylacją a ochroną przed niesprzyjającą pogodą czyli nowy model Kishtwar Jacket, a wszystko to dzięki nowemu materiałowi Polartec Power Shield Pro. Materiał jest w 99% wiatroodporny, pozostały jeden procent wspiera aktywne odprowadzanie wilgoci. Dodatkowo materiał zewnętrzny jest bardzo odporny na wodę oraz ścieranie.

Werdykt Jury: Najważniejszą cechą kurtki Kishtwar jest wykorzystanie w jej produkcji materiału Polartec Power Shield Pro. Wykonany w nowej technologii materiał zapewnia najwyższy stopień oddychalności z optymalną wiatroorponością, która powinna zadowolić nawet najbardziej wymagających entuzjastów outdooru. Całość dopełnia efektowny design oraz perfekcyjne wykończenie detali.

Kategoria Odzież – Klättermusen Bilskirner Jacket

Inteligentne połączenie zrównoważonego procesu produkcji z najwyższą funkcjonalnością kurtki Bilskirner przyczyniło się do przyznania dodatkowej nagrody w kategorii Odzież. Kurtka wykonana została z wełny wyhodowanej bez użycia pestycydów oraz materiałów poliestrowych pochodzących z recyklingu. Mimo iż producent nie wykorzystał konwencjonalnych membran kurtka cechuje się wysoką wiatro- oraz wodoodpornością.

Werdykt Jury: Bilskirner Jacket jest niezwykle pomysłowym połączeniem przyjaznych dla środowiska materiałów z funkcjonalnym i udanym designem. Zmiana doboru materiałów nie obniżyła wysokich, technicznych parametrów kurtki, dzięki czemu staje się ona perfekcyjną alternatywą nie tylko dla zorientowanych na ekologię outdoorowców.

Kategoria Technika/Elektronika – Silva X-Trail Headlamp

Outdoorowcy tacy jak np. trail runnerzy czy rowerzyści górscy, których podczas akcji zastaje zmrok zawsze powinni mieć ze sobą czołówkę, szczególnie w kamienistym, trudnym terenie. Aby spełnić te wysokie wymagania szwedzka firma Silva wyprodukowała X-trail Headlamp. Technologia „Silva Intelligent Light" łączy w sobie silną, skupioną wiązkę światła – z zasięgiem 75 metrów – z mocnym szerokokątnym, rozproszonym światłem na bliskie odległości. Czołówka może być zakładana również na kask lub kierownicę.

Werdykt Jury: Bazując na swoim dużym doświadczeniu w rozwoju oraz produkcji czołówek Silva zaskoczyła nas niezwykłym modelem X-Trail Headlamp. Dzięki wielu innowacyjnym rozwiązaniom czołówka oferuje użytkownikom wysoki zakres funkcjonalności i bezpieczeństwa, a wszystko to bez kompromisów dotyczących wagi czy też łatwości obsługi.

Kategoria Backcountry – Marker Tour

Wiązania skitourowe Marker Tour zwiększają komfort zarówno podchodzenia, jaki i zjadów, dodatkowo są perfekcyjnie wykończone, a korzystanie z nich jest bardzo intuicyjne. Rama wiązania wykonana jest lekkich aluminiowych profili oraz wzmocnień z włókien szklanych. Materiały te powodują, że wiązania są nie tylko niezwykle lekkie ale też bardzo stabilne. Jeśli mechanizm "Back Country Comfort" ustawiony jest na „Walk" wiązanie przesuwa się 40 mm w kierunku tyłu nart, co jak obiecuje Marker zapewni wygodniejsze podchodzenie i większą kontrolę nad nartą w stromym terenie. Dodatkowym udogodnieniem jest absorber wstrząsów wspomagający wspinaczkę oraz minimalizujący stukanie wiązań podczas podchodzenia.

Werdykt Jury: Modele Marker Tour F10 & F12 całkowicie spełniają wymagania dla nowoczesnych wiązań skitourowych. Liczba innowacyjnych detali wzmacnia zarówno komfort podchodzenia, jak i zjazdów. Całość konceptu dopełnia doskonałe wykończenie i bardzo intuicyjna obsługa.

Kategoria Różne – Arc’teryx Alpha SV Glove

Nawet Arc’teryx nie jest narazie w stanie dokonać rewolucji w dziedzinie rękawic. Jednak to nie przeszkadza kanadyjskiemu producentowi w tworzeniu bardziej komfortowych rozwiązań, bazujących na zastosowaniu unikalnego procesu produkcji. Jury było zgodne w werdykcie przyznającym nagrodę modelowi Alpha SV Glove. Rękawice wykonane z laminatu Gore-Tex Pro Shell oraz skóry Lazanova są wodoodporne, mają również dobre parametry oddychalności. Jednak prawdziwie nową cechą jest krój i jego ostateczne zszycie – każdy palec ma swój własny wzór, oddający unikalny kształt i zakres ruchów. Dodatkowo wyeliminowano szwy przy końcach palców.

Werdykt Jury: Po raz kolejny Arc’teryx udowodnił swój pionierski potencjał w tworzeniu innowacyjnych produktów z wykorzystaniem nowych technologii produkcyjnych. Kombinacja zaawansowanych materiałów z perfekcyjnym wykończeniem i budzącym podziw rozwiązaniem poszczególnych detali z pewnością przyniesie wiele korzyści entuzjastom różnych outdoorowych aktywności.

ispo (oprac. pt)

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0